Co powinno być powodem do wstydu dla chrześcijanina? A dla mnie?

Co powinno być powodem do wstydu dla chrześcijanina? A dla mnie?
Depositphotos.com (646194582)

Wstyd. Żyjemy w świecie, który zatracił poczucie ‘wstydu’. Promowane jako wartość, sukces, znaczenie, wielkość są nierzadko rzeczy, które do niedawna uchodziły za wstydliwe. Dla chrześcijanina ‘wstydem’ jest brak pokory, wywyższanie się, poniżanie innych.

Słowo ewangelii na dziś (Łk 14,7-11):

Z ewangelii wg św. Łukasza: Potem opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich: «Jeśli cię kto zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by czasem ktoś znakomitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: "Ustąp temu miejsca!"; i musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce. Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. Wtedy przyjdzie gospodarz i powie ci: "Przyjacielu, przesiądź się wyżej!"; i spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (4 listopada 2023 r.):

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia.

Obraz: Jesteśmy w dalszym ciągu u ‘przywódcy faryzeuszów’ wśród zaproszonych na szabatowy posiłek. Poobserwuję – jak Jezus – zachowanie przybyłych gości. Posłucham tego, co mówi Chrystus i do czego zachęca.
Myśl: Jezus ukazuje ‘nowego ducha’, jakim powinni kierować się Jego uczniowie we wzajemnych relacjach. Mają być pokorni, bez chęci ‘pokazywania się’, bez szukania specjalnych względów i ‘pierwszych miejsc’. Nie chodzi jednak o katolicki savoir vivre, albo etykietę społeczną, ale o naśladowanie Pana. Jezus uniżył się i stał się sługą wszystkich. Tak mają też postępować Jego uczniowie. Nauka, jaka do nas płynie z tego wydarzenia to uzdrowienie z ‘obrzęku własnego ja’ (jak wcześniej ‘wodna puchlina’), otwarcie naszych oczu na rzeczywistość i uleczenie nas z fałszywych wyobrażeń o sobie i świecie.
Emocja: Wstyd. Żyjemy w świecie, który zatracił poczucie ‘wstydu’. Promowane jako wartość, sukces, znaczenie, wielkość są nierzadko rzeczy, które do niedawna uchodziły za wstydliwe. Dla chrześcijanina ‘wstydem’ jest brak pokory, wywyższanie się, poniżanie innych.
Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia, że pokora jest znakiem rozpoznawczym ucznia Chrystusa. Podziękuję za przykład uniżenia i pokory, jaki dał nam Jezus.
W łączności duchowej z Maryją, pomodlę się fragmentem Magnificat: „Wyniosłych złożył z tronu, znikczemnił wielmożne, wywyższył, uwielmożnił w pokorę zamożne. Głodnych nasycił hojnie i w dobra spanoszył, bogaczów z niczym puścił i nędznie rozproszył.”
W tych dniach do 8 listopada mogę uzyskać odpust zupełny dla jakiejś bliskiej mi zmarłej osoby, w intencji której chciałbym go ofiarować, nawiedzając cmentarz i modląc się, choćby tylko w myśli.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Fabrice Hadjadj

Pełna pasji książka poświęcona sporom o nową ewangelizację

Wielu ludzi uważa, że najistotniejsze w "nowej ewangelizacji" (a zatem i to, co uczyniłoby ją naprawdę "nową") jest wykorzystywanie nowinek z różnych dziedzin, ulepszanie metod komunikacji oraz posługiwanie...

Skomentuj artykuł

Co powinno być powodem do wstydu dla chrześcijanina? A dla mnie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.