Człowiek, który jest skoncentrowany na sobie, nie jest zdolny do przyjęcia uzdrowienia od Pana

Człowiek, który jest skoncentrowany na sobie, nie jest zdolny do przyjęcia uzdrowienia od Pana
Fot. DIEGO SANCHEZ / unsplash.com

Człowiek, który jest skoncentrowany na sobie nie jest zdolny do przyjęcia pouczenia, uzdrowienia i ożywienia od Pana. Musi stanąć przed Panem z tym, co ‘uschłe’ i pozwolić się uleczyć. 

Słowo na dziś (Mk 3,1-6) 

Z ewangelii wg św. Marka: Wszedł znowu do synagogi. Był tam człowiek, który miał uschłą rękę. A śledzili Go, czy uzdrowi go w szabat, żeby Go oskarżyć. On zaś rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: «Stań tu na środku!». A do nich powiedział: «Co wolno w szabat: uczynić coś dobrego czy coś złego? Życie ocalić czy zabić?» Lecz oni milczeli. Wtedy spojrzawszy wkoło po wszystkich z gniewem, zasmucony z powodu zatwardziałości ich serca, rzekł do człowieka: «Wyciągnij rękę!». Wyciągnął, i ręka jego stała się znów zdrowa. A faryzeusze wyszli i ze zwolennikami Heroda zaraz odbyli naradę przeciwko Niemu, w jaki sposób Go zgładzić.

Komentarz do Ewangelii (18.01.2023)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę to spotkanie w synagodze i cud, który uczynił Jezus. Popatrzę po ludziach wokoło, po uczniach i człowieku z ‘uschłą ręką’ pośrodku zgromadzenia. Jestem świadkiem cudu, który Jezus dokonuje. 

Myśl: To wydarzenie będzie miało dramatyczne skutki. Jezus do tej pory objawiał kim jest dla nas poprzez to, co czynił. Dokonywał cudów, oczyszczał z trądu, uzdrawiał ciało i duszę, odnawiał życie i przybliżał do Boga. Ten cud, dokonany w synagodze jest początkiem nowego etapu. Zapowiada niebezpieczeństwo. Ukazuje Jezusa jako Tego, który na krzyż poniesie nasz ‘trąd’, grzech i paraliż, naszą zatwardziałość serca i skłonność do formalizmu. Dobro, które czyni dla człowieka będzie powodem do oskarżenia Go i skazania. 

DEON.PL POLECA

Emocja: Zasmucone spojrzenie. Jezus popatrzył wokoło po zebranych z ‘gniewem’ z powodu zatwardziałości ich serc. Człowiek, który jest skoncentrowany na sobie nie jest zdolny do przyjęcia pouczenia, uzdrowienia i ożywienia od Pana. Musi stanąć przed Panem z tym, co ‘uschłe’ i pozwolić się uleczyć. 

Wezwanie: Poproszę o uzdrowienie z zatwardziałości serca, uwolnienie od fałszywego poczucia samowystarczalności. Podziękuję Panu za uleczenie moich uschłych rąk, umożliwienie mi przyjęcia Jego darów. Stanę przed Panem z tym, co jest we mnie ‘uschnięte’ i posłucham Jego „wyciągnij rękę!” 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Zwoliński

Czy grzech innego może być moim? Jak wyrwać się z pułapki grzechów cudzych?

Są takie grzechy, które prawdopodobnie by nie zaistniały bez udziału drugich osób, a w każdym razie ich popełnienie byłoby znacznie utrudnione. Kościół,...

Skomentuj artykuł

Człowiek, który jest skoncentrowany na sobie, nie jest zdolny do przyjęcia uzdrowienia od Pana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.