Dariusz Piórkowski SJ o tym, co myśli o zakazaniu parad równości

Dariusz Piórkowski SJ o tym, co myśli o zakazaniu parad równości
(fot. depositphotos.com)

"Zaangażowanie Kościoła w tę sprawę odwróci uwagę od innych, ważniejszych problemów, z którymi musimy się zmierzyć w polskim Kościele" - pisze jezuita.

Fundacja "Życie i Rodzina" pragnie zbierać podpisy pod projektem ograniczającym prawo do zgromadzeniem. Zgodnie z tą ustawą miałyby być zabronione tzw. parady równości.

Chociaż nie jestem zwolennikiem tego typu manifestacji, zwłaszcza jeśli odbywają się w sposób obsceniczny i na oczach dzieci, to jednak uważam, że taki zakaz w państwie demokratycznym przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Spowoduje jedynie wzajemną eskalację nienawiści, kolejnych prowokacji i dramatycznych incydentów. Chyba że o to chodzi, abyśmy także w Kościele bez końca zajmowali się tą sprawą i mieli poczucie, że spełniamy jakąś dziejową misję.

Rzecznik KEP oświadczył też, że Sekretarz Generalny KEP rozesłał wiadomość do biskupów diecezjalnych, aby rozważyli, czy pozwolić na terenie ich diecezji na zbieranie podpisów w miejscach kultu.

Nie jest to dobry pomysł, bo zakazy działają dzisiaj jak płachta na byka. Wzrost poświęconej uwagi tym środowiskom doprowadzi do jeszcze większego medialnego zainteresowania paradami, podzieli społeczeństwo.

Nie zabraniałbym takich parad, chociaż rozważyłbym, czy powinny one odbywać się w bezwstydny sposób. Tutaj wprowadziłbym pewne ograniczenia. Jeśli ludzie chcą manifestować w sposób kulturalny i przyzwoity, niech się wykrzyczą. Zaangażowanie Kościoła w tę sprawę odwróci uwagę od innych, ważniejszych problemów, z którymi musimy się zmierzyć w polskim Kościele.

Droga konfrontacji i walki w takim kształcie wcale nie utwierdzi wiernych w głębokiej wierze, tylko zwiększy lęk i poczucie osaczenia.

Tekst ukazał się na profilu Dariusza Piórkowskiego na Facebooku.

 

