Chcąc głosić Ewangelię, pamiętaj o tej jednej rzeczy. Bez niej osiągniesz odwrotny skutek

Chcąc głosić Ewangelię, pamiętaj o tej jednej rzeczy. Bez niej osiągniesz odwrotny skutek
Fot. Depositphotos

Przesłania Ewangelii nie narzuca się siłą, bo wtedy nastąpi reakcja odwrotna do zamierzeń. Nie chodzi o dążenie do zgody za wszelką cenę, trzeba też unikać wszelkiej formy fanatyzmu.

Słowo na dziś (Mt 7,6.12-14)

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy. Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!

Komentarz do Ewangelii (25 czerwca 2024 roku)

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

DEON.PL POLECA

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Jezusa głoszącego Kazanie na Górze, otoczonego uczniami i tłumem słuchaczy. Dzieje się to na wzgórzach Galilei, z widokiem na jezioro. Przyjrzę się tej scenerii. Pozwolę, żeby ona do mnie także "przemówiła".

Myśl: Przestrogi, zakazy i nakazy w ustach Jezusa nie są łatwe do zinterpretowania. Umieszczone w kontekście Kazania na Górze można je odnieść do całej nauki Pana. Należy ją głosić roztropnie i rozważnie. Nie wolno jej banalizować. Przesłania Ewangelii nie narzuca się siłą, bo wtedy nastąpi reakcja odwrotna do zamierzeń. Nie chodzi o dążenie do zgody za wszelką cenę (np. między wyznaniami chrześcijańskimi w kwestii doktryny), ale też trzeba unikać wszelkiej formy fanatyzmu.

Emocja: "Wchodźcie przez ciasną bramę!". Wymogi ewangeliczne nie są łatwe. "Ciasna brama" jest tego obrazem. Ale to ma być wolna decyzja każdego. Nie fatum ani predestynacja, ale świadomy wybór. Dobro, świętość są najwyższym wyrazem wolności człowieka.

Wezwanie: Poproszę o łaskę łagodności, dawania szansy innym, bez osądzania i potępiania. Podziękuję za doświadczenie Bożego miłosierdzia. Zaplanuję sobie czas na rachunek sumienia.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Chcąc głosić Ewangelię, pamiętaj o tej jednej rzeczy. Bez niej osiągniesz odwrotny skutek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.