Skandal podczas święceń nowego biskupa w Watykanie. Wierni są głęboko poruszeni

Skandal podczas święceń nowego biskupa w Watykanie. Wierni są głęboko poruszeni
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
2 lata temu
CruxNow / kk

Na ceremonii święceń Alberto Lorenzellego, nowego biskupa pomocniczego w Santiago w Chile, byli obecni biskupi, wobec których toczy się postępowanie o krycie przypadków pedofilii.

Święcenia miały miejsce w Bazylice Świętego Piotra, a ceremonii przewodził papież Franciszek, który tłumaczył obecnym, że "Biskup jest sługą, ojcem, bratem, nigdy - najemnikiem". "Episkopat to imię służby, nie zaszczytu. Zadaniem biskupów jest służyć, a nie dominować" - mówił Franciszek.

Drugim biskupem pomocniczym Santiago Franciszek mianował w maju księdza Carlosa Eugenio Irarrazavala Errazuriza, ale 25 dni później przyjął rezygnację, którą złożył ten kapłan ostro skrytykowany za kontrowersyjne wypowiedzi. Errazuriz twierdził, że nie ma co "odgrzewać" kwestii skandali seksualnych w chilijskim Kościele, czym wywołał oburzenie ofiar. Niedoszły biskup "wsławił" się również szowinistycznymi i antysemickimi komentarzami.

Święcenia wywołały pewien skandal wśród obserwatorów, ponieważ byli na nich obecni kardynałowie Ricardo Ezzati oraz Francisco Errázuriz, oraz nuncjusz apostolski abp Ivo Scapolo. Kardynałowie są oskarżeni o tuszowanie przypadków pedofilii w Chile, zaś nuncjusz bronił nominacji bpa Juana Barrosa, który chronił byłego księdza Fernando Karadimę, winnego licznych przypadków molestowania. To właśnie nominacja i kontrowersje wokół postaci bpa Barrosa rozpoczęły trudny proces oczyszczenia Kościoła w Chile.

Gdy Juan Carlos Cruz, który jest ofiarą Karadimy, dowiedział się, że na święcenia do Rzymu przybyli Ezzati z Errázurizem, powiedział, że "bandyccy kardynałowie i banda biskupów powinni siedzieć w domu, a najlepiej za kratkami".

"Nawet jeśli będą nowe nominacje biskupie, to z takim dalszym postępowaniem, Kościół nigdy się nie pozbiera" - dodawał Cruz.

Papież Franciszek przyjął rezygnację dziewięciu chilijskich biskupów w trakcie ostatniego roku. Wśród nich są dwaj kardynałowie oskarżeni o tuszowanie ponad 160 przypadków wykorzystywania seksualnego. Sprawę bada obecnie chilijska prokuratura.

Skandal podczas święceń nowego biskupa w Watykanie. Wierni są głęboko poruszeni - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Skandal podczas święceń nowego biskupa w Watykanie. Wierni są głęboko poruszeni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.