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
17,94 zł
29,90 zł

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ o tym, co myśli o zakazaniu parad równości
Komentarze (34)
AZ
~Andrzej z Doliny
30 listopada 2020, 12:02
Ksiądz chce zakazu wypowiedzi dla ks. Kneblowskiego. I jednocześnie wspiera marsze LBTAWS. Brawo dla pana księdza!
CX
~czloax x
25 listopada 2020, 00:28
Gdyby zostawili tych facetów w stringach (he, he) w spokoju a zakazali co najwyżej filmować, powietrze by uszło i za chwilę zapomnielibyśmy o tym smrodku. A zakazy nakręcają niemieckie i antypolskie/antykatolickie media i rozkręcają ten niezdrowy temat. Coś jak drastyczny wzrost spożycia alkoholu w USA po wprowadzeniu prohibicji na początku XX w. Utuczyły się gangi a państwo zbiedniało. Zakazany owoc ...
AZ
~Anna Z
23 listopada 2020, 11:00
Czytam w tekście i w komentarzach o zgorszeniu i obsceniczności i myślę sobie... ludzie, wyłączcie telewizory i wyjdźcie z domu (może nie teraz, ale jak się skończy epidemia to koniecznie!) bo to, co piszecie świadczy o całkowitej nieznajomości tematu. Gdzie wy w Polsce widzieliście obsceniczne zachowania na marszach równości?! Ja wiem gdzie - w telewizji, szkoda tylko, że to są nagrania z zagranicznych parad. W Polsce są tęczowe chorągiewki, transparenty nawołujące do tolerancji i szacunku i młodzież w kolorowych skarpetkach. Byłam, widziałam - macie relację z pierwszej ręki. Pofatygujcie się i zdobądźcie jakąkolwiek wiedzę i własną opinię zamiast powtarzać bezmyślnie przekazywane bzdury.
ZB
~Zosia Biaobrzeska
17 listopada 2020, 13:47
Ci ludzie chcą by świat akceptował ich(ludzi), wołają o akceptację ich jako człowieka-choć rozumiem że przeciętnemu Kowaskiemu nie chce się widzieć w grzeszniku czlowieka, tylko rzucać kamieniami. Tak, oni są ludzmi i w nich też jest Chrystus, choć sami o tym nie wiedzą, choć sami nim gardzą.. A Ty? statystyczny obywatelu? Czy we wszystkim Boga uwielbiasz, akceptujesz? Jesli tak, to na pewno także to że Jezus nie pogardzał człowiekiem ale grzechem, przyjmował człowieka a nie grzech... jeśliby tak nie było to nie pozwalałby sobie na przebywanie wśód prostytutek, celników, którzy swoją drogą byli wtedy jawnogrzesznikami. Nie jestem zwolenniczką tych parad bo rzeczywiście sa zbyt wulgarne i jestem za tym by nie pokazywano genitaliów i miejsc intymnych i sado-macho itp... Ale co wy ludzie chcecie zrobić? Na stosie ich spalić? tak ich nie przyblizycie do ewangelii a przecież oni tez mają Ją usłyszeć od Was....Czym oni gorsi od innych? że ich grzechy sa widoczne a wasze zakumuflowane?
SK
~słuchając kazań
22 listopada 2020, 15:48
"Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ )
JP
~Jarosław Piechota
17 listopada 2020, 06:24
Księże Dariuszu, parady tęczowe są zgorszeniem zarówno w zachowaniach paradujących jak też w ich mowie. My wierni świeccy potrzebujemy jasnych, klarownych i zdecydowanych głosów w tej sprawie a nie szpagatów i kompromisów.
MG
~Maria Gadula
12 listopada 2020, 17:29
Tu nie chodzi o zakazanie manifestacji, ale o zakazanie tresci gorszacych mlodziez i dzieci. Dawniej byly filmy X, sklepy X. Slowem, pornografia tylko dla doroslych. A teraz jest wszedzie. Absolutny horror.
WD
Wujek Dobra Rada
9 listopada 2020, 22:46
O, kolejny wpis o eldzibiti...
BW
Bella Wietrzak
10 listopada 2020, 18:06
No i co z tego? Jak panu przeszkadza to niech nie czyta. Bardzo ∤atwo krytykowac jak samemu sie nie czuje wszystkich trudnosci jakie czują katolicy lgbt, ale dla wiele katolikow lgbt, te artyku∤y bardzo pomagają w pog∤ebianiu wiary i w pogodzeniu sie z swoim życiem. Mi∤ego dnia.
MG
~Marek Gawłowski
7 listopada 2020, 20:36
Ojcze. Te marsze mają na celu nienawiść. Ich zakaz czy nie zakaz - NIC tu nie zmieni. Te marsze równości w założeniu mają nienawiść i to jednostronną (bo nikt z zwykłych ludzi na nie nie chodzi) są obsceniczne i widzą je dzieci, bo są publiczne. Wiem co piszę, widziałem je w Paryżu i Berlinie. Ojcze proszę nie być naiwnym . Marsze równości to jest p. Lempart do 3-ej potęgi.
JS
~Jakub Sito
6 listopada 2020, 15:08
Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś. Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust.
KS
~Kard. Stefan Wyszyński
1 listopada 2020, 10:41
