Gdy egoizm i lęk wystawiają ludzi na próbę, dobre intencje mogą nie wystarczyć

Gdy egoizm i lęk wystawiają ludzi na próbę, dobre intencje mogą nie wystarczyć
Fot. Jennifer Marquez / Unsplash

To przestroga dla każdego. Dobre intencje nie wystarczą. Trzeba spojrzeć na prawdziwe skutki naszych postaw, schematów działania czy wymagań religijnych. 

 

Z Ewangelii wg św. Łukasza: 

Biada wam, ponieważ budujecie grobowce prorokom, a wasi ojcowie ich zamordowali. A tak jesteście świadkami i przytakujecie uczynkom waszych ojców, gdyż oni ich pomordowali, a wy im wznosicie grobowce. Dlatego też powiedziała Mądrość Boża: Poślę do nich proroków i apostołów, a z nich niektórych zabiją i prześladować będą. Tak na tym plemieniu będzie pomszczona krew wszystkich proroków, która została przelana od stworzenia świata, od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który zginął między ołtarzem a przybytkiem.

Tak, mówię wam, na tym plemieniu będzie pomszczona.
Biada wam, uczonym w Prawie, bo wzięliście klucze poznania; samiście nie weszli, a przeszkodziliście tym, którzy wejść chcieli». Gdy wyszedł stamtąd, uczeni w Piśmie i faryzeusze poczęli gwałtownie nastawać na Niego i wypytywać Go o wiele rzeczy. Czyhali przy tym, żeby go podchwycić na jakimś słowie. 

Obraz: Dzisiaj mamy zakończenie obiadu u "pewnego faryzeusza", w czasie którego Jezus ukazuje, na czym polega prawdziwa pobożność. Przyjrzę się tej scenie i dosyć gwałtownemu zakończeniu całej historii, posłucham szorstkich słów, które wypowiada Jezus.

Myśl: Jezus wypomina uczonym w Prawie, że przez zbytni rygoryzm, zamiast być pomocą dla ludzi w osiągnięciu zbawienia, stali się zawadą. Przeszkodzili tym, którzy chcieli poznać i spotkać Pana. To jest także wielka przestroga dla każdego. Dobre intencje nie wystarczą. Trzeba spojrzeć na prawdziwe skutki naszych postaw, schematów działania czy wymagań religijnych. 

Emocja: Czyhanie na coś. Nie zawsze działam z czystą intencją. Jestem wystawiany na próbę przez innych, przez własny egoizm i lęki, czasem przez złego ducha. Ważnym narzędziem wtedy jest codzienny rachunek sumienia. On jest dobrym i skutecznym "kompasem" duchowym. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę wolności wewnętrznej, która pomaga szukać tego, co jest rzeczywiście wolą Boga. Podziękuję za doświadczenie Bożego miłosierdzia, które ciągle mnie podnosi. 

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Kwiatek OFMCap

Psalmy to wyjątkowe modlitwy. Od tysięcy lat poruszają i przemieniają ludzkie serca. Pomagają trwać przy Bogu w każdych okolicznościach życia. Jest w nich zawarta mądrość, autentyzm, nadzieja, piękno oraz siła, które stają się udziałem tego,...

Skomentuj artykuł

Gdy egoizm i lęk wystawiają ludzi na próbę, dobre intencje mogą nie wystarczyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.