Pierwsze objawy depresji są czasami związane z niechęcią wobec chodzenia do kościoła czy brakiem sił do modlitwy - nie dzieje się tak jednak dlatego, że depresja to problem stricte duchowy.
"Są ludzie, którzy czytają Biblię 24/7 i na jej podstawie robią dużo zła. Są ludzie którzy modlą się 24/7 na różańcu i zaniedbują dzieci, żonę lub męża" - pisze Wojciech Werhun SJ.
Historia niepełnosprawnego Mateusza, który udowodnił światu coś bardzo ważnego, może pomóc w odczytaniu jutrzejszej Ewangelii.
"Nie przesadzaj, nic się nie stało" - dźwięczało jej w uszach, ale starała się nie słuchać, nie słyszeć, nie przyjmować do wiadomości. Nie czuć. Nie wchodzić w życie.
"Jak słyszę «sumienie», to trochę się we mnie gotuje". Czy rachunek sumienia to handlowanie łaską? Posłuchaj drugiego odcinka podcastu "Spowiedź nie musi boleć".
Marcin Zieliński/ ed
- Byłem na siłowni, gdzie dzięki Bogu udało się pomodlić z dwoma osobami. Podczas wymiany zdań zaczęliśmy temat nieprzebaczenia. Dlaczego wybaczanie to obowiązek chrześcijanina?
ks. Grzegorz Strzelczyk / Michał Lewandowski
"Jeśli chciwy jest duchowny, to dochodzi np. do sytuacji w której kasa parafialna staje się de facto kasą proboszcza. O wiele trudniej to wykryć i ukarać jeśli finanse pozostają «schowane» przed parafią".
Wydzielamy Bogu czas modlitwy bo boimy się Jego oszałamiającej obecności, bliskości i aktywności wypełniających nasze życie po brzegi. Jak to zmienić? Podpowiada Wojtek Werhun SJ.
DEON.pl / kw
Co zrobić, by wysłuchał nas Bóg? Jak ważny jest układ rąk? Postawa ciała? Posłuchajmy głosów z różnych tradycji religijnych, które - choć różne - mają ze sobą przecież tak wiele wspólnego.
Czy osoba wierząca znajdzie zrozumienie u niechrześcijańskiego psychologa? Jak mówić o Bogu podczas psychoterapii? Gdzie są granice ingerencji w światopogląd pacjenta? Rozprawiamy się z psychomitami.
"Motłoch zawsze będzie patrzył bardzo jaskrawo. Na innych, na obcych, będzie ich nie rozumiał, będzie ich hejtował" - mówi ks. Jan Kaczkowski.
Aby lepiej zrozumieć działanie modlitw o uzdrowienie i egzorcyzmów, musimy przedstawić różnicę między sakramentami a sakramentaliami - pisze Marek Blaza SJ.
Każdego dnia w taki właśnie sposób witała się ze swoim odbiciem w lustrze. "Wiem, jaka jesteś. Wiem, co ci w życiu nie wyszło. Wiem, że nic już z ciebie nie będzie".
Film Martina Scorsese to bardzo nietypowy, ale trafny komentarz do Ewangelii, którą Kościół przygotował na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Więcej w podcaście "Filmy po Bożemu".
"Trudno mi uwierzyć w to, że On chcąc przyjść do serca człowieka, mówi: «Hola, hola, ale Ty najpierw musisz być czysty»" - mówi Piotr Żyłka. Posłuchaj pierwszego odcinka podcastu o spowiedzi.
Marcin Zieliński
- Kiedy widzimy Boga, który jest "paragrafem, policjantem, prawnikiem", łatwo wchodzimy w niewole i w uzależnienia. Św. Paweł pisał o wolności, którą daje Chrystus. Jak ją przyjąć? Podpowiada Marcin Zieliński.
ks. Grzegorz Strzelczyk / Michał Lewandowski
"Hierarchia czasami komunikuje się językiem tak technicznym, że przeciętny wierny nie mając stosownego wykształcenia nie rozumie uzasadnienia. A gorzej, czasem to uzasadnienie nie jest w ogóle podane".
Wielki Post to czas pustyni i walki z tym, który nas kusi, odwodzi od miłości i utrudnia nasze bycie światłem dla świata.
DEON.pl
Chcemy Wam zaproponować, żebyście w Wielkim Poście zrobili jedną rzecz - wybierzcie dla siebie Słowo i żyjcie nim codziennie. Zobaczcie, jaką ma ono moc. Zawierzcie się Bogu! On sam przeprowadzi Was przez Wielki Post. Nikt nie zrobi tego lepiej.
DEON.pl
Poznaj ten fragment bliżej! Czytaj rozważanie napisane do niego przez Grzegorza Kramera SJ i naucz się, jak modlić się Słowem. Chcesz otrzymać swoje Słowo? Kliknij w ten artykuł.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}