Jesteś grzesznikiem? Jezus jest dla ciebie lekarzem

Jesteś grzesznikiem? Jezus jest dla ciebie lekarzem
Depositphotos.com (31933585)

„Czemu On je i pije z grzesznikami”, robi to tak a nie inaczej? Wątpliwości i pytania stanowią ważną część życia wiary, zwłaszcza we wspólnotach, w różnych społecznościach. Trzeba dążyć do posiadania Jezusowego nastawienia i perspektywy. Musimy koncentrować się na dobru grzesznika, a nie na grzechu, który popełnił.

Z ewangelii wg św. Marka (2,13-17):

Potem wyszedł znowu nad jezioro. Cały lud przychodził do Niego, a On go nauczał. A przechodząc, ujrzał Lewiego, syna Alfeusza, siedzącego w komorze celnej, i rzekł do niego: «Pójdź za Mną!». On wstał i poszedł za Nim.
Gdy Jezus siedział w jego domu przy stole, wielu celników i grzeszników siedziało razem z Jezusem i Jego uczniami. Było bowiem wielu, którzy szli za Nim. Niektórzy uczeni w Piśmie, spośród faryzeuszów, widząc, że je z grzesznikami i celnikami, mówili do Jego uczniów: «Czemu On je i pije z celnikami i grzesznikami?» Jezus usłyszał to i rzekł do nich: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników».

Komentarz do ewangelii na dziś (14.01.2023)

Obraz: Ten fragment ewangelii rozgrywa się w dwóch miejscach. Nad jeziorem Genezaret, gdzie Lewi/Mateusz siedzi w komorze celnej i zostaje powołany przez Jezusa, a potem w jego domu, gdzie było wielu celników i grzeszników oraz Pan ze swoimi uczniami. Oczyma wyobraźni zobaczę te miejsca i tych ludzi.
Myśl: Scena powołania na apostoła celnika Lewiego, którego tradycja utożsamia z Mateuszem mówi o tym, że żaden grzech nie jest przeszkodą dla Jezusa, aby nas powołać. Posiłek, który On spożywa z grzesznikami pokazuje cierpliwość Boga wobec swoich uczniów. Ten posiłek obrazuje Eucharystię, która nie jest tylko pokarmem dla doskonałych, ale też lekarstwem dla słabych, pożywieniem na drogę nawrócenia, którą mają do przebycia wątpiący i nieufni. Dlatego sprawując święte misteria nie uważamy się za sprawiedliwych, ale uznajemy nasze grzechy i wzywamy miłosierdzia Pana.
Emocja: „Czemu On je i pije z grzesznikami?” Wątpliwości, pytania, stanowią ważną część życia wiary, zwłaszcza we wspólnotach, w społecznościach, m.in. parafialnych. Ważne jednak, by wypracowywać w sobie Jezusowe nastawienie i perspektywę. By koncentrować się na dobru grzesznika, a nie na grzechu, który popełnił.
Wezwanie: Poproszę o łaskę uznania swoich słabości, poznania swoich grzechów. Podziękuję za łaskę sakramentu pojednania i Eucharystię, która jest pokarmem na drodze nawrócenia.
Uczynię jakiś gest, by wyrazić wdzięczność i oddać chwałę Bogu.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Jesteś grzesznikiem? Jezus jest dla ciebie lekarzem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.