Jezus woła: przyjdź do Mnie! – Tak właśnie Ty!

Jezus woła: przyjdź do Mnie! – Tak właśnie Ty!
Depositphotos.com (293991992)

„Ukojenie dla dusz waszych”. Bardzo często w religijności szukamy ‘ukojenia’ dla naszych obaw czy z innych powodów, np. wyrzutów sumienia. To nie przeszkadza nam w zbliżeniu się do Boga. Przeszkadza natomiast pycha i poczucie bycia sprawiedliwym.

Słowo na dzisiaj (Mt 11,25-30):

Z ewangelii wg św. Mateusza: W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn, i ten, komu Syn zechce objawić.
Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie».

Komentarz do ewangelii na dziś (9 lipca 2023 r.):

Obraz: Jezus wypowiada słowa uwielbienia Boga. Oczyma wyobraźni zobaczę Pana w uniesieniu i łączności z ‘Ojcem’. Posłucham tego, co mówi. Postaram się usłyszeć Jego zaproszenie do przybliżenia się do Niego.
Myśl: Wokół nas są różni ludzie i żyjemy w różnych sytuacjach, czasami łatwych i przyjemnych, czasami wprost przeciwnie. Po słowach karcących ‘Biada!’, Jezus wysławia swojego Ojca i zaprasza wszystkich, zwłaszcza ‘utrudzonych i obciążonych’ to tego, aby przyszli do Niego. Boga rozpoznają i oddają Mu cześć nie ‘mądrzy i roztropni’ ale ‘prości’, niewykształceni, pracujący przy ‘niskich posługach’, pogardzani i marginalizowani przez ‘mających władzę’. Jezus i do nas woła: „przyjdźcie do Mnie wszyscy”, to jest wolą i upodobaniem ‘Ojca w niebie’.
Emocja: „Ukojenie dla dusz waszych”. Bardzo często w religijności szukamy ‘ukojenia’ dla naszych obaw czy z innych powodów, np. wyrzutów sumienia. To nie przeszkadza nam w zbliżeniu się do Boga. Przeszkadza natomiast pycha i poczucie bycia sprawiedliwym.
Wezwanie: Poproszę o to, bym umiał się radować razem z Jezusem. Podziękuję za łaskę przebywania razem z Nim w obecności Ojca.
Uczynię jakiś gest uszanowania i wyrażę pragnienie przebywania w bliskości z Bogiem.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Jezus woła: przyjdź do Mnie! – Tak właśnie Ty!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.