Zabrano Pana – jakiego Jezusa szukam?

Zabrano Pana – jakiego Jezusa szukam?
Pusty grób - depositphotos.com (13469994)

Maria Magdalena nie szuka żywego Jezusa. Ona jeszcze ciągle myśli o ‘właściwym pożegnaniu’ ciała zmarłego Pana. W jej działaniu widać niecierpliwość. Została ‘nagrodzona’ nie tym, na co oczekiwała, ale dlatego, że chciała, dążyła do celu, słuchała serca i dała się poprowadzić, była gotowym narzędziem, którym się Bóg posłużył.

Słowo ewangelii na dziś (J 20,1-9):

Z ewangelii wg św. Jana: A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. Dotąd bowiem nie rozumieli jeszcze Pisma, [które mówi], że On ma powstać z martwych.

DEON.PL POLECAKomentarz do ewangelii na dzisiaj (09.04.2023):

Obraz: ‘Bohaterem’ tego wielkanocnego fragmentu ewangelii jest pusty grób, a w nim płótna, w które było zawinięte ciało Chrystusa i chusta, która była na Jego głowie. Oczyma wyobraźni zobaczę tę scenę: wczesny ranek przed świtem, odsunięty kamień nagrobny, płótna i chustę. Wczuję się w przeżycia uczniów.
Myśl: Choć opowiadania wielkanocne w ewangeliach są różne, to mają wspólne elementy. To pusty grób, który zapowiada zmartwychwstanie i spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym, na początku nie rozpoznawanym, a potem poznawanym przez Słowo i Chleb. Słuchacz lub czytelnik opowiadań wielkanocnych staje się uczestnikiem tego procesu, który przeszli pierwsi uczniowie, ukazującego drogę dochodzenia do wiary. Dzisiaj w sposób szczególny ukazana jest droga wiary Szymona i umiłowanego ucznia. Oni widzą pusty grób, leżące płótna, wspominają Pisma, które przepowiadają zmartwychwstanie Pana. To, co widzą i rozumieją, porusza ich serce i umysł do wiary, i wtedy ją wyznają.
Emocja: Zabrano Pana. Maria Magdalena nie szuka żywego Jezusa. Ona jeszcze ciągle myśli o ‘właściwym pożegnaniu’ ciała zmarłego Pana. W jej działaniu widać niecierpliwość. Została ‘nagrodzona’ nie tym, na co oczekiwała, ale dlatego, że chciała, dążyła do celu, słuchała serca i dała się poprowadzić, była gotowym narzędziem, którym się Bóg posłużył.
Wezwanie: Poproszę o łaskę widzenia i wiary. Podziękuję za znaki, które doprowadziły mnie do wiary i te, które mobilizują mnie do trwania w niej.
Uczynię jakiś gest uszanowania i uwielbienia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Zabrano Pana – jakiego Jezusa szukam?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.