5 sposobów, by Msza nie była... nudna

5 sposobów, by Msza nie była... nudna
(fot. guillermo_celano / Shutterstock.com)
aleteia.org / br / kw

Dosyć często trudno nam się jest skupić na Mszy. Koncentracja jest niemożliwa. Jesteśmy znudzeni homilią lub listem odczytywanym w połowie Eucharystii. Co zrobić, by Msza była ciekawsza?

Wielu młodych, siedzących w tylnych ławkach, zajmuje się swoim telefonem w czasie liturgii. Pytając jednego z nich co robił, odpowie, że publikował zdjęcia na mediach społecznościowych.

Wielu z nich chciałoby bardziej uczestniczyć w czasie Mszy, bo wiedzą, że jest to wartościowe, lecz ciężko przychodzi im skupienie się.

Oto 5 sposobów, by Msza była ciekawsza:

1. Przyjdź odpowiednio wcześniej

Przybycie do kościoła przynajmniej 10 minut przed rozpoczęciem Mszy i zajęcie sobie miejsca, daje umysłowi trochę czasu na uporządkowanie myśli i wyzbycia się wszystkich rzeczy, które mieliśmy w głowie do tej pory.

Mając na głowie jakieś sprawy, nie trudno o rozkojarzenie, przez które nie możemy skupić się na Mszy, zanim na dobre się rozpocznie. Wykorzystaj ten dodatkowy czas na modlitwę, porozmawiaj z Bogiem na temat tego, co cię trapi, a Bóg odpowie ci w czasie Eucharystii.

2. Loża modlitewna

Jak to się dzieje, że każdy chce mieć miejsce w pierwszym rzędzie podczas meczu czy koncertu, ale w kościele, to ostatni rząd jest najbardziej oblegany?

Mówi się, że siedzący w pierwszych rzędach otrzymują więcej łaski Bożej, ale mówiąc poważnie, pierwszy rząd pomoże ci w skupieniu się. Jeżeli jesteś w kościele z grupą znajomych, możesz rozważyć przeproszenie ich i przeniesienie się do innej, bliższej ławki. Zwłaszcza jeśli to znajomi są częstym powodem twojego rozkojarzenia. Początkowo prawdopodobnie będą ci dokuczać, ale z czasem uszanują to.

3. Amatorzy śpiewu - łączcie się

Dołącz do śpiewania. Pamiętaj, że powinieneś wiedzieć, o czym śpiewasz i nie martw się jeśli nie masz do tego talentu - większość z nas go nie ma.

Wyobraź sobie, że idziesz na koncert i nie znasz żadnej piosenki, która została na nim zaśpiewana. Nie byłoby to chyba zbyt ciekawe przeżycie, prawda?

4. Internetowe ćwiczenie

Ile razy słyszeliśmy od kogoś, że kazania są strasznie nudne? Racja, czasami niektórzy księża nie są zbyt charyzmatyczni, ale w rzeczywistości kazania są bardzo ciekawe, jeśli dobrze się wsłuchasz.

Jeżeli masz problem z koncentracją w czasie szkolnych zajęć, oglądania wiadomości, czy nawet przeglądania Internetu, może jest jakiś problem z tobą?

Podejmij się specjalnego ćwiczenia: po wysłuchaniu kazania, spróbuj streścić je w 140 znakach. Może to nie być takie łatwe, jakby się mogło wydawać.

5. 167 do jednego

Trzeba pamiętać, że Eucharystia to dziękczynienie oddawane Bogu, a jeśli chodzisz do kościoła tylko w niedziele, to skupiasz się na Bogu przez godzinę w ciągu tygodnia. Pozostałe 167 godzin Bóg oddaje ci jako prezent i nie ingeruje w to, co w tym czasie robisz.

Przed Mszą warto się zastanowić, ile dobrego dał nam Pan i czy to nie wspaniałe, że przez godzinę w tygodniu oddajemy mu cześć z całego serca?

*   *   *

Stosuj się do powyższych pięciu sposobów, a w końcu dostrzeżesz piękno Eucharystii. Jak to bywa z każdą czynnością, zajmie to trochę czasu i nie ujrzysz wyników od razu. Warto jednak się starać i próbować.

5 sposobów, by Msza nie była... nudna - zdjęcie w treści artykułu


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Anselm Grün

Od nas zależy, czy poprawiamy jakość naszych myśli
św. Jan Kasjan

Każdy z nas tworzy autosugestie. Są to nieustannie obecne w naszej głowie słowa, które wpływają na to, co myślimy, jak się czujemy, jakie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

5 sposobów, by Msza nie była... nudna
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.