Słowo Boże jest światłem. Może oświecić moje ciemności

Słowo Boże jest światłem. Może oświecić moje ciemności
Fot. depositphotos.com

Słowo Boże może oświecić moje ciemności, objawiać prawdziwe motywy działania. Jest też wezwaniem do dzielenia się swoim doświadczeniem.

Z ewangelii wg św. Łukasza:

Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz stawia na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą. Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie miało być ujawnione ani nic tajemnego, co by nie było poznane i na jaw nie wyszło. Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą i to, co mu się wydaje, że ma». 

Papież Franciszek zachęca, by komentarze do ewangelii, homilie były krótkie i przemawiały do serca: niech to będzie jeden obraz, jedna myśl i jedna emocja. Zakończymy wezwaniem do modlitwy prośby i dziękczynienia. 

Obraz: Jezus opowiada przypowieści tłumom, które przyszły do Niego zewsząd i chciały Go słuchać. Słowo Boże jest dzisiaj przyrównane do światła, do lampy, która rozświetla wszystko i objawia prawdziwe intencje. Oczyma wyobraźni zobaczę ten zasłuchany tłum i siebie pośród uczniów. 

Myśl: Słowo Boże jest światłem. Może oświecić moje ciemności, objawiać prawdziwe motywy działania. Jest też wezwaniem do dzielenia się swoim doświadczeniem. Uczeń, który doświadczył Bożego "oświecenia" może zapalać innych, którzy są jeszcze w ciemnościach. To poczucie bycia w misji jest bardzo ważne dla ucznia Jezusa. Nie doświadczamy Boga tylko dla siebie. To jest zawsze misja, by być świadkiem Chrystusa wobec innych. Jeśli doświadczenie religijne nie prowadzi mnie do misji, nie jest prawdziwe. 

Emocja: Uważajcie, jak słuchacie! To nie groźba, ale uświadomienie sobie odpowiedzialności. Słuchanie można kształtować. Można wybierać takie sposoby, takie okoliczności, które będą sprzyjać owocności słuchania Słowa Bożego. Nie wolno mi tego zaniedbać. 

Wezwanie: Poproszę o to, by Słowo Boga było w centrum mojego życia duchowego. Podziękuję za tych, którzy wprowadzili mnie w świat biblii.

 

Tu znajdziesz czytania na poniedziałek 19 września 2022 r. - Prz 3,27-35; Łk 8,16-18

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Enzo Bianchi, Goffredo Boselli

Jak lepiej zrozumieć rolę liturgii w życiu Kościoła? Enzo Bianchi i Goffredo Boselli dają nam niezawodny klucz do rozwikłania tej tajemnicy. To biblijna historia o Emaus – mikrokosmos chrześcijaństwa i prawdziwego człowieczeństwa. Autorzy udowadniają, że...

Skomentuj artykuł

Słowo Boże jest światłem. Może oświecić moje ciemności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.