Najemnik i pasterz – nauczyć się rozeznawania

Najemnik i pasterz – nauczyć się rozeznawania
Depositphotos.com (353659044)

Nie żyjemy w zamkniętej bańce. Nawiązujemy relacje i rozwijamy się w relacjach. Nie wszystko mi służy, nie wszystko pomaga, powiększa dobro. Potrzeba rozeznania, jakie owoce przynoszą moje relacje z innymi, jakie perspektywy otwierają i jakie skutki pozostawiają.

Słowo na dziś (J 10,11-15):

Z ewangelii wg św. Jana: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce.

Komentarz do ewangelii na dzisiaj (01.05.2023):

Obraz: Jezus ukazuje się swoim słuchaczom jako ‘dobry pasterz’, znający swoje owce. Jego relacja z owcami jest odbiciem Jego bliskości z Ojcem. Oczyma wyobraźni zobaczę te widoki. Pozwolę, aby one rezonowały w moim wnętrzu. Przyjrzę się swoim reakcjom.
Myśl: My z trudem utożsamiamy się z takim obrazem. Nie mamy już takich życiowych doświadczeń, więc te okoliczności zewnętrzne rzadko do nas przemawiają. To, jednak, co jest istotne to świadomość, że słowo ‘dobry’ może oznaczać też szlachetny, prawdziwy. Ważne jest, aby dostrzegać ‘piękno’ pasterza i ‘cieszyć się’ nim. Jego podstawowe cechy to ‘miłość’ i ‘odwaga’ w bronieniu owiec. Pasterz ‘daje’ swoje życie niekoniecznie w znaczeniu, że umiera, bo wtedy owce byłyby rozkradzione i rozproszone. Jezus jako dobry pasterz ofiarowuje się, ‘kładzie’ na szali samego siebie za owce. To wszystko Chrystus, dobry pasterz, czyni także wobec mnie.
Emocja: Najemnik i pasterz. Nie żyjemy w zamkniętej bańce. Nawiązujemy relacje i rozwijamy się w relacjach. Nie wszystko mi służy, nie wszystko pomaga, powiększa dobro. Potrzeba rozeznania, jakie owoce przynoszą moje relacje z innymi, jakie perspektywy otwierają i jakie skutki pozostawiają.
Wezwanie: Poproszę o łaskę zobaczenia piękna dobrego pasterza. Podziękuję Mu za to, że broni mnie przed niebezpieczeństwami.
Uczynię jakiś gest uniżenia i pokory.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Najemnik i pasterz – nauczyć się rozeznawania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.