Nie bądź pozorantem, ale świadkiem!

Nie bądź pozorantem, ale świadkiem!
Lelów (2017) - depositphotos.com (359219448)

Pokazać się ludziom. Jezus mocno krytykuje ekshibicjonizm i bigoterię przewodników judaizmu, ale można to odnieść także do ludzi Kościoła. Nie chodzi o ich przekonania, ale o obłudę, o brak konsekwencji, pozory głębokiego życia duchowego. Taka dwulicowość grozi każdemu z nas.

Słowo ewangelii na dziś (Mt 23,1-12):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Wówczas przemówił Jezus do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą. Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi. Otóż wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus. Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (5 XI 2023 r.):

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę synagogę, miejsce modlitwy i interpretowania Prawa. Jezus krytykuje władze judaistyczne. Posłucham Jego mocnych słów przeciwko uczonym w Piśmie i faryzeuszom. To jest także okazja do przemyślenia mojej relacji z władzą kościelną.
Myśl: Wiara nie jest teoretyczna, to nie rozważania intelektualne wśród ‘znawców’, którzy określają, co należy robić a czego nie, jak należy interpretować teksty święte. Ewangelia to świadectwo o tym, co się przeżywa osobiście. Osoba nauczająca w Kościele nie ma władzy nad czyjąś wiarą. Może być co najwyżej ‘współtwórcą radości’. Nie koncentruje uwagi na sobie, ale odsyła do Jezusa. Nauczający w Kościele nie jest Mistrzem, nie ma szukać własnej chwały, ale być świadkiem, że Panem jest Jezus a my wszyscy jesteśmy braćmi. To jest właściwa struktura wspólnoty chrześcijańskiej.
Emocja: Pokazać się ludziom. Jezus mocno krytykuje ekshibicjonizm i bigoterię przewodników judaizmu, ale można to odnieść także do ludzi Kościoła. Nie chodzi o ich przekonania, ale o obłudę, o brak konsekwencji, pozory głębokiego życia duchowego. Taka dwulicowość grozi każdemu z nas.
Wezwanie: Poproszę o łaskę pokory i nie szukania własnej chwały. Podziękuję za przykład pokory, uniżenia i służby, jaki daje nam Jezus.
W poczuciu łączności wiary, pomodlę się za zmarłych: „Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym, Amen. Dobry Jezu a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie!”
W tych dniach, do 8 listopada, mogę uzyskać odpust zupełny dla jakiejś bliskiej mi zmarłej osoby, w intencji której chciałbym go ofiarować, nawiedzając cmentarz i modląc się, choćby tylko w myśli.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Nie bądź pozorantem, ale świadkiem!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.