Pomysłodawca 'Sagrada Familia' w Barcelonie – św. Józef Manyanet y Vives

Pomysłodawca 'Sagrada Familia' w Barcelonie – św. Józef Manyanet y Vives
Sagrada Familia w Barcelonie - Canaan, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org>, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

W Roku Rodziny Amoris Laetizia i podczas napływających informacji o postępach w pracach wykończeniowych w Sagrada Familia w Barcelonie, warto wspomnieć o tym, który był u początku tego wielkiego projektu. Wspominany przez Kościół 17 grudnia św. Józef Manyanet y Vives wiedział, że odnowa może przyjść tylko przez rodzinę. Temu poświęcił cały swój wysiłek i to on podsunął pomysł wybudowania kościoła Świętej Rodziny wielkiemu architektowi, Antonio Gaudiemu.

Pięć wież, z których najwyższa to Chrystus, a pozostali to Ewangeliści i jeszcze dwanaście – te to Apostołowie. Pną się ku niebu powoli. Minęło już wiele lat od 1884 roku, od kiedy rozpoczęto prace nad świątynią. Budowa ciągle trwa… tak powstaje Sagrada Familia w Barcelonie. Powstaje powoli, ze składek wiernych. Mają ją zbudować hiszpańskie rodziny, zwykli ludzie. Sagrada Familia – to miejsce poświęcone Świętej Rodzinie.

Zwieńczenie wieży Matki Bożej w Sagrada Familia w Barcelonie

I kiedy mówimy o tej budowli pewnie pojawia się zaraz w naszych myślach imię i nazwisko architekta – Antonio Gaudiego – który za ten jakże niesamowity w swoim kształcie Dom Boży odpowiada. To on jest wizjonerem, to on oddał temu miejscu 43 lata życia – pracy. To on zaprojektował owo „kamienne wyznanie wiary”, gdzie każdy detal mówi o Bożym dziele…, ale to nie on pierwszy zapragnął, by taka świątynia w Barcelonie powstała. To wspominany przez Kościół 17 grudnia św. Józef Manyanet y Vives, w którego sercu była troska o rodzinę, był orędownikiem wzniesienia Narodowego Sanktuarium Świętej Rodziny.

Modlitwa do św. Józefa dla narzeczonych

To on mawiał: „powróćmy do prostoty Nazaretu, aby Jezus, Maryja i Józef stali się naszymi nauczycielami. Tam poznamy sekret odnowy rodziny, Kościoła i społeczeństwa”. I to właśnie spotkanie z Józefem Manyanetem było dla Gaudiego momentem przebudzenia duchowego. Wielki artysta zaczął pracę nad pomysłem, który zrodził się w 1869 roku i choć go nie dokończył, idea Manyaneta, jak kiedyś średniowieczne katedry, które tworzyły pokolenia, „staje się” na naszych oczach. I choć prace jeszcze trwają (planowane są do 2034 r.), konsekracji Sagrady Familii dokonał w 2010 roku Benedykt XVI.

Św. Józef Manyanet - www.manyanet-alcobendas.org, Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Józef Manyanet - www.manyanet-alcobendas.org, P.d., via Wiki. Comm.A co jeszcze powinniśmy wiedzieć o naszym dzisiejszym patronie? Urodził się w styczniu 1833 roku w Tremp, w Hiszpanii. Gdy miał 5 lat, matka ofiarowała go Maryi. Jego dom zaszczepił mu głęboką wiarę, którą później formowała szkoła pijarów. W sercu młodego Józefa od najwcześniejszych lat był wielki szacunek dla ubogich i potrzebujących. Sam pracował na swoje utrzymanie, kiedy był w gimnazjum i później w czasie studiów.  

Świecenia kapłańskie przyjął w 1859 roku. Był osobistym sekretarzem biskupa i bibliotekarzem w seminarium. Jednakże nie dla niego była kuria. Poznając problemy Kościoła, zobaczył, że przemiany w społeczeństwie są możliwe poprzez rodzinę. To ona jest kluczem do odnowy, a szczególnie wychowanie dzieci. Dlatego mając 31 lat całkowicie poświęcił się pracy duszpasterskiej. Józef zakładał szkoły, kolegia i ośrodki doskonalenia zawodowego. Troszczył się szczególnie o potomstwo robotników.

Modlitwa św. Tomasza o dobrą starość

W swoich pismach wiele miejsca poświęcał Świętej Rodzinie. Sagrada Familia była dziełem szczególnym, czyli jak mówił Antonio Gaudi, świątynią – księgą „dla wszystkich wierzących i dla tych, którzy potrafią czytać sercem i umysłem”. Józef Manyanet założył dwa zgromadzenia zakonne.  Ich działalność koncentrowała się na edukacji oraz apostolstwie rodzin.

Zgromadzenie Synów Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa powstało w 1864 roku. I już po kilku latach św. Józef i kilku pierwszych członków złożyło śluby zakonne. Drugą wspólnotą – ta rozpoczęła działalność w 1874 r. – było zgromadzenie misjonarek Świętej Rodziny z Nazaretu. Niestety, wewnętrzne problemy, fałszywe oskarżenia, sprawiły, że Józef Manyanet został pozbawiony władzy nad tą strukturą zakonną. Decyzję przyjął z pokorą, ale po latach, bo w 1894 roku zostało zatwierdzone Zgromadzenie Córek Świętego Domu Nazaretańskiego.

Tak będzie wyglądała Sagrada Familia po zakończeniu prac

Józef Manyanet y Vives – apostoł rodzin – zmarł 17 grudnia 1901 roku. Przez 16 lat przed śmiercią doświadczał wielu cierpień z powodu bolesnych ran, które miał na ciele. Kanonizował go w 2004 roku Jan Paweł II.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Sowa-Behtane

Wielokulturowość jako zjawisko społeczne oznacza nie tylko istnienie obok siebie wielu kultur, ale to przede wszystkim dynamiczny aspekt kontaktów zachodzących między nimi (…). W skali mikrospołecznej znakomicie ilustruje ten proces i oddaje jego istotę zawieranie...

Skomentuj artykuł

Pomysłodawca 'Sagrada Familia' w Barcelonie – św. Józef Manyanet y Vives
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.