Bóg się nie narzuca, każdemu daje szansę

Bóg się nie narzuca, każdemu daje szansę
Depositphotos.com (114421446)

‘Zakryłeś te rzeczy’. Bóg zwraca się do wszystkich, daje wszystkim szansę, ale tylko pokorni i prości są otwarci i gotowi na przyjęcie nowości ewangelii. To nie jest ‘kara’ dla ‘mądrych i roztropnych’, ale stwierdzenie obiektywnej trudności. Bóg się nie narzuca tym, którzy Go nie potrzebują.

Słowo na dzisiaj (Mt 11,25-30):

Z ewangelii wg św. Mateusza: W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».

Komentarz do ewangelii na dziś (29.04.2023):

Obraz: Jezus ‘obchodził miasta i wioski’ i głosił dobrą nowinę. Po ‘gorzkich słowach’, jakie miał wobec tych, którzy Go odrzucali, Pan wypowiada swój hymn wysławiający Boga z powodu tych, którzy Go przyjmują. Posłucham Jego słów, bo one odnoszą się także do mnie.
Myśl: Jezus mówi o ślepocie ‘mądrych i roztropnych’, elity Izraela, rabinów i faryzeuszów, którzy gorszyli się Jego nauczaniem. Przeciwstawia im ‘prostaczków’, którzy są ludźmi prostymi, bez wykształcenia. W czasach Jezusa byli to rolnicy, wieśniacy z Galilei, którymi elita pogardzała. Wychwalanie przez Jezusa ‘prostaczków’ nie tworzy nowej kasty, ale jest nowością. W pewnym sensie wywraca ‘społeczno-kulturowe hierarchie’. Liczy się osobowe spotkanie z Bogiem, nie za pośrednictwem doktryny czy moralności, które kontrolowali uczeni w Piśmie i faryzeusze.
Emocja: ‘Zakryłeś te rzeczy’. Bóg zwraca się do wszystkich, daje wszystkim szansę, ale tylko pokorni i prości są otwarci i gotowi na przyjęcie nowości ewangelii. To nie jest ‘kara’ dla ‘mądrych i roztropnych’, ale stwierdzenie obiektywnej trudności. Bóg się nie narzuca tym, którzy Go nie potrzebują.
Wezwanie: Prośmy o to, byśmy stawali się ‘prostaczkami’, zdolnymi przyjąć Słowo. Podziękuję za objawienie Boga, który jest Ojcem miłosiernym.
Uczynię gest uszanowania i uwielbienia.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Fabrice Hadjadj

Pełna pasji książka poświęcona sporom o nową ewangelizację

Wielu ludzi uważa, że najistotniejsze w "nowej ewangelizacji" (a zatem i to, co uczyniłoby ją naprawdę "nową") jest wykorzystywanie nowinek z różnych dziedzin, ulepszanie metod komunikacji oraz posługiwanie...

Skomentuj artykuł

Bóg się nie narzuca, każdemu daje szansę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.