Bardzo trudno określić, które relikwie są prawdziwą szatą Chrystusa

Bardzo trudno określić, które relikwie są prawdziwą szatą Chrystusa
fot. Alicia Quan / Unsplash
Logo źródła: Wydawnictwo W Drodze James Charles Wall

"Za prawdziwe szaty naszego Pana uchodzi dwadzieścia jeden odrębnych strojów". W Wielki Czwartek przeczytaj o relikwiach purpurowej szaty, założonej w geście drwiny na ramiona Jezusa.

Purpurowa szata majestatyczna, założona na Boże ramiona jako drwina z godności królewskiej, jest mieszana z istniejącymi rzekomo kilkoma świętymi płaszczami, tuniką i szatą bez szwów.

Święty płaszcz przechowywano w szkatule znajdującej się w ukrytej krypcie kościoła w Galacji - miejsce to wymienia tylko Grzegorz (być może chodzi o Grzegorza z Tours). Za prawdziwe szaty naszego Pana uchodzi dwadzieścia jeden odrębnych strojów. Wiadomo, że niektóre z nich - jak ten z Argenteuil - zostało podzielonych i przekazanych do innych sanktuariów, wobec czego uznawane są za oddzielne relikwie.

Tunika jest przechowywana w Trewirze, najbardziej faworyzowanym przez św. Helenę mieście w przedalpejskiej części Imperium Rzymskiego. Szata bez szwów, o którą grali rzymscy żołnierze, jest przechowywana w Argenteuil. Wszystkie te odzienia na skutek upływu stuleci stały się tak liche, że nie da się przeprowadzić względem nich żadnego należytego badania. Rozpoznano ich dzieje w okresie średniowiecza, natomiast wcześniejsze tradycje są bardziej zagmatwane niż w przypadku wielu innych relikwii.

Przeczytaj również: Święte Oblicze. Prawdziwa relikwia męki Chrystusa

Fragment książki Jamesa Charlesa Walla "Relikwie ukrzyżowania"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Kulesza

Książka jest wyrazem podjętej przez Autora próby określenia chrześcijańskiego charakteru wybranych dramatów Jerzego Zawieyskiego i Romana Brandstaettera.

Publikacja składa się z siedmiu rozdziałów:

  1. Dramaty chrześcijańskie,
  2. Sposób lektury,
  3. Przestrzeń Śmierci na wybrzeżu Artemidy Romana Brandstaettera,
  4. Czas...

Skomentuj artykuł

Bardzo trudno określić, które relikwie są prawdziwą szatą Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.