Gdy zabraknie nam tej jednej rzeczy, możemy żyć jedynie pozorem wolności od przywiązań

Gdy zabraknie nam tej jednej rzeczy, możemy żyć jedynie pozorem wolności od przywiązań
Fot. ANDRII BILETSKYI / depositphotos.com

Postawa bezinteresowności i wolności w stosunku do dóbr materialnych to ważna zdobycz duchowa, jaką żyją osoby konsekrowane, zakonnicy i mnisi. Zawsze istnieje jednak ryzyko życia pozorem wolności od przywiązań, jeśli zabraknie komponentu duchowej motywacji. 

Słowo na dziś (Mt 19,27-29) 

Z Ewangelii wg św. Mateusza: Wtedy Piotr rzekł do Niego: «Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą, cóż więc otrzymamy?» Jezus zaś rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela. I każdy, kto dla mego imienia opuści dom, braci lub siostry, ojca lub matkę, dzieci lub pole, stokroć tyle otrzyma i życie wieczne odziedziczy.

Komentarz do Ewangelii (czwartek, 11.07.2024)

Obraz: Odpowiedź Jezusa na pytanie Piotra obrazuje powołanie i rolę, jaką odgrywa wobec nas św. Benedykt z Nursji, ojciec europejskiego życia monastycznego, którego święto dzisiaj obchodzimy. Posłucham tej rozmowy. Przyjrzę się swoim odczuciom i skojarzeniom. 

DEON.PL POLECA

Myśl: W ewangelii św. Mateusza Piotr jest reprezentantem innych apostołów. Uczniowie wypełnili polecenie Jezusa, które zostało złożone ‘bogatemu młodzieńcowi’, żeby ‘sprzedał wszystko i poszedł za Chrystusem’, ale słowa Piotra świadczą o tym, że oczekują na jakąś odpłatę. Chcą ‘mieć coś z tego kroku’. Odpowiedź Chrystusa poszerza horyzont na czasy ostateczne, uświadamiając uczniom, jakie wartości są ‘w grze’. Nie od wszystkich wymaga się materialnej ‘sprzedaży dóbr’ i rozdania ich ubogim, ale każdy uczeń Chrystusa musi okazać wolność od materialnego przywiązania do rzeczy i naśladowania Pana w wolności ducha. 

Emocja: „Cóż więc otrzymamy?” Postawa bezinteresowności i wolności w stosunku do dóbr materialnych to ważna zdobycz duchowa, jaką żyją osoby konsekrowane, zakonnicy i mnisi. Zawsze istnieje jednak ryzyko życia pozorem wolności od przywiązań, jeśli zabraknie komponentu duchowej motywacji. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę hojności ducha w miłości do Pana i braci. Podziękuję Bogu za wyzwania, jakie motywują mnie do większej miłości. Zaplanuję sobie czas na adorację Najświętszego Sakramentu, nawet jeśli tylko online.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ

W każdej sytuacji, czy to zwyczajnego dnia, czy w chwili podejmowania ważnej decyzji, w głowie i sercu słyszysz wiele głosów proponujących ci różne działania lub reakcje. Ignacjańska metoda rozeznawania uczy, jak dostroić swoje duchowe zmysły,...

Skomentuj artykuł

Gdy zabraknie nam tej jednej rzeczy, możemy żyć jedynie pozorem wolności od przywiązań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.