Co robić, gdy dziecko odchodzi z Kościoła? Odpowiedź jest złożona

Co robić, gdy dziecko odchodzi z Kościoła? Odpowiedź jest złożona
Fot. Archiwum siostry Małgorzaty Lekan OP
s. Małgorzata Lekan OP

"Rozmawiając o obecności dorosłego dziecka w Kościele, nie można przeoczyć tego, że Kościół jest rzeczywistością złożoną - piękną i trudną zarazem". Zobacz piąty odcinek wielkopostnego cyklu Q&A, w którym siostra Małgorzata Lekan OP odpowiada na pytania zadane przez czytelników DEON.pl.

Magdalena pyta: "Co robić, by dorosłe dziecko zechciało wrócić do Kościoła. Nie chodzi o modlitwę, bo to oczywiste".

- Magdo, bardzo dziękuję ci za to pytanie. Rodziców zadających je sobie jest na pewno dużo więcej i nie jest ono łatwe - mówi na wstępie siostra Małgorzata Lekan OP.

Dorosły sam bierze odpowiedzialność za swoje życie. Ale to nie zwalnia rodziców z odpowiedzialności

Jak zaznacza dominikanka, dorosły to człowiek, który sam bierze odpowiedzialność za swoje życie, jest wolny i ma prawo wybierać tak, jak chce. Nie zwalnia to jednak rodziców z odpowiedzialności, a modlitwa w intencji swoich dzieci powinna być ich priorytetem. Nie jest to jednak jedyna rzecz, którą powinni zrobić dla swoich dzieci rodzice.

DEON.PL POLECA

- Chciałabym zaprosić cię do odpowiedzenia sobie samej na pytanie, które może jest trudniejsze, niż to, które zadałaś. A mianowicie: "Dlaczego chcesz, by twoje dziecko było w Kościele?". Czy dlatego, że to jest tradycja rodzinna? Czy dlatego, że można pochwalić się wtedy przed sąsiadami? Czy może dlatego, że wartości, które proponuje Ewangelia i Kościół są ważne? Czy może dlatego, że świętość twojego dziecka jest dla ciebie ważna? Gdy poznasz to w sobie, rozeznasz, usłyszysz odpowiedź na to pytanie - wyjaśnia siostra Małgorzata i dodaje:

"Wtedy warto by było zastanowić się, czy żyjesz tak, by twoje dziecko mogło zobaczyć piękno w twojej postawie. Czy pragnienie świętości dla twojego dziecka jest odzwierciedlane w tym, jak żyjesz?".

- Jeśli będziesz świadkiem Bożej miłości, Bożej obecności, wartości Ewangelii, zrobisz wszystko, co można uczynić, by twoje dorosłe dziecko kiedyś mogło samo zadać sobie pytanie: "Może to też jest dla mnie?" - mówi dominikanka.

Nie warto pudrować obrazu Kościoła

Na koniec siostra Małgorzata zwraca również uwagę na to, że w mówieniu o Kościele, zawsze warto stawać w prawdzie.

- Proponując, zapraszając, rozmawiając o obecności dorosłego dziecka w Kościele, nie można przeoczyć tego, że Kościół jest rzeczywistością złożoną - piękną i trudną zarazem. Warto nie pudrować, nie lukrować i nie omijać trudnych tematów, ale stawać wprawdzie jako człowiek osobiście grzeszny, ale wybierający Chrystusa, ze względu na Niego, bo On jest piękny, bo jest Bogiem, bo jest święty i dlatego warto być w Kościele - podsumowuje dominikanka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Lekan OP

Bądź sobą w pełni!

Chcemy czuć się piękne, spełnione i bezpieczne w każdym aspekcie życia: w relacjach, w pracy, w kreowaniu siebie czy w przestrzeni wartości, które wyznajemy. Na swojej drodze spotykamy jednak wiele trudności....

Skomentuj artykuł

Co robić, gdy dziecko odchodzi z Kościoła? Odpowiedź jest złożona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.