Relikwie małżonków odnalezione po wiekach – święci Daria i Chryzant

Relikwie małżonków odnalezione po wiekach – święci Daria i Chryzant
Chryzant i Daria - Russische Ikone., Public domain, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Kilka lat temu pojawiła się sensacyjna wiadomość, że w krypcie katedry we włoskim mieście Reggio Emilia odkryto i przebadano szczątki – relikwie męczenników sprzed 1700 lat. W osobnym, srebrno-złotym relikwiarzu, w formie popiersia, przechowywane zaś były czaszki męczenników, które trzymano w skarbcu. Archeologowie w krypcie odnaleźli około 300 dobrze zachowanych kości, które po ułożeniu dały dwa, prawie kompletne szkielety kobiety i mężczyzny. Relikwie przechowywane były tam od X wieku. Znalezisko zostało poddane badaniom naukowym i daje podstawę do przypuszczenia, że są to autentyczne szczątki męczenników z III wieku, świętych Darii i Chryzanta, patronów miasta. Wspominamy ich 25 października.

Żeńskie imię Daria ma korzenie perskie, a znaczy mniej więcej ‘ta, która dzierży dobro’. Męskie imię Chrysanthos ma korzenie greckie i można je tłumaczyć jako ‘o złotym kwiatku’.

Dziś świętują swoje imieniny... - zobacz

Martyrologium Rzymskie, czyli oficjalny spis świętych i męczenników Kościoła wspomina: „Dnia 25-go października w Rzymie męczeństwo św. Chryzanta i Darii, małżonków. Po wielu mękach, jakich doświadczali za stałość w wierze, cesarz Numerian polecił ich wrzucić do dołu i zasypać ziemią i kamieniami”.

Modlitwa do św. Rity o dobrego męża, dobrą żonę

O męczeństwie świętych opowiada chrześcijańskie dzieło ‘Passio’, znane historykom już w VI wieku, ale jest ono bardzo odległe od przypuszczalnej daty ich śmierci, w 283 roku. Nie możemy jednak wątpić w to, że tacy święci istnieli i rzeczywiście ponieśli śmierć męczeńską. Święci Daria i Chryzant ukazywani są na wielu starożytnych dziełach sztuki, mnogich relikwiarzach, panelach, freskach i mozaikach, nie tylko we Włoszech, ale też w Niemczech, Austrii i Francji. Świadczy to o powszechności kultu, jakim byli otaczani w całym Kościele.

Męczeństwo Darii i Chryzanta - Public domain, via Wikimedia CommonsMęczeństwo Darii i Chryzanta - Public domain, via Wikimedia CommonsChryzant pochodził z Aleksandrii, w Egipcie. Był synem Polemiusza i przybył do Rzymu, żeby studiować filozofię. W wiecznym mieście za sprawą prezbitera Karpofora poznał chrześcijaństwo i przyjął chrzest. Jego ojciec nie był z tego zadowolony i na wszelkie sposoby chciał go odwieść od wiary w Chrystusa i nakłonić do powrotu do kultu bogów rzymskich. Uwięził syna, sprowadzał do niego prostytutki, a w końcu przyprowadził do niego Darię, mądrą i piękną kobietę, która była w przeszłości westalką. Westalki to młode dziewczyny i kobiety, które były wybierane, aby przez 30 lat służyć w świątyni bogini Westy, zwanej ‘boginią ogniska domowego’. Musiały zachować dziewictwo, ale po skończeniu służby mogły wychodzić za mąż i zakładać rodzinę.

Chryzant zdołał nawrócić Darię i jako dziewiczy małżonkowie razem dawali świadectwo o Chrystusie, nawracając wielu Rzymian na wiarę w Chrystusa. Zostali oskarżeni przed prefektem Celerinem, który oddał ich w ręce trybuna Klaudiusza. Ten jednak, widząc cuda zdziałane przez Chryzanta, nawrócił się z całą swoją rodziną i z oddziałem 70 żołnierzy, którymi dowodził.

Modlitwa do św. Józefa dla narzeczonych

Doszło to do uszu cesarza Numeriana, który skazał Klaudiusza na śmierć przez utopienie w morzu. Rozkazał także pościnać jego synów i żołnierzy z garnizonu.

Chryzant i Daria byli przesłuchiwani i w końcu wrzucono ich do dołu przy Via Salaria. Tam zostali przysypani żywcem wielką ilością ziemi i kamieni. Potem ich szczątki zostały pochowane w kaplicy pobliskiego cmentarza. Z czasem relikwie świętych przeniesiono do rzymskich kościołów św. Sylwestra, świętej Praksedy, czy na Lateran. Stamtąd trafiły w IX wieku do niemieckiego klasztoru w Münstereiffel, by w połowie następnego wieku trafić do Reggio Emilia, gdzie są przechowywane dotąd.

Biorąc pod uwagę wiek, skład chemiczny i inne dane znalezionych we włoskiej katedrze relikwii, można przypuszczać, że są to autentyczne relikwie świętych męczenników Darii i Chryzanta.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Marek Starowieyski

Męczennicy pierwszych wieków chrześcijaństwa to arcyciekawy i znakomicie uźródłowiony zbiór pism o męczeństwie, opracowany przez ks. prof. Marka Starowieyskiego, wybitnego patrologa, autora Apokryfów Nowego Testamentu oraz współtwórcę Nowego słownika wczesnochrześcijańskiego piśmiennictwa. W stosunku do zbioru ...

Skomentuj artykuł

Relikwie małżonków odnalezione po wiekach – święci Daria i Chryzant
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.