Prymas Tysiąclecia podkreślał, że zwrot Kościoła "ku światu" nie może oznaczać jakiegoś rozwodnienia, poluzowania odwiecznego nauczania pod pretekstem "troski duszpasterskiej" czy fałszywie rozumianego miłosierdzia. Prymas Polski uniknął pułapki, w którą wpadło wielu teologów i duchownych, podporządkowujacych cały swój program pracy duszpasterskiej i naukowej "dostosowaniu" odwiecznych prawd wiary do potrzeb "współczesnego człowieka". Sytuacje miną, jak miną najrozmaitsze doktryny i wieki, jak niebo i ziemia przeminą, ale słowa Chrystusowe nie przeminą". Mowa Chrystusowa od początku była twarda i do dziś dnia jest obrazą niepobożnych uszu. Najmilsi! Mało nas to interesuje, że ona jest twarda. Ważne jest dla nas to, że zbawia, ze jest ratunkiem świata" kard. Stefan Wyszyński
HS
~H S
22 października 2020, 19:27
A ja powiem ZAKAZ PARAD osób homoseksualnych, zło moralne, zły przykład dla dzieci i dorastającej młodzieży, roznegliżowane obleśne typy budzące wstręt, ohydztwo ,aż oczy wykręca. obrażanie wartości naszej religii, profanacje, negacja małżeństwa i rodziny, co tu oglądać? samo dno moralne, upadek o jakim jeszcze nie było nigdy mowy. Bóg jest litościwy , nie skory do gniewu i bardzo cierpliwy czeka na nawrócenie i opamiętanie się bo to droga do nikąd nie prowadzi. Nie powinno być mowy o żadnych związkach partnerskich, żadnych praw w tym kierunku manipulować wszystkimi aby osiągnąć to co chcą zdobyć. To są zbyt wielkie i poważne grzechy. Pani Ewo Panią też oceni tylko Bóg .
WR
Wow Ras
1 listopada 2020, 17:32
Zakazuj sobie w swoim domu. Na razie Polska jest państwem demokratycznym i ten dom jest nie tylko domem kato fanatyków
WC
~Wojciech Chajec
22 października 2020, 12:54
Biskupi nie chcą zakazu parad, bo taki zakaz zwiększy zainteresowanie paradami. Biskupi zakazują zbierania podpisów pod wnioskiem o zakaz parad równości bo... taki zakaz zwiększy liczbę podpisów? Skoro efekt jest przeciwny do zamierzonego, to może biskupi powinni zakazywać przestrzegania Bożych przykazań?
WC
~Wojciech Chajec
22 października 2020, 13:31
A na poważnie: Słusznie, nie trzeba zakazu parad równości. Natomiast trzeba skutecznego zakazu treści obscenicznych, skutecznego karania chuliganów (także, gdy uważają się oni za LGBTQWERXYZ) oraz skutecznej ochrony uczuć religijnych. Niech sobie paradują, jeżeli nie mają nic lepszego do roboty i nie przeszkadzają innym. Może tęczę z widmem ciągłym należałoby opatentować, by nikt jej sobie nie przywłaszczał? Ideolodzy LGBT... przywłaszczyli sobie tęczę 6-kolorową ale liczba tzw. orientacji już chyba przekroczyła 6, więc oni mogą pokusić się o zabranie prawdziwej tęczy.
ŁD
Łukasz Dziergwa
23 listopada 2020, 04:08
Obrzydliwy przepis o obrazie tzw. uczuć religijnych powinien zniknąć raz na zawsze, z resztą jest on sprzeczny z konstytucją.
K
Konrad
18 października 2020, 14:56
pachnie lawendą?
ZP
~Zbigniew Piech
8 października 2020, 21:43
Smutne jak głęboko masoneria przeniknęła do KK. LGBT to nowy pomysł masońsko-marksistowski na zbydlęcenie człowieka i zniszczenie cywilizacji łacińskiej, nie wyszło z walką klas to znależli nowy problem. Dla masonerii KK to największy wróg od zawsze i dziwne że niby ludzie wykształceni o tym nie słyszeli lub wmawiają ludziom że nie ma problemu Co można powiedzieć, w końcu wiemy kto jest kto w KK. Po współpracownikach SB, pedofilach mamy jeszcze masonów. Szatan potrafi pięknie mówić ale jest napisano - po czynach ich poznacie.
ES
~Ewa Szewczyk
16 września 2020, 23:07
Niech lepiej katolicy zajmują się problemem czynnych homoseksualistów wśród duchowieństwa.to dużo większe zgorszenie niż parady równości!
AM
~Andrzej Mackiewicz
13 października 2020, 03:56
Dlaczego propozycja dotyczy tylko tych co "(czynnie) kochają na sposób homoseksualny" ? A np. romansowanie z mężatkami czy np. "umiłowanie" (żądza) pieniądza jest OK ? Czy ... grzechem / patologią ?
ŁD
Łukasz Dziergwa
23 listopada 2020, 04:10
Umiłowanie pieniądza i liczne imprezy z trym związane stanowią chyba podstawę wszelkiej działalności publicznej. Nie tylko odpusty, ale fora ekonomiczne, targi, wszystko kręci się wokół zarabiania pieniędzy. Jak sobie chcesz być biedny i nic nie posiadać to nikt Ci nie broni, ale odczep się od innych i wszyscy będą szczęśliwie żyć po swojemu.
ML
~Marek Leszczyński
16 września 2020, 23:05
