Jezus nie stosuje przemocy, nie jest wyniosły, nie narzuca ciężarów nie do uniesienia

Jezus nie stosuje przemocy, nie jest wyniosły, nie narzuca ciężarów nie do uniesienia
Fot. Matt Marzorati / unsplash.com

Prawo Jezusa nie jest uciążliwe. On nie stosuje przemocy, nie jest wyniosły, nie narzuca ciężarów nie do uniesienia. Naśladować Go to żyć miłością miłosierną i współczującą wobec innych.

Z ewangelii wg św. Mateusza: 

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».

Komentarz do Ewangelii (07.12.2022) 

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę ‘jarzmo’, które jest obciążeniem i blokadą. Posłucham słów Jezusa i przyjrzę się, jakie skojarzenia i myśli wywołują we mnie dzisiaj. 

Myśl: Faryzeusze i uczeni w Piśmie wytworzyli wokół Prawa gąszcz przepisów, nakazów i zakazów, które stały się poważnym obciążeniem dla wierzących. Jezus widzi to inaczej. Jego prawo nie jest uciążliwe. On nie stosuje przemocy, nie jest wyniosły, nie narzuca ciężarów nie do uniesienia. Naśladować Go to żyć miłością miłosierną i współczującą wobec innych. Przyjęcie tego ‘jarzma’ czyni nas Jego uczniami, którzy w prostocie naśladują Go na co dzień. 

Emocja: Utrudzenie i obciążenie. To stany emocjonalne, które nam często towarzyszą, nawet w odniesieniu do religii. Dlatego Jezus chce, byśmy związali się z Nim jako osobą, bo wtedy więź nie jest ciężarem i trudem, ale bliskością i miłowaniem. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę zrozumienia, że prawo miłości to nie ciężar, ale boska siła. Podziękuję za zaproszenie do naśladowania Go. 

Zadanie adwentowe: Jeśli okoliczności zewnętrzne mi pozwalają, wypowiem na głos albo w duchu: 
Marana tha! Przyjdź, Jezu, Panie. W swej chwale do nas zejdź. Marana tha! Usłysz wołanie, gdy się wypełnią wieki.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Jezus nie stosuje przemocy, nie jest wyniosły, nie narzuca ciężarów nie do uniesienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.