To ważne, by znaleźć w ciągu dnia kilka minut i wyjść "na pustynię", doświadczyć samotności

To ważne, by znaleźć w ciągu dnia kilka minut i wyjść "na pustynię", doświadczyć samotności
Fot. Christopher Sardenga

Są rzeczy, nawet trudne, które nas ciekawią, przyciągają uwagę, a nawet pociągają. To wielka umiejętność duchowa być na tyle wolnym, aby pójść za tym, co mnie inspiruje, choć wymaga odwagi i wysiłku. 

Z Ewangelii wg św. Łukasza: 

Gdy wysłannicy Jana odeszli, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale coście wyszli zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w pałacach królewskich przebywają ci, którzy noszą okazałe stroje i żyją w zbytkach. Ale coście wyszli zobaczyć? Proroka? Tak, mówię wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: Oto posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie ma większego od Jana. Lecz najmniejszy w królestwie Bożym większy jest niż on». I cały lud, który Go słuchał, nawet celnicy przyznawali słuszność Bogu, przyjmując chrzest Janowy. Faryzeusze zaś i uczeni w Prawie udaremnili zamiar Boży względem siebie, nie przyjmując chrztu od niego. 

Komentarz do Ewangelii (15 grudnia 2022)  

Obraz: Jezus daje świadectwo o Janie Chrzcicielu. Chrystus jest w Judei, niedawno wskrzesił młodzieńca z Nain i uczynił wiele cudów. Jan Chrzciciel jest w więzieniu, a mimo to Jezus mówi o nim, że jest największym „narodzonym z niewiast”. Przysłucham się Jego słowom. 

Myśl: Jezus mówi do tych, którzy „wyszli na pustynię”. Nie pozostali w domu, dowiadując się tylko, co się działo. Kto idzie za Janem Chrzcicielem, będzie w stanie przyjąć potem Chrystusa. Jak on wyjdzie na pustkowie, uzna swój grzech, przyjmie wezwanie do nawrócenia, ogołoci się ze światowości i przyjmie chrzest. To jest jak zapowiedź nowego Exodusu – wyjście z niewoli, przejście przez pustynię, by dotrzeć do ziemi obiecanej. To jest droga janowa, którą musi przejść każdy uczeń Chrystusa. 

Emocja: Ciekawość. Są rzeczy, nawet trudne, które nas ciekawią, przyciągają uwagę, a nawet pociągają. To wielka umiejętność duchowa być na tyle wolnym, aby pójść za tym, co mnie inspiruje, choć wymaga odwagi i wysiłku. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjmowania zaproszenia do nawrócenia i pokuty. Podziękuję za otwarte ręce Jezusa, które przyjmują grzeszników. 

Zadanie adwentowe: Postaram się w trakcie dnia znaleźć kilka minut, by "wyjść na pustynię", pobyć w ciszy sam na sam. Może to być krótka wizyta w kościele, chwila samotności na mieście lub w domu. Ważne, by to był świadomy wybór. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Porosło

Publikacja jest zapisem lekko przeredagowanych homilii, które ks. Krzysztof Porosło głosił w 2020 i 2021 roku na mszach roratnich w ramach działań Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie. Książka może służyć wszystkim, którzy przez medytację...

Skomentuj artykuł

To ważne, by znaleźć w ciągu dnia kilka minut i wyjść "na pustynię", doświadczyć samotności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.