Papież: najbardziej niebezpieczną postawą chrześcijanina jest pycha

Papież: najbardziej niebezpieczną postawą chrześcijanina jest pycha
(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)
2 lata temu
PAP / pk

Papież Franciszek powiedział w środę, że "najbardziej niebezpieczną postawą chrześcijańskiego życia jest pycha". W trakcie audiencji generalnej w Watykanie przestrzegał wiernych przed wyniosłością i zarozumiałością.

Podczas spotkania z kilkunastoma tysiącami wiernych na placu Świętego Piotra papież analizował słowa z modlitwy "Ojcze nasz": "Odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom".

Przeczytaj całość papieskiej katechezy>>

"Tak jak potrzebujemy chleba, tak również potrzebujemy przebaczenia i to każdego dnia" - mówił Franciszek i wyjaśnił: "Chrześcijanin, który się modli, prosi Boga przede wszystkim o wybaczenie swoich win, czyli grzechów i złych rzeczy, które czyni".

"Nawet gdybyśmy byli ludźmi doskonałymi, gdybyśmy byli krystalicznymi świętymi, którzy nigdy nie odstępują od życia w dobru, to zawsze pozostajemy dziećmi, które wszystko zawdzięczają Ojcu" - zaznaczył.

Papież przestrzegał też przed pychą. "To postawa człowieka, który staje przed Bogiem, myśląc, że zawsze ma z nim uregulowane rachunki" - podkreślił.

I dodał: Człowiek pełen pychy "uważa, że wszystko jest na swoim miejscu"; "jak ten faryzeusz w przypowieści, który w świątyni myśli, że się modli, ale w rzeczywistości przechwala się przed Bogiem: +Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy+".

Franciszek mówił, że "ludzie, którzy uważają się za doskonałych, krytykują innych, są pyszni; a nikt z nas nie jest dokonały, nikt".

Zauważył, że są grzechy, które widać i te ukryte. "Są grzechy spektakularne, które powodują hałas, ale i grzechy podstępne, które zagnieżdżają się w sercu, a my nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Najgorszym z nich jest pycha i wyniosłość" - ocenił.

Franciszek dodał, że w XVII-XVIII wieku był klasztor sióstr, które były doskonałe i o których mówiono, że "są czyste jak anioły, ale zarozumiałe jak diabły". Taką postawę określił jako "grzech wymierzony w braterstwo", gdyż sądzi się, że jest się lepszym od innych.

"Lecz wobec Boga wszyscy jesteśmy grzesznikami i mamy powód, by uderzyć się w piersi" - oświadczył papież.

Tłumaczył wiernym, że nikt nie świeci własnym światłem. "Jeśli miłujesz, to dlatego, że ktoś uśmiechnął się do ciebie, gdy byłeś dzieckiem, ucząc cię odpowiadać uśmiechem" - dodał papież.

Zachęcał, by wysłuchać opowieści więźnia, narkomana, osób, które zbłądziły w życiu. "Nie naruszając odpowiedzialności, która jest zawsze osobista, zastanów się, kto powinien być obwiniany za jego błędy; czy to tylko jego sumienie, czy może także historia nienawiści i porzucenia, którą ten ktoś niesie" - powiedział Franciszek.

Zwracając się do Polaków, mówił o zbliżającej się Niedzieli Palmowej, która wprowadzi w Wielki Tydzień. "Otwórzmy nasze serca na miłość Boga, który własnego Syna nie oszczędził, ale Go za nas wszystkich wydał dla naszego zbawienia. Niech to będzie czas miłosierdzia i łaski dla was i waszych bliskich" - podkreślił papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Antonio Spadaro SJ
7,00 zł
14,00 zł

Papież Franciszek już po kilku minutach piastowania swojego urzędu podbił serca milionów ludzi na całym świecie. Wielu dziwiło się, że jest taki otwarty, taki odważny i taki... bliski.
A jaki jest naprawdę?

Rozmowa, którą z Ojcem...

Skomentuj artykuł

Papież: najbardziej niebezpieczną postawą chrześcijanina jest pycha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.