Wspaniała maryjna modlitwa papieża Franciszka na dzisiejszą uroczystość

Wspaniała maryjna modlitwa papieża Franciszka na dzisiejszą uroczystość
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
KAI / kk

Maryjo, pomóż nam rozwinąć "przeciwciała" na wirusy naszych czasów - modlił się 8 grudnia papież Franciszek przed kolumną Niepokalanej na placu Hiszpańskim w Rzymie.

Wśród tych wirusów wymienił: obojętność, pogardę dla dobra wspólnego, strach przed tym, co inne i cudzoziemcami, konformizm przebrany w występek, obłudę oskarżania innych, gdy czynimy to samo, rezygnację w obliczu degradacji środowiskowej i etycznej, wyzysk wielu mężczyzn i kobiet.

- Pomóż nam odrzucić te i inne wirusy przeciwciałami pochodzącymi z Ewangelii - prosił Franciszek.

TUTAJ ZNAJDZIESZ CAŁĄ MODLITWĘ PAPIEŻA >>

DEON.PL POLECA

Zachęcił do nabrania "dobrego nawyku codziennego czytania fragmentu z Ewangelii", by jak Maryja strzec w sercu słowa Bożego, przynoszącego owoce w naszym życiu.

Zaznaczył, że dzięki spływającym przez ręce Maryi "łaskom Pana" możemy "ogołocić się z wszelkiej zarozumiałej arogancji", by uznać "siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy: małymi i biednymi grzesznikami", ale zawsze Jej dziećmi. Wkładając swą dłoń w Jej ręce, dajemy się "zaprowadzić z powrotem do Jezusa, naszego brata i zbawiciela, i do Ojca Niebieskiego, który niestrudzenie na nas czeka i wybacza nam, kiedy do Niego wracamy" - wskazał papież.

W trakcie śpiewu Litanii Loretańskiej w imieniu papieża ustawiono pod kolumną wielki kosz białych róż. Na zakończenie Franciszek długo witał się z licznie obecnymi na placu chorymi na wózkach inwalidzkich.

Na uroczystości obecni byli m.in.: wikariusz papieski dla diecezji rzymskiej abp Angelo de Donatis, burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi, a także władze mającej swą siedzibę przy placu Hiszpańskim Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, z jej prefektem, kard. Fernando Filonim i sekretarzem abp. Protasem Rugambwą.

Rano, zgodnie z tradycją, pod kolumnę przybyli rzymscy strażacy, którzy na szczycie kolumny Niepokalanej złożyli własny bukiet kwiatów na pamiątkę swych kolegów sprzed 160 laty, którzy byli obecni przy inauguracji monumentu.

Spod kolumny Niepokalanej Franciszek poszedł rzymskimi ulicami do położonej kilkaset metrów dalej bazyliki Sant’Andrea delle Fratte, by pomodlić się przy wizerunku Maryi od Cudownego Medalika (Madonna della Medaglia Miracolosa), często odwiedzanym przez rzymskich czcicieli Matki Bożej. To tam 175 lat temu nawrócił się Alfons Ratisbonne, późniejszy założyciel Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Syjonu, o czym Ojciec Święty wspomniał w swej modlitwie na placu Hiszpańskim.

Wspaniała maryjna modlitwa papieża Franciszka na dzisiejszą uroczystość - zdjęcie w treści artykułu

Madonna della Medaglia Miracolosa (fot. SteO153 (By myself) [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons)

Przed przyjazdem pod kolumnę Niepokalanej Franciszek odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed obrazem Maryi, czczonej tam jako "Salus Populi Romani" ("Ocalenie Ludu Rzymskiego").

Wspaniała maryjna modlitwa papieża Franciszka na dzisiejszą uroczystość - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Salus Populi Romani (fot. page for author [Public domain], via Wikimedia Commons)

Uroczystość 8 grudnia upamiętnia dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, który w tym dniu w 1854 r. ogłosił bł. Pius IX. Tenże papież 8 września 1857 r. pobłogosławił i odsłonił posąg Maryi Niepokalanej na rzymskim Placu Hiszpańskim.

Zwyczaj wysyłania białych róż pod to miejsce zapoczątkował w 1950 r. Pius XII, natomiast św. Jan XXIII jako pierwszy biskup Rzymu wkrótce po swym wyborze (28 października 1958) osobiście udał się 8 grudnia 1958 r. pod pomnik, by tam złożyć kwiaty. Wracając wstąpił do bazyliki Matki Bożej Większej. Odtąd stało się to już trwałym zwyczajem, który podtrzymywali kolejni papieże: bł. Paweł VI, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI i obecnie Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Wspaniała maryjna modlitwa papieża Franciszka na dzisiejszą uroczystość
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.