Uwaga na fałszywe wypowiedzi papieża Franciszka! Ostrzega grupa księży i biskup

Uwaga na fałszywe wypowiedzi papieża Franciszka! Ostrzega grupa księży i biskup
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Grupa księży znanych jako curas villeros, którzy na co dzień pracują w argentyńskich slumsach, wystosowała list, w którym krytykują wykorzystywanie papieża Franciszka i przypisywanie mu fałszywego nauczania.

Curas villeros to pracujący w Buenos Aires księża, będący specjalnie posłanymi do najuboższych mieszkańców stolicy Argentyny. Niektórzy od kilku dekad towarzyszą ubogim i dzielą z nimi życie. Jorge Bergoglio jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires był ich bliskim przyjacielem i sojusznikiem. Dziś księża wstawiają się za Ojcem Świętym i bronią jego imienia przed wykorzystywaniem przez dziennikarzy i polityków, którzy przypisują papieżowi słowa, jakich Franciszek nie powiedział.

Księża ze slumsów w ostatni piąte wystosowali specjalne oświadczenie, w którym skrytykowali "samozwańczych rzeczników" Ojca Świętego. Zdaniem księży w Argentynie zarówno dziennikarze, jak i politycy wciągają Ojca Świętego w wewnętrzne rozgrywki polityczne przed nadchodzącymi październikowymi wyborami.

Oświadczenie nosi tytuł "Razem z papieżem Franciszkiem głosimy Ewangelię - światło ubogich" (“Junto al papa Francisco, anunciamos el Evangelio, luz para los pobres"), a wśród sygnatariuszy jest biskup pomocniczy Gustavo Carrara, który przez lata pracował z najbiedniejszymi. Do tej pory był m.in. proboszczem parafii pw. Maryi Panny Matki Ludu, która znajduje się w samym sercu dzielnicy biedoty 1-11-14. Pełnił także funkcję wysłannika biskupa dla najuboższych. Celem dokumentu jest naoiętnowanie polityków, którzy wprowadzają zamęt przez przypisywanie papieżowi wypowiedzi, których ten nie powiedział. Tym samym mieszają w głowach osób, dla których Franciszek stanowi ważny autorytet.

Biskup ze slumsów: nie potrafimy zrozumieć nauczania papieża >>

"Widzimy ciągłe zniekształcanie papieskiego przesłania dyskretnie używanego dla wygody każdego, kto aktualnie poszukuje wsparcia politycznego" - napisali księża. "Równocześnie wiemy, że wierni słuchają i prawdziwie potrzebują papieskiego przekazu, bo czują się przez niego chronieni".

Argentyńscy politycy dopuścili się nawet wypuszczenia do prasy zfałszowanych zapisów rozmów telefonicznych na temat papieża, w których zwolennicy jednej ze stron twierdzili, że Franciszek może wpływać na przebieg wyborów.

"Prawdziwa myśl i nauczanie Ojca Świętego nie pochodzą od podejrzanych rzeczników, ale można je łatwo znaleźć w oficjalnych pismach, kazaniach i mowach" - wyjaśniali księża.

Argentyna chce legalizować aborcję. Zareagował biskup ze slumsów >>

Oświadczenie podpisało 37 duchownych. Zgodnie uważają, że decyzja Franciszka o tym, by na razie nie pojawiać się w ojczyźnie, jest roztropnym wyborem. Obawiają się, że ciesząca się dużym autorytetem figura papieża byłaby wykorzystana przez cyniczne władze lub opozycję.

"Bycie pośród ubogich i odrzuconych, towarzyszenie im w obronie ich praw, nie jest ideologią partyjną, ale istotą Ewangelii Jezusa i doktryny społecznej Kościoła" - napisali księża, podkreślając ponadczasowość nauczania Franciszka.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Uwaga na fałszywe wypowiedzi papieża Franciszka! Ostrzega grupa księży i biskup
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.