Co jest najważniejsze, żeby dogadać się w małżeństwie [ŚWIADECTWO]

Co jest najważniejsze, żeby dogadać się w małżeństwie [ŚWIADECTWO]
fot. Kate Kozyrka / Unsplash
Ola i Paweł

"Większość naszych zadań realizujemy dobrze tylko dlatego, że stosujemy wypracowaną komunikację". Młode małżeństwo dzieli się swoim doświadczeniem.  Poznaj sześć  sprawdzonych sposobów na wypracowanie dobrych relacji.

Ola i Paweł są małżeństwem od dwóch lat, ale znają się znacznie dłużej. Prowadzą własną firmę i organizują warsztaty poświęcone dobrej komunikacji. W DA Winnica opowiedzieli o tym, co pomaga im "dogadać się", gdy pojawiają się trudności.

"Większość naszych zadań realizujemy dobrze tylko dlatego, że stosujemy wypracowaną komunikację. Praca w związku przekłada się na pozostałe relacje, również z innymi osobami" - mówi Ola.

"Sztuka dobrej komunikacji jest kluczem do zbudowania dojrzałej relacji z drugim człowiekiem" - wyjaśnia Paweł i dodaje, że jest jedna rzecz, która może w tym przeszkadzać. Jest to problem w komunikacji z samym sobą.

"Nie potrafiłem nazywać swoich uczuć"

"Jeśli sam nie potrafię nazwać swoich uczuć, bardzo trudno jest podzielić się nimi z drugim człowiekiem. To był też mój problem. Na początku, gdy się poznawaliśmy, bardzo trudno było mi się komunikować z samym sobą, mówić, co czuję… Ale dzięki pogłębianiu relacji z Bogiem, modlitwie i praktykowaniu medytacji ignacjańskiej, zaczęło mi to przychodzić większą łatwością. Jak to robiłem? Siadałem, wyciszałem się i rozpoczynałem dialog z Panem Bogiem. Mówiłem o rzeczach dnia codziennego… Z czasem zaczęło to «schodzić» coraz głębiej, odkrywałem w sobie uczucia, których wcześniej nie umiałem nazwać. Dzisiaj nazywanie uczuć przychodzi mi z większą łatwością" - mówi Paweł i dodaje:

DEON.PL POLECA

Jeśli uda ci się uporządkować komunikację wewnętrzną, dużo łatwiej będzie ci się komunikować z innymi.

Ola i Paweł wyjaśniają też, na czym polega dobra komunikacja.

6 zasad dobrej komunikacji

  • Przygotuj się do rozmowy
  • Bądź dobrym słuchaczem
  • Rozmawiaj konkretnie i rzeczowo
  • Wzmacniaj przekaz poprzez wyrażanie uczuć i komunikację niewerbalną
  • Nie odbiegaj od tematu, nie wypominaj starych zranień
  • Zaproś Boga do dialogu

Posłuchaj całego świadectwa Oli i Pawła:

 

 

***

Jeśli przeżyłeś/przeżyłaś/przeżyliście coś podobnego, poniższy formularz jest od tego, aby się tym podzielić. Niech również Twoje/Wasze świadectwo stanie się tym, co utwierdzi wiarę innych!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co jest najważniejsze, żeby dogadać się w małżeństwie [ŚWIADECTWO]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.