Moje pierwsze skojarzenie z błotem to świnie. Bo czyż nie świnie tarzają się w błocie?! W rękach Jezusa błoto staje się lekarstwem-symbolem: uzdrowienie to spotkanie na pograniczu boskości i człowieczeństwa.
Jego ręce zapewne też już nie mają w sobie wielkiej siły. Nie ma kłopotu z głową, ma kłopot z mięśniami. Oczywiście, potem problem obejmuje także głowę. Wiecie dlaczego? Kiedy Jezus mu mówi: „Chcesz być zdrowy?”, to on odpowiada takie słowa.
Adam Szustak OP
Czas kwarantanny spędzony w domu z najbliższymi – nawet jeśli jest koniecznością – może być najlepszą rzeczą, jaką dla nich zrobisz. Szczególnie jeśli jesteś ojcem, a twoja relacja z dziećmi pozostawia wiele do życzenia.
Kiedy modlitwa zmienia się w zaklęcie? Czy wiara jest równoznaczna z tajemną mocą? Dlaczego tak często wydaje nam się, że to my mamy władzę nad Bogiem? Wątpliwości rozjaśnia ksiądz-psycholog, jezuita.
Czy Bogu skończyło się miłosierdzie i czy zamknięte kościoły to triumf wrogów chrześcijaństwa? Brat Tomasz odpowiada na te pytania w nagraniu prosto z Rzymu.
"Tam jest dramat, tam śmierć wisi w powietrzu, wykluczenie, cierpienie" - pisze arcybiskup.
To znak dla nas, żebyśmy nigdy nie kalkulowali, czy powinniśmy, czy też nie powinniśmy opowiadać innym o naszych spotkaniach z Panem.
Benedykt XVI
Jezus przyjął do grupy najbliższych Mu osób człowieka, który zgodnie z panującymi w tamtych czasach w Izraelu opiniami powszechnie uważany był za grzesznika.
Adam Szustak OP
Pomyśl o tym w kontekście swojego związku. Może masz pomysł, by do końca życia dojechać w tej relacji na delikatnym dystansie. Może coś się popsuło między wami, może jest gdzieś trudno, może rzeczywiście coś się poharatało i masz pomysł, by przez wycofanie trochę to sobie ułatwić.
To, że trzeba mi pomóc, niczego nie ujmuje mojej kobiecości. Musiałam dużo odkryć, żeby do tego dojść - mówi Basia Turek.
Dominika Dudek, Maria Mazurek
„Psychiatria ani nie zaczyna się, ani nie kończy na schizofrenii. Co czwarta osoba ma od czasu do czasu jakieś problemu psychiczne różnego rodzaju: stany depresyjne, lękowe czy zawirowania emocjonalne” – mówi prof. Dominika Dudek, utytułowana psychiatra, która została wybrana na prezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Opowiada także o tym, jak osoby chore psychicznie były traktowane sto lat temu.
Gdy wchodzimy w takie myślenie, to przestajemy rozumieć o co chodzi w chrześcijańskiej moralności i patrzymy wtedy na Boga jak na policjanta albo aptekarza. To ogromnie fałszywy obraz.
Czy duchowni mają takie same problemy jak inni? Jak sobie z nimi radzą? Co jest najczęstszą przyczyną odejść z kapłaństwa? Odpowiada ksiądz-psycholog, Jacek Prusak SJ.
Innej drogi do śmierci, niż Droga Krzyżowa, nie ma. Wierzę jednak, że dalej jest życie wieczne, którego doświadczać można po części już tu na ziemi.
"W czasie tego porodu był z nami również ksiądz. Modliliśmy się wspólnie, a Octavia przyszła na świat przy słowach modlitwy „Zdrowaś Mario”. Jedyną osobą, która wtedy płakała w tym pokoju, byłam ja" - mówi doktor Anita Stola, neonatolog.
Myślę, że to, co mamy to najlepsza opcja. A co, jeśli to zepsujemy? - mówi Marcin Jakimowicz, dziennikarz i autor książek.
Jeśli widzisz, że modlitwa nie czyni cię lepszym, nie porzucaj modlitwy, ale zmień swoją postawę, byś przed Panem stanął jak przed Przyjacielem, a nie jak przed profesorem na egzaminie, kiedy recytujesz wyuczone formuły i definicje.
W jaki sposób przykładowo ocenić rekolekcje? Policzyć, ile osób pójdzie po nich do spowiedzi? Tak? Na pewno o to chodzi? Wielki sukces odtrąbili! Osiemdziesiąt procent poszło do spowiedzi! A co dalej? Co ta spowiedź zmieni? Co się z niej urodzi?
„Mam absolutny wewnętrzny przymus, by zajrzeć do apki „Modlitwa w drodze”.” O sile, walce z przemocą i o mocy modlitwy mówi Joanna Jędrzejczyk, wielokrotna mistrzyni świata w MMA, w najnowszej książce Kasi Olubińskiej „Kobieta w wielkim mieście”.
Benedykt XVI
Jan uczy nas, że każdy powinien być uczniem żyjącym w osobistej przyjaźni z Jezusem. By to urzeczywistnić, nie wystarczy po prostu pójść za Nim i Go słuchać.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}