Jezus nie mówi: "Idźcie i pouczajcie". Posyła nas, dając moc służenia innym bez czekania na wzajemność

Jezus nie mówi: "Idźcie i pouczajcie". Posyła nas, dając moc służenia innym bez czekania na wzajemność
Fot. Guilherme Stecanella / Unsplash

Jezus nie mówi: "Idźcie i pouczajcie". Apostołowie zostają posłani z misją głoszenia królestwa niebieskiego. A to "królestwo niebieskie" to rodzaj omówienia, żeby zgodnie z żydowskim zwyczajem nie wymieniać imienia Boga. Głoszenie polega na służeniu tym, którzy potrzebują: moc Jezusa udzielona uczniom pozwala uzdrawiać, wypędzać złe duchy, wskrzeszać. Posyła nas, dając moc służenia innym bez czekania na wzajemność. 

Słowo na dziś (13 lipca 2023)

Z Ewangelii wg św. Mateusza: 

Idźcie i głoście: "Bliskie już jest królestwo niebieskie". Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy! Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! Nie zdobywajcie złota ani srebra, ani miedzi do swych trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski! Wart jest bowiem robotnik swej strawy.  
A gdy przyjdziecie do jakiegoś miasta albo wsi, wywiedzcie się, kto tam jest godny, i u niego zatrzymajcie się, dopóki nie wyjdziecie. Wchodząc do domu, przywitajcie go pozdrowieniem. Jeśli dom na to zasługuje, niech zstąpi na niego pokój wasz; jeśli zaś nie zasługuje, niech pokój wasz powróci do was! Gdyby was gdzie nie chciano przyjąć i nie chciano słuchać słów waszych, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych! Zaprawdę, powiadam wam: Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu. 

Komentarz do Ewangelii (Mt 10,7-15)  

Obraz: Dwunastu apostołów zostaje wysłanych przez Jezusa z misją głoszenia ‘bliskości królestwa niebieskiego’. Oczyma wyobraźni zobaczę uczniów. Posłucham wskazań, jakie Jezus im daje. Odniosę te słowa także do siebie, wiedząc, że słowa, świadectwo nie zawsze będą przyjęte. 

DEON.PL POLECA

Myśl: ‘Królestwo niebieskie’ to rodzaj omówienia, żeby zgodnie z żydowskim zwyczajem nie wymieniać imienia Boga. Apostołowie będą musieli w przyszłości dostosować się do sytuacji, w jakich się znajdą. Nie wymuszają posłuchu, nie są ideologami narzucającymi nowe porządki. Uczniowie mają iść i czynić to, co Jezus: uzdrawiajcie… wskrzeszajcie… oczyszczajcie… wypędzajcie… Tylko Mateusz mówi o ‘darmowości posług’, ale ona ma charakteryzować misję apostołów. Mają być delikatni, działać z szacunkiem i troską o najsłabszych. 

Emocja: „Strząśnijcie proch z nóg waszych…” Żydzi powracający z ziemi pogan tak właśnie czynili, ale w świetle Nowego Testamentu ten gest jest anachroniczny. Metody misyjne muszą się do niego dostosować. Nie potrzebujemy anatem, ale raczej działamy szanując wszystkich. Od początku tak właśnie działał Kościół. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia, że najlepszym świadectwem jest przykład: żyć jak Jezus. Podziękuję za wzór, jaki dali święci, którzy przez wieki postępowali jak Pan. Zaplanuję czas na adorację Najświętszego Sakramentu. 

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Notes stanowi narzędzie, które służy pomocy w czytaniu i rozważaniu Ewangelii według św. Jana, celem wejścia w relację z Tym, który jest obecny w Ewangelii, z Żywym Słowem - Jezusem Chrystusem.

Oprócz Ewangelii, podzielonej na...

Skomentuj artykuł

Jezus nie mówi: "Idźcie i pouczajcie". Posyła nas, dając moc służenia innym bez czekania na wzajemność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.