Nie prowadź ‘podwójnej gry’, gromadź skarby dla nieba!

Nie prowadź ‘podwójnej gry’, gromadź skarby dla nieba!
Kaplica króla Salomona, jezioro Emerald - depositphotos.com (159215128)

Postawa wolności wobec dóbr, ‘mądrości’ w zarządzaniu nimi wielokrotnie jest wyśmiewana, jako nieżyciowa, niedzisiejsza, naiwna… Faryzeusze 'podrwiwali sobie' z Jezusa, dosłownie ‘kręcili nosem’. To jest pokusa, na którą jesteśmy wystawieni. Ale to jest ubóstwo i słabość ‘krzyża’, w którym jest nasze zbawienie.

Słowo ewangelii na dziś (Łk 16,9-15):

Z ewangelii wg św. Łukasza: Ja też wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół niegodziwą mamoną, aby gdy [wszystko] się skończy, przyjęto was do wiecznych przybytków.
Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Jeśli więc w zarządzie niegodziwą mamoną nie okazaliście się wierni, prawdziwe dobro kto wam powierzy? Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?
Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Gdyż albo jednego będzie nienawidził, a drugiego miłował; albo z tamtym będzie trzymał, a tym wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie».
Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego. Powiedział więc do nich: «To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych.

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (11 listopada 2023 r.):

Obraz: W drodze do Jerozolimy Jezus spotyka się z różnymi grupami osób, czyni cuda i naucza. Posłucham Jego słów. Przyjrzę się Jego słuchaczom. Spróbuję odnieść to, o czym mówi Jezus do swojego życia i codziennych doświadczeń.
Myśl: Jezus zachęca nas do zmiany mentalności. Żyjemy na świecie, ale nie powinniśmy przesiąknąć duchem światowym. Chrześcijanin jest zachęcany, aby skonfrontować ‘światowość’ – ekonomię gromadzenia z tym, co niesie przesłanie ewangelii – ekonomia daru. Rzeczywistość materialna jest ważna, ale musimy nią ‘zarządzać’, żeby prowadziła nas do nieba. Kluczowe jest wezwanie, aby nie prowadzić ‘podwójnej gry’ (nie można służyć „dwom panom”). Nie demonizujemy dóbr ani ich nie absolutyzujemy. Posługujemy się nimi dla budowania więzi z Ojcem i braćmi.
Emocja: Drwili z Niego. Postawa wolności wobec dóbr, ‘mądrości’ w zarządzaniu nimi wielokrotnie jest wyśmiewana, jako nieżyciowa, niedzisiejsza, naiwna… Faryzeusze dosłownie ‘kręcili nosem’. To jest pokusa, na którą jesteśmy wystawieni. Ale to jest ubóstwo i słabość ‘krzyża’, w którym jest nasze zbawienie.
Wezwanie: Poproszę o umiejętność posługiwania się dobrami, by były okazją do spotkania z Bogiem i braćmi. Podziękuję za wszelkie przejawy dobra, jakie mnie ostatnio spotkały.
Pomodlę się: „Maryjo, Matko Dobrej Rady, która powiedziałaś: ‘Uczyńcie wszystko, co wam powie Syn’, wypraszaj nam u Chrystusa łaskę dobrych wyborów… W chwilach trudnych, w cierpieniach i wątpliwościach, błagaj o Boże światło, które pozwoli nam rozpoznać wolę Chrystusa i o Jego moc, abyśmy umieli tę wolę wypełnić…”

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Nie prowadź ‘podwójnej gry’, gromadź skarby dla nieba!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.