8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI]

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI]
(fot. aj)
Redakcja DEON.pl

"To był pod wieloma względami trudny i smutny rok dla Kościoła w Polsce" - pisał w tekście zapowiadającym Ranking Ludzi Kościoła 2018 redaktor naczelny portalu DEON.pl Piotr Żyłka. Tym bardziej zależało nam na tym, aby pokazać twarze osób, które nieustannie świadczą w przestrzeni publicznej o tym, że Bóg jest dobry, a Kościół to miejsce, w którym Jego dobro się dokonuje.

Na naszych łamach na bieżąco informowaliśmy o kwestiach trudnych i złych, które miały miejsce w Kościele, bo "nie robiliśmy kościelnej autocenzury" jak pisał Żyłka. Nigdy nie uważaliśmy że w ten sposób "atakujemy kościół" i nadal tak nie uważamy. O sprawach trudnych należy uczciwie pisać, aby Kościół był jeszcze bardziej Bożym miejscem, na co zresztą zwrócił pod koniec miesiąca uwagę sam papież, mówiąc o pracy dziennikarzy - zwłaszcza świeckich. Bo "Kościół musi zmierzyć się z całą prawdą o sobie i przestać udawać, że jest nieskazitelny".

DEON.PL POLECA
Choć wielu, a zwłaszcza my sami, życzyłoby sobie, żeby było inaczej, to właśnie smutne wiadomości najlepiej "się klikają" i wzbudzają największe zainteresowanie czytelników. Ale skupiając się wyłącznie na nich zakłamywalibyśmy Kościół równie mocno jak ci, którzy twierdzą, że nie ma w nim zła.

Właśnie dlatego potrzebujemy podsumowania, które pokazałoby osoby będące światłami nadziei Kościoła w Polsce. Część z nich wyłoniliśmy w plebiscycie przeprowadzonym w "Ostatniej ławce" - grupie najwierniejszych czytelników naszego portalu. Następnie zorganizowaliśmy finałowe głosowanie, a teraz publikujemy jego wyniki. Poniżej prezentujemy 8 najważniejszych dla czytelników DEON.pl postaci Kościoła w Polsce.

Nigdy nie chcieliśmy, aby to był ściśle subiektywny wybór wąskiego grona ekspertów. Kościół to wszyscy wierni i zależało nam na zwiększeniu zasięgu głosujących. Internet to największa ambona świata, a my chcieliśmy usłyszeć, kto w Waszych oczach jest ważny? Czyja aktywność Was inspiruje? Kto przyciąga Was do Boga?

Czasem może się wydawać, że odpowiedź na te pytania powinna być oczywista, ale taka nie jest. Czasem łatwo popaść w rozpacz, gdy widzi się zło wokół siebie. Te osoby świadczą, niosą nadzieję i pokazują, że Kościół to dobre miejsce nie przez wyróżnienie siebie, ale Tego, który jest Najważniejszy - Jezusa Chrystusa.

8. bp Andrzej Czaja

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI] - zdjęcie w treści artykułu

(fot. episkopat.pl)

Najpierw nie dał się sterroryzować ludziom, którzy atakowali "Kler" przed jego zobaczeniem, później odważnie powiedział o księżach pedofilach w jego diecezji. Potrafi krytycznie spojrzeć na działania Episkopatu i przyznać się do zbyt szybkich negatywnych ocen. Tegoroczną Wigilię spędził w towarzystwie bezdomnych. "To, jak biskup Czaja wyciąga swoją rękę do najmniejszych i to, z jaką miłością i zrozumieniem do nich mówi i na nich patrzy, powinno być normalne, ale tak naprawdę jest wyjątkowe. Cieszę się, że istnieją tacy Duszpasterze" - pisała jedna z czytelniczek. Dziękujemy!

7. Szymon Hołownia

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI] - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. MaskacjuszTV / YouTube.com)

Jeden z najpopularniejszych pisarzy katolickich, który nie skupia się na bieżączce, ale rzeczach najważniejszych - misjach wśród potrzebujących i obronie praw zwierząt. Niedawno stowarzyszenie Otwarte Klatki nagrodziło go tytułem "Człowieka Roku", którym doceniło jego "zaangażowanie w szerzenie świadomości na temat współczesnej hodowli zwierząt". To im poświęcił swoją ostatnią książkę "Boskie zwierzęta". Dzięki założonej przez siebie Dobrej Fabryce pomaga mieszkańcom ubogich rejonów świata, zaś Fundacja Kasisi daje nowy dom sierotom z Zambii.

6. Marcin Zieliński

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI] - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. Dorota Czoch, mat. RTCK)

Nawrócił się, kiedy podczas jednej z Mszy usłyszał od księdza słowa: "Wiesz Marcin, że Jezus Cię kocha?" To zdanie zmieniło jego życie. Od tego czasu głosi Ewangelię i chce robić wszystko na większą chwałę Bożą. Potrafi dotrzeć z Dobrą Nowiną nawet do najbardziej opornych. Niesie Jezusa chorym i zagubionym. Ten rok ciężko go doświadczył, gdy stał się przedmiotem nagonki medialnej, ale w jego obronie stanęło kilkudziesięciu teologów, duszpasterzy, dziennikarzy i liderów wspólnot.

5. Siostra Małgorzata Borkowska OSB

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI] - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. Jacek Zelek)

Jednym z najważniejszych wydarzeń Kościoła w 2018 roku, były głośne teksty zakonnic broniących swej sprawy i walczących z wykluczeniem. W Polsce szczególne miejsce zajęła "Oślica Baalama", autorstwa benedyktynki i będąca jedną z najważniejszych książek katolickich tego roku. W dowcipny i szalenie inteligentny sposób siostra Borkowska skrytykowała w niej jedną z największych chorób Kościoła, czyli klerykalizm. Ma ostre pióro i nie boi się go użyć, a wszystko po to, żeby w Kościele wszyscy wierni czuli się równi. Także wtedy, gdy nie są mężczyznami.

