Pobożność to nie udawanie świętego, ani robienie miny jak na obrazku

Pobożność to nie udawanie świętego, ani robienie miny jak na obrazku
(fot. Matheus Ferrero on Unsplash)

Zamykanie oczu, robienie miny jak na obrazku, udawanie świętego - to nie jest dar pobożności.

Papież Franciszek poświęcił mu swoje rozważanie w katechezie z 4 VI 2014 roku (całe znajdziesz TUTAJ), kiedy mówił że dziś źle rozumiemy czym jest dar pobożności:

"Chodzi (…) o relację przeżywaną sercem: jest to nasza przyjaźń z Bogiem, dana nam przez Jezusa, przyjaźń, która zmienia nasze życie i napełnia nas entuzjazmem i radością. (…) Dar pobożności pozwala nam nie tylko wzrastać w relacji i komunii z Bogiem oraz prowadzi nas, by żyć jako Jego dzieci, ale także pomaga nam przelewać tę miłość na innych i uznać ich za braci. Tak więc wówczas będziemy rzeczywiście poruszeni uczuciami współczucia - ale nie bigoterii - wobec tych, którzy są obok nas i których spotykamy na co dzień. Dlaczego mówię o bigoterii - bo niektórzy sądzą, że litość oznacza zamykanie oczu, robienie miny jak na obrazku, udawanie świętego - to nie jest dar pobożności. Będziemy naprawdę zdolni, by radować się z tymi, którzy się weselą i płakać z tymi, którzy płaczą, aby być blisko tych, którzy są samotni lub udręczeni, aby poprawić tych, którzy są w błędzie, aby pocieszyć tych, którzy są uciskani, aby przyjąć i pomóc potrzebującym."

Są tacy, którzy na każdej Mszy zajmują pierwsze ławki żeby lepiej widzieć Pana Jezusa, ale gdy patrzą na sąsiada - odsuwają się jak najdalej. Inni mają usta pełne Boga, choć na co dzień oszukują rodzinę, wyzyskują współpracowników. Ale popatrzmy bliżej - jak często spotykając ubogiego, który prosi nas o coś do jedzenia, myślisz "kto nie chce pracować, niech też nie je", przeinaczając słowa św. Pawła [2 Tes 3, 10]? Jak często obgadujesz znajomych? Czy ćwiczysz swój brak cierpliwości w stosunku do ludzi, czy też mówisz że "już tak masz"?

DEON.PL POLECA

Przede wszystkim - czy potrafisz patrzeć na każdego człowieka, nawet tego który bardzo się od Ciebie różni, jako na brata i siostrę, jako na dzieci Boże? Pobożność to właśnie taka wrażliwość i czułość w stosunku do drugiego człowieka niezależnie od tego jaki jest. Jeśli wiem, że jestem Bożym dzieckiem, to pragnę Go adorować, cały się do tego składam i tak podchodzę do świata - każdy jest dla mnie bratem. Jezus stał się człowiekiem właśnie po to by być nam bratem.

Nie ma wtedy miejsca na twardość serca, bo ono pod wpływem Boga zaczyna się samo otwierać. Stajemy się ufni i kochający, bo wiemy i czujemy, że jesteśmy przez Niego pokochani. "Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię" mówi Bóg do Jeremiasza [Jr 1, 5], ale i do każdego z nas. On kocha nas od zawsze i pragnie byśmy siebie wzajemnie kochali w ten sam sposób, bo każda ziemska miłość jest tylko odbiciem miłości Bożej.

Modlitwa Jana XXIII do Ducha Świętego:

Duchu Święty, Pocieszycielu, racz udoskonalić w nas dzieło rozpoczęte przez Jezusa. Spraw, aby modlitwa, którą zanosimy w imieniu całego świata, była mocna i stała. Przyspiesz nam czas głębokiego życia wewnętrznego. Rozpal w nas zapał apostolski, który by dosięgnął wszystkich ludzi i wszystkie narody, gdyż wszystkie są odkupione Krwią Chrystusa i wszystkie stanowią Jego dziedzictwo. Skrusz w nas wrodzoną pychę i podnieś nas na wyżyny pokory, prawdziwej bojaźni i wielkodusznej odwagi.

Niech żadne więzy ziemskie nie przeszkadzają nam w wypełnianiu naszego powołania. Niech dla samolubnej korzyści i przez niedbalstwo nasze nie będą deptane prawa sprawiedliwości. Niech żadne wyrachowania nie sprowadzą szerokiego zasięgu miłości do ciasnych, małych egoizmów. Niech wszystko w nas będzie czyste i wielkie: poszukiwanie i umiłowanie prawdy, gotowość do ofiar, gotowość na krzyż i na śmierć. Niech wszystko będzie zgodne z ostatnią modlitwą Syna do Ojca i z tym zdrojem Twojej, o Duchu Święty, miłości, która z woli Ojca i Syna spłynęła na Kościół, na jego instytucje, na poszczególne dusze i narody świata całego. Amen.

* * *

Poznaj wszystkie dary Ducha Świętego. Co dwa dni na DEON.pl poznasz kolejny:

Czym są dary Ducha Świętego? [WPROWADZENIE] >>

1. Budzisz się i czujesz, że wszystko jest bez sensu? Poproś Ducha Świętego o ten szczególny dar [DAR WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI] >>

2. Jak to jest patrzeć na świat oczyma Jezusa? [DAR MĄDROŚCI] >>

3. Jeśli nie prosisz Ducha Świętego o ten dar, nie będziesz mógł oglądać Boga [DAR BOJAŹNI BOŻEJ] >>

4. To wielki dar, który pozwala pojmować rzeczy najważniejsze i najtrudniejsze [DAR ROZUMU] >>

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Pobożność to nie udawanie świętego, ani robienie miny jak na obrazku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.