Jezus daje nam nowy cel naszego życia. Tym celem jest miłość, która jest gotowa dać życie

Jezus daje nam nowy cel naszego życia. Tym celem jest miłość, która jest gotowa dać życie
Jacopo Bassano "Ostatnia wieczerza", 1542 r. (fot. domena publiczna)

- Jezus mówi: daję wam inne przykazanie, inny cel – agape, chcę, abyście oddali swoje życie sobie nawzajem – te słowa o. Wiesław Dawidowski przekazuje z jerozolimskiego wieczernika, gdzie Chrystus zwrócił się do uczniów: "Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali".

Po wyjściu Judasza z wieczernika rzekł Jezus: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy. Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale - jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię - dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie. Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali».
J 13, 31-35

Jesteśmy z o. Wiesławem Dawidowskim OSA w wieczerniku w Jerozolimie, gdzie Jezus wygłosił tzw. wielką mowę arcykapłańską, obmył nogi apostołom i ustanowił Eucharystię.

- Co znaczy zdanie Jezusa: „Daję wam przykazanie nowe, abyście się wzajemnie miłowali”. Przecież Stary Testament zna przykazanie miłości bliźniego – zastanawia się o. Dawidowski.

- Jezus daje nam nowy cel naszego życia. Tym celem jest miłość – agape. Miłość, która jest gotowa dać życie – tłumaczy.

- Istnieje wiele miłości na świecie. Jest miłość rodziców do dzieci i dzieci do rodziców, miłość kochanków, miłość pomiędzy małżonkami. Jezus mówi: daję wam inne przykazanie, inny cel – agape, chcę, abyście oddali swoje życie sobie nawzajem – dodaje o. Dawidowski, wyjaśniając, iż chodzi o to, aby oddać swoje życie tym, którzy są opuszczeni, osamotnieni, tym, którzy cierpią, którzy nie mają celu w życiu, którzy są głodni i pragną sprawiedliwości.

- To o takiej miłości mówi Jezus i do takiej miłości odwołuje się tu, w wieczerniku. I to takiej miłości swoje Ciało i swoją Krew, Eucharystię, która ma być dla nas pokarmem w tym właśnie akcie miłości – wyjaśnia o. Dawidowski.

- Niech ta optymistyczna myśl, że przykazanie, które daje Jezus, nie jest nakazem i smutnym obowiązkiem, ale celem w życiu, towarzyszy nam zawsze – podsumowuje o. Dawidowski.

Zobacz cały odcinek wideobloga o. Wiesława Dawidowskiego z jerozolimskiego wieczernika

Augustianin, doktor teologii fundamentalnej, publicysta. W latach 2009-2013 był chrześcijańskim współprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W latach 2012-2021 był przełożonym prowincjalnym polskich augustianów. Autor tomików „Święty Augustyn” i „Święta Rita” w serii „Wielcy ludzie Kościoła”. Członek Zespołu Laboratorioum „Więzi”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Skomentuj artykuł

Jezus daje nam nowy cel naszego życia. Tym celem jest miłość, która jest gotowa dać życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.