4. kard. Konrad Krajewski

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI] - zdjęcie w treści artykułu nr 4

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)

Bliski współpracownik papieża, lecz przede wszystkim przyjaciel ubogich. "Na palcu nosi biskupi pierścień z szarej blachy, pielgrzymi szlak przemierza w sutannie. Nie stara się podkreślać tym niczego, po prostu taki jest. Bycie biskupem to dla niego kolejne powołanie do bycia jeszcze bliżej ludzi" - pisał Szymon Żyśko. Niektórzy potraktowali purpurę jako wyróżnienie dla Kościoła w Polsce, ale kardynał Krajewski to prawdziwe wyzwanie.  Jego słowa mogą być dla wielu trudne, choćby wtedy, gdy mówi, że jeśli nie chcemy pomagać uchodźcom, to powinniśmy towarzyszyć nurkom w wyławianiu ich ciał. To przewodnik po wprowadzaniu Ewangelii w praktykę.

3. Siostry Dominikanki z Broniszewic

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI] - zdjęcie w treści artykułu nr 5

(fot. materiały prasowe BBC Earth)

Mają kilkudziesięciu niepełnosprawnych synów, z których każdy jest absolutnie wyjątkowy. Zorganizowały spektakularną i kreatywną zbiórkę, dzięki której zbudowały Dom Chłopaków. Nie taki zwykły ośrodek, ale cudowne miejsce uchylające kawałek Nieba. Widzowie "Dzień Dobry TVN" postanowili przyznać im nagrodę POZYTYWKA, dla pozytywnych ludzi, którzy napędzają ten świat. Nic dziwnego. Siostry z Broniszewic naprawdę zachwycają, od niedawna również zagranicą dzięki kampanii BBC Earth.

2. abp Grzegorz Ryś

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI] - zdjęcie w treści artykułu nr 6

(fot. episkopat.pl)

"Arcybiskup metropolita ludzki". Swoją pracę biskupią w Łodzi rozpoczął od… rekolekcji, na które zaprosił wszystkich księży. Ostatnio prowadził akademickie dla studentów. Trudno u niego z wolą chwilą, bo ma ręce pełne roboty. Nie odstrasza wierzących, przyciąga poszukujących. "Jest jednym z tych polskich biskupów, którzy nie brzydzą się ludzką słabością, przeciwnie: sami jej doświadczają" - pisał o nim Bartłomiej Sury. Jest blisko ludzi nie tylko ze Słowem Bożym, lecz także z tańcem czy grą w piłkę.

1. Adam Szustak OP

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI] - zdjęcie w treści artykułu nr 7

(fot. Langusta na palmie / youtube.com)

To nic dziwnego, że prawdopodobnie najpopularniejszy youtuber w Polsce powędrował na czoło naszego rankingu. Dominikanin rozbił bank, gdy ogłosił, że zamierza uruchomić "katolickiego Netflixa". Na jego wezwanie błyskawicznie odpowiedziało niemal 2800 osób, które regularnie wspierają jego działalność za pomocą serwisu Patronite. Dzięki zbiórce Szustaka już na początku 2019 roku zobaczymy jeszcze więcej treści wygenerowanych przez najlepszych teologów i duszpasterzy zakonu kaznodziejskiego w Polsce, którzy już teraz publikują na rozkręconym przez niego Paśniku. Chyba wszyscy oglądamy jego filmy, które skutecznie przyciągają do Boga, a Szustak robi to nie tylko interesującymi konferencjami, ale także regularnym zaproszeniem do wspólnej modlitwy. Prawdziwy wzór obecności na "największej ambonie świata", czyli w internecie.

Ta lista nigdy nie będzie kompletna

To już koniec rankingu, ale jest jedna fundamentalnie ważna sprawa. Doskonale wiemy, że niekiedy najważniejszym człowiekiem dla czyjejś wiary będzie anonimowy spowiednik, ksiądz proboszcz, katechetka w szkole czy babcia. Pozwólcie, aby inni ludzie też ich poznali. Mówcie o nich głośno wśród znajomych, sąsiadów, ale też dawajcie nam znać o dziełach prowadzonych przez te osoby.

Jest wielu świadków i siewców nadziei, a my chcemy o nich usłyszeć. Chcemy mówić o nich dalej. Niech naszym wspólnym postanowieniem na nowy rok będzie pokazanie ich innym.

* * *

W ostatnim czasie pojawiło się sporo złych wiadomości o katolikach i Kościele. Media tak mają, że skupiają się na złu i sensacji. Chcemy jednak dawać prawdziwy obraz, pokazać dobro, które płynie z Kościoła. Czy znasz jakieś dobre historie? Znasz fajnego księdza lub robicie coś fajnego przy parafii lub ze wspólnotą? A może przeżyłeś coś takiego, co zmieniło twoje życie? Napisz do nas (kliknij tutaj lub w baner) >>

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI] - zdjęcie w treści artykułu nr 8

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Margaret Silf

Sztuka podejmowania mądrych decyzji

Każdego dnia dokonujemy nawet kilkuset wyborów. Niejednokrotnie wiąże się to z dużym stresem. Margaret Silf daje wskazówki, jak sprawnie i umiejętnie podejmować decyzje. Pomaga uczynić proces decydowania mniej stresującym, a jednocześnie...

Skomentuj artykuł

8 świadków, czyli Ranking Ludzi Kościoła w Polsce [WYNIKI]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.