Nie bój się czekać, twoja cierpliwość zostanie nagrodzona

Nie bój się czekać, twoja cierpliwość zostanie nagrodzona
Depositphotos.com (96385166)

Nie umiesz czekać, zbyt łatwo tracisz cierpliwość? Nie jesteś w tym odosobniony. Czekanie na coś to jedna z trudniejszych rzeczy dla współczesnego człowieka. Chcemy wszystkiego szybko, na naszych warunkach, według naszego pomysłu. Ale cierpliwości możemy się też uczyć. Słowo Boże nam w tym pomaga.

Z ewangelii wg św. Marka (4,26-34):

Mówił dalej: «Z królestwem Bożym dzieje się tak, jak gdyby ktoś nasienie wrzucił w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, we dnie i w nocy nasienie kiełkuje i rośnie, on sam nie wie jak. Ziemia sama z siebie wydaje plon, najpierw źdźbło, potem kłos, a potem pełne ziarnko w kłosie. A gdy stan zboża na to pozwala, zaraz zapuszcza się sierp, bo pora już na żniwo».

Mówił jeszcze: «Z czym porównamy królestwo Boże lub w jakiej przypowieści je przedstawimy? Jest ono jak ziarnko gorczycy; gdy się je wsiewa w ziemię, jest najmniejsze ze wszystkich nasion na ziemi. Lecz wsiane wyrasta i staje się większe od jarzyn; wypuszcza wielkie gałęzie, tak że ptaki powietrzne gnieżdżą się w jego cieniu».

W wielu takich przypowieściach głosił im naukę, o ile mogli [ją] rozumieć. A bez przypowieści nie przemawiał do nich. Osobno zaś objaśniał wszystko swoim uczniom.

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (27.01.2023)

Obraz: Dzisiejszy fragment ewangelii ukazuje dwa obrazy/figury królestwa Bożego. Małe nasienie, które przeradza się w kłos z wieloma ziarnami oraz ziarnko gorczycy, które wyrasta na wielki krzew. Oczyma wyobraźni przyjrzę się tym obrazom. Zatrzymam się nad tym, który mnie bardziej przyciągnie.

Myśl: Królestwo Boże jest dziełem Boga. Człowiek nie może go stworzyć ani go zniszczyć. Może co najwyżej przeszkadzać w jego rozwoju. Te dwie przypowieści mówią o bezwarunkowej wierze. Życie, także życie duchowe posiada swój rytm. Zasiane ziarno królestwa wzrasta według Bożej logiki i w czasie przez Niego określonym. Nasze niepokoje, próby przyśpieszania czegokolwiek nie pochodzą od Boga. Są znakiem braku zaufania i prowadzą do zguby.

Emocja: Cierpliwość. Jest to jedna z trudniejszych rzeczy dla współczesnego człowieka. Chcemy wszystkiego szybko, na naszych warunkach, według naszego pomysłu. Cierpliwość nie jest mocną stroną współczesnego człowieka. Ale musi się jej uczyć.

Wezwanie: Poproszę o łaskę cierpliwości i zaufania, że słowo Boga działa w mojej osobistej historii i historii świata. Podziękuję za doświadczenie tajemnicy ‘małości Boga’, która jest Jego wielkością.
Uczynię gest, znak ufności i powierzenia się Bogu.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Augustyn Jankowski OSB

Królestwo Boże jest pośród nas. Jednak jest to rzeczywistość nieuchwytna, nieoczywista i nieznana. Dostępna zupełnie w porządku wiary. Warto wsłuchać się w „wątpliwość” Chrystusa, gdy zastanawia się, szuka słów, które mogłyby nam przybliżać to, czym...

Skomentuj artykuł

Nie bój się czekać, twoja cierpliwość zostanie nagrodzona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.