‘Czuwajcie więc’ to nie groźba, ale wezwanie do uważności

‘Czuwajcie więc’ to nie groźba, ale wezwanie do uważności
Depositphotos.com (647712910)

Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny... Często te słowa są odbierane jako ‘groźba’ i wywołują w nas niepokój. Wpisane są w ‘mowę eschatologiczną’, ale nie są ‘straszakiem’. Jezus nigdy nie grozi człowiekowi, nawet największym grzesznikom. Oddaje swoje życie za wszystkich.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 25,1-13):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Wtedy podobne będzie królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: "Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie!" Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: "Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną". Odpowiedziały roztropne: "Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie!" Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: "Panie, panie, otwórz nam!" Lecz on odpowiedział: "Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was". Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny.

Komentarz do ewangelii na dziś (12 listopada 2023 r.):

Obraz: W przypowieści o ‘dziesięciu pannach’ stają przed naszymi oczyma młode dziewczęta oczekujące na pana młodego. To tradycyjne żydowskie zaślubiny i taneczny orszak młodych kobiet. Posłucham tej opowieści. Przyjrzę się swoim odczuciom i skojarzeniom.
Myśl: Ta przypowieść jest alegorią, która pozwala nam dostrzec głębszy sens naszego codziennego życia i wyborów w perspektywie wiecznego zbawienia albo potępienia. Najważniejsze jest ‘bycie gotowym’, nawet jeśli oczekiwanie przedłuża się. Panny symbolizują uczniów. Zbawienie jest darem, którego uczeń nie ‘wypracowuje’, ale na niego oczekuje. Każdy musi udzielić osobistej odpowiedzi. Zapas oliwy to ‘wierność i wytrwałość’ ucznia. Nie można się nią podzielić, stąd odpowiedź panien ‘roztropnych’ nie jest egoistyczna. Podkreśla osobistą odpowiedzialność, którą każdy musi podjąć indywidualnie.
Emocja: Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny... Często te słowa są odbierane jako ‘groźba’ i wywołują w nas niepokój. Wpisane są w ‘mowę eschatologiczną’, ale nie są ‘straszakiem’. Jezus nigdy nie grozi człowiekowi, nawet największym grzesznikom. Oddaje swoje życie za wszystkich.
Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia, że zbawienie jest osobistą odpowiedzialnością i wyborem. Podziękuję Panu za uświadomienie znaczenia obecnej chwili i wagi moich decyzji.
Uczynię jakiś gest akceptacji i gotowości do przyjęcia daru zbawienia.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

‘Czuwajcie więc’ to nie groźba, ale wezwanie do uważności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.