Łudzimy się, że znamy lepszą drogę zbawienia. Takie złudzenie wiele kosztuje

Łudzimy się, że znamy lepszą drogę zbawienia. Takie złudzenie wiele kosztuje
Fot. Sam Moghadam Khamseh / unsplash.com

Oczekiwanie mesjańskie człowieka różni się znacznie od faktycznej realizacji historii zbawienia. Człowiek jednak hoduje w sobie złudzenia, że wie lepiej, zna lepszą drogę zbawienia niż to proponuje Bóg. I takie złudzenie wiele go kosztuje. 

Z ewangelii wg św. Łukasza: 

DEON.PL POLECA
Wtedy Jan przywołał do siebie dwóch spośród swoich uczniów i posłał ich do Pana z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Gdy ludzie ci zjawili się u Jezusa, rzekli: «Jan Chrzciciel przysyła do Ciebie z zapytaniem: Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» W tym właśnie czasie wielu uzdrowił z chorób, dolegliwości i [uwolnił] od złych duchów; oraz wielu niewidomych obdarzył wzrokiem. Odpowiedział im więc: «Idźcie i donieście Janowi to, coście widzieli i słyszeli: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia i głusi słyszą; umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi».

Komentarz do Ewangelii (14.12.2022)

Obraz: Oczyma wyobraźni przyjrzę się dwom uczniom, których Jan Chrzciciel posyła z więzienia do Jezusa. Zobaczę też Pana, który pochyla się z troską nad złem człowieka, uzdrawia z chorób i dolegliwości, uwalnia od złego ducha, przywraca wzrok. Jestem jednym z tych, których Jezus leczy. 

Myśl: Opowiadanie o tym wydarzeniu w wersji św. Łukasza ukazuje różnicę pomiędzy oczekiwaniem człowieka na wielkie dzieła Boga jako znak zbawienia a ubogim i pokornym realizowaniem Bożej obietnicy, jak widzimy to na przykładzie Jezusa. Jezus Mesjasz nie uczestniczy w ludzkiej pogoni za potęgą i chwałą, ale realizuje historię zbawienia, która się dzieje pośród zła i dobra, grzechu i łaski, nędzy i miłosierdzia. Jezus nie usunął zła, ale wziął je na siebie na krzyżu. Na tym polega Boże zbawienie. Ono się realizuje nie w iluzorycznym innym świecie, ale tu i teraz, pośród zła świata, przez przyjęcie krzyża i służbę. 

Emocja: Złudzenie. ‘Oczekiwanie mesjańskie’ człowieka różni się znacznie od faktycznej realizacji historii zbawienia. Człowiek jednak hoduje w sobie złudzenia, że wie lepiej, zna lepszą drogę zbawienia niż to proponuje Bóg. I takie złudzenie wiele go kosztuje. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę niegorszenia się skandalem krzyża i ubóstwa. Podziękuję Panu za miłosierdzie i służbę, których nie blokuje nawet mój grzech. 

Zadanie adwentowe: Wezmę do ręki krzyżyk albo medalik, albo popatrzę przez chwilę na krzyż. On ma mi przypominać o zbawieniu, które mi zostało dane nie ze względu na zasługi, ale na miłość. Pozwolę, aby ten dotyk, to patrzenie przypominało mi: to dla ciebie!

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Kiedy czytamy Ewangelię, mamy okazję obserwować Jezusa w najróżniejszych sytuacjach. Jaki był Rabbi z Nazaretu, jakim Go widzieli apostołowie? Na pewno był osobą aktywną, przekonaną o własnej mocy i – gdy trzeba – pokazującą swoją...

Skomentuj artykuł

Łudzimy się, że znamy lepszą drogę zbawienia. Takie złudzenie wiele kosztuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.