Oni nie pojęli znaczenia tego, co im Jezus mówił

Oni nie pojęli znaczenia tego, co im Jezus mówił
Depositphotos.com (342624782)

Można nie dostrzegać tego, co oczywiste. Można być zaślepionym przez ideologie, uprzedzenia i różnego rodzaju szantaże. Uznanie ‘ślepoty’, zamknięcia i braku wolności jest początkiem przemiany. Jeśli tego nie przyjmiemy, nie będziemy zdolni przyjąć wolności i życia, jakie daje nam Dobry Pasterz.

Słowo na dzisiaj (J 10,1-10):

Z ewangelii wg św. Jana: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto nie wchodzi do owczarni przez bramę, ale wdziera się inną drogą, ten jest złodziejem i rozbójnikiem. Kto jednak wchodzi przez bramę, jest pasterzem owiec. Temu otwiera odźwierny, a owce słuchają jego głosu; woła on swoje owce po imieniu i wyprowadza je. A kiedy wszystkie wyprowadzi, staje na ich czele, a owce postępują za nim, ponieważ głos jego znają. Natomiast za obcym nie pójdą, lecz będą uciekać od niego, bo nie znają głosu obcych». Tę przypowieść opowiedział im Jezus, lecz oni nie pojęli znaczenia tego, co im mówił.
Powtórnie więc powiedział do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Ja jestem bramą owiec. Wszyscy, którzy przyszli przede Mną, są złodziejami i rozbójnikami, a nie posłuchały ich owce. Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony - wejdzie i wyjdzie, i znajdzie paszę. Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości.

Komentarz do ewangelii na dziś (30.04.2023):

Obraz: W tym fragmencie ewangelii mamy do czynienia z kolejnymi obrazami Jezusowego ‘Ja Jestem’, a mianowicie ‘owczarnia’, ‘brama’, ‘pasterz’. Oczyma wyobraźni zobaczę te przedstawienia, nie oceniając ani nie wartościując. Przyjrzę się swoim myślom i skojarzeniom.
Myśl: Współczesny człowiek z trudem akceptuje obraz ‘owcy’, która ma iść za ‘pasterzem’. Wydaje mu się, że pozbawia on go istotnego elementu, jakim jest wolność. Opowiadanie Jezusa jest jednak symboliczne. Pasterz nie trzyma owiec w zamknięciu, ale wyprowadza je, uwalnia, daje życie i prawdziwą perspektywę. Prawdziwa religia wyzwala, otwiera, prowadzi do życia. Jeśli nie, staje się ideologią, która nie liczy się z człowiekiem i fałszuje obraz Boga. Trzeba się pytać, jaki obraz Boga proponuje religia dzisiaj? I jeśli nie jest to Bóg życia i wolności, nie jest to także Ojciec Jezusa Chrystusa, ‘Dobrego Pasterza’ i ‘Bramy owiec’.
Emocja: ‘Nie pojęli znaczenia’. Można nie dostrzegać tego, co oczywiste. Można być zaślepionym przez ideologie, uprzedzenia i różnego rodzaju szantaże. Uznanie ‘ślepoty’, zamknięcia i braku wolności jest początkiem przemiany. Jeśli tego nie przyjmiemy, nie będziemy zdolni przyjąć wolności i życia, jakie daje nam Dobry Pasterz.
Wezwanie: Proszę o łaskę spotkania z Jezusem, ‘Bramą’ do prawdziwego życia. Podziękuję za doświadczenie życia w pełni łaski.
W tę Niedzielę Dobrego Pasterza podziękuję Bogu za powołania kapłańskie i zakonne, za siostry i braci zakonnych oraz księży, którzy stanęli na mojej drodze.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Oni nie pojęli znaczenia tego, co im Jezus mówił
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.