Elżbieta jest znakiem dla Maryi, że dla Boga „nie ma nic niemożliwego”

Elżbieta jest znakiem dla Maryi, że dla Boga „nie ma nic niemożliwego”
Fot. depositphotos.com
Deon.pl

Nawiedzenie Elżbiety to spotkanie obietnicy i jej wypełnienia. Maryja idzie do swojej krewnej, a ona jest dla niej znakiem, że dla Boga „nie ma nic niemożliwego”. To u niej rozpoznaje i przekonuje się, co się dokonało w niej samej.

Słowo na dziś (Łk 1,39-45)

Z ewangelii wg św. Łukasza: W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: «Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana». 

Komentarz do Ewangelii (21.12.2022)

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę Maryję, która udaje się do swojej krewnej, Elżbiety. Obraz jest bardzo dynamiczny i opisywany szeregiem działań: wybrała się, poszła z pośpiechem, weszła do domu, pozdrowiła krewną, dziecko poruszyło się w łonie Elżbiety, ona wydaje okrzyk i wypowiada słowo, które kształtuje od tamtego czasu naszą codzienność. 

Myśl: Elżbieta jest symbolem Starego Testamentu, wyraża obietnicę i oczekiwanie na jej spełnienie. Maryja niesie w sobie Tego, który był oczekiwany, Odwiecznego. Nawiedzenie Elżbiety to spotkanie obietnicy i jej wypełnienia. Maryja idzie do swojej krewnej, a ona jest dla niej znakiem, że dla Boga „nie ma nic niemożliwego”. To u niej rozpoznaje i przekonuje się, co się dokonało w niej samej. To jest jej błogosławieństwo: „któraś uwierzyła”. Dzięki wierze żyje w nas Jezus i możemy się Nim dzielić. 

Emocja: Zachwyt. Okrzyk świadczy o emocji, która przepełnia człowieka. Jak rzadko udaje się nam trwać w zachwycie nad tym, co nas otacza. Zbytnie skoncentrowanie na sobie nie pozwala nam odkryć Boga, który przychodzi. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę rozpoznawania czasu nawiedzenia. Podziękuję za obecność wokół mnie tylu świadków wiary. 

Zadanie adwentowe: Przez chwilę postaram się pobyć w „zatrzymaniu”. Mój przedmiot adwentowego oczekiwania może mi pomóc w skoncentrowaniu się. Dzisiaj posłucham słów, które są do mnie też skierowane: „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła…”

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Elżbieta jest znakiem dla Maryi, że dla Boga „nie ma nic niemożliwego”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.