Odrzucanie krzyża i służenia jest bałwochwalstwem

Odrzucanie krzyża i służenia jest bałwochwalstwem
Jezus i Samarytanka - depositphotos.com (132757290)

W kościołach i kaplicach, których data poświęcenia jest nieznana – Uroczystość Rocznicy Poświęcenia Kościoła Własnego
Czytania z uroczystości: 1 Krl 8,22-23.27-30; 1 Kor 3,9b-11.16-17; J 4,19-24
Jakich czcicieli chce mieć Ojciec? Jezus zwraca uwagę, że nawet wielkie pragnienia religijne mogą być wykrzywione przez fałsz: co do miejsca, form kultu, składanych ofiar, wizji Boga. Wszystko, co odrzuca Mesjasza, pokornego sługę i krzyż jest bałwochwalstwem.

Słowo ewangelii na dziś (J 4,19-24):

Z ewangelii wg św. Jana: Rzekła do Niego kobieta: «Panie, widzę, że jesteś prorokiem. Ojcowie nasi oddawali cześć Bogu na tej górze, a wy mówicie, że w Jerozolimie jest miejsce, gdzie należy czcić Boga». Odpowiedział jej Jezus: «Wierz Mi, kobieto, że nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Wy czcicie to, czego nie znacie, my czcimy to, co znamy, ponieważ zbawienie bierze początek od Żydów. Nadchodzi jednak godzina, owszem już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie, a takich to czcicieli chce mieć Ojciec. Bóg jest duchem: potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali Mu cześć w Duchu i prawdzie».

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (29 października 2023 r.):

Obraz: Jezus w skwarze południa szuka ochłody przy studni ‘jakubowej’. Uczniowie poszli do miasteczka. Pan spotyka Samarytankę, która żyje w nieformalnym związku. Rozmawia z nią o prawdziwym kulcie Boga, o miejscu, gdzie oddaje się Jemu prawdziwą cześć.
Myśl: Dzisiaj w kościołach i kaplicach, których data poświęcenia nie jest znana obchodzimy uroczystość poświęcenia tego miejsca kultu. Dlatego też fragment ewangelii odnosi się do prawdziwej czci oddawanej Bogu. Jezus pokazuje Samarytance, że zna jej sytuację, pomimo że spotkają się po raz pierwszy. Dla niej jest jasne, że On jest ‘prorokiem’. Samarytanie także oczekiwali na Zbawiciela. Kobieta, mimo skomplikowanej historii osobistej, jest otwarta na orędzie zbawienia. Jej dialog z Jezusem rozpoczyna się od pytania o ‘miejsce’, by dojść do przekonania, że prawdziwą cześć oddaje się Bogu „w Duchu i prawdzie”.
Emocja: Jakich czcicieli chce mieć Ojciec? Jezus zwraca uwagę, że nawet wielkie pragnienia religijne mogą być wykrzywione przez fałsz: co do miejsca, form kultu, składanych ofiar, wizji Boga. Wszystko, co odrzuca Mesjasza, pokornego sługę i krzyż jest bałwochwalstwem.
Wezwanie: Poproszę o łaskę otwartego serca na słowa Pisma św., nawet w różnych trudnych sytuacjach, w których jestem. Podziękuję za swój kościół, miejsce, gdzie mogę oddawać cześć Bogu.
Odmówię z przekonaniem: „Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Odrzucanie krzyża i służenia jest bałwochwalstwem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.