Kwestie LGBTQ stały się obsesją w dyskusji publicznej i medialnej. Najgorsze, że obydwie strony sporu obarczają się brakiem tolerancji i ideologizują problem. Nowa lewica jest kompletnie bezrefleksyjna i oderwana od dynamiki życia społecznego. Część środowisk katolickich boi się świata i jego problemów. A przecież jako chrześcijanie mamy docierać z Dobrą Nowiną do różnych ludzi, odczytywać Ewangelię tu i teraz, w realiach tego świata, w konkretnym kontekście kulturowym. Nie można starotestamentowych obrazów wprost przenosić do współczesności. Od czego mamy rozum !? i wolną wolę. A gdzie wiedza psychologiczna, medyczna, socjologiczna i kulturowa ? Pan Bóg nie chce mieć"bezmyślnego stada". Czy nie jesteśmy wybrani, niepowtarzalni i kochani przez Pana w swych niedoskonałościach i określonej kondycji, w tym orientacji seksualnej ? Zapytaj sam siebie i poszukaj odpowiedzi w dialogu z Jezusem.
JP
~Jarosław Piechota
16 września 2020, 17:18
Tęczowe parady powodują negatywne zmiany klimatyczne :)
LP
~Ludomir Pilniczak
16 września 2020, 16:13
Prawdziwym problemem jest zapewnienie natychmiastowej, dostępnej, niestygmatyzującej i skutecznej pomocy w nawiązywaniu prawidłowych relacji w podstawowych wspólnotach życia: rodzinie, pracy, szkole, stowarzyszeniach religijnych i innych. Brak tych relacji jest oczywistym źródłem „tęczowej zarazy”, „ideologii singli” i manifestacji. Biskupi piszą: "Kościół nie zostawia ich samotnych w obliczu życiowych zmagań. Wśród osób, które skorzystały z terapii w katolickich ośrodkach „Odwagi” ponad 30% potrafiło zmienić swą orientację i podjąć życie w sakramentalnych związkach małżeńskich.” ( http://episkopat.pl/swiadkowie-ewangelii-zycia/ ). Realizacja tych deklaracji jest dla sprawy kluczowa. Oburzenie/tolerancja dla marszów tylko odwraca uwagę od jej istoty. Tego się nie załatwi na ulicy. Dlaczego moderator blokuje?
WG
W Gedymin
16 września 2020, 16:07
Brawo DEON-owy cenzor. Tak buduje się katolicką cywilizację kłamstwa.
EM
~E. M.
16 września 2020, 12:04
Podzielam zdanie ks Piórkowskiego, uważam, że parady obrażają po prostu godność człowieka, gdy paradują roznegliżowane osoby z wulgarnymi hasłami, ale zakaz w tej sprawie tylko wznieci agresję... Może jest jakiś inny sposób na rozwiązanie tego problemu, może powiiny być wytyczne prawne jak powinny wyglądać takie manifestacje? Np zakaz profanacji?
ML
~M L
16 września 2020, 14:35
"gdy paradują roznegliżowane osoby z wulgarnymi hasłami" Czy Pan (Pani?) kiedys na takiej paradzie byl? Bo to jest akurat bardzo ulubiona klisza. Na przyklad w mojej rodzimej Pradze wiele osob wspominalo, ze sobie poszli na parade rownosci z ciekawosci, zeby wlasnie zobaczyc cos ekstrawaganckiego i "szalonego" i sie okazalo, ze tam w zasadzie nie bylo nic "ciekawego" do ogladania i absolutna wiekszosc osob wygladala zupelnie normalnie jak na codzien (zreszta ujecia calego tlumu to potwierdzaja). Moze naprawde warto sie wczesniej przekonac jak to wszystko wyglada, zanim sie ocenia. "Np zakaz profanacji?" Tylko pytanie, co to jest profanacja. Trzeba pamietac o tym, ze zyjemy (wciaz) w panstwie demokratycznym i nie mozna kogos ograniczac, bo mi sie nie podoba, co robi (jezeli komus nie wyrzadza krzywde). Osoby LGBT musza miec prawo do publicznych akcji zupelnie tak samo jak katolicy (zreszta te dwie kategorie sie nie wykluczaja, czego jestem przykladem).
WC
~Wojciech Chajec
22 października 2020, 12:59
Nie wszystkie przypadłości zasługują na zorganizowanie parady. Jakoś nie widuje się parad osób rudych, mających długie nosy, czy duże uszy.
ML
~M L
24 października 2020, 10:20
Moze sobie Pan najpierw zweryfikuje informacje, zanim cos napisze :) oto wiadomosc dotyczaca marszu rudych ze Szkocji https://www.bbc.com/news/uk-scotland-edinburgh-east-fife-23643831
ŁD
Łukasz Dziergwa
23 listopada 2020, 04:06
W Polsce faktycznie parad rudych nie ma, bo i nie są oni jakoś wybitnie prześladowani. W krajach protestanckich parady rudych są, gdyż byli oni przez wieki prześladowani, tak jak homoseksualiści. Ginger Pride Parade dziś jest już raczej tradycją, gdyż faktycznie rudzi i tam prześladowani być przestali jednak to ważne podtrzymywanie pamieci, aby takie prześladowania nigdy nie miały już miejsca.
WB
~Włodek Bełcikowski
16 września 2020, 09:21
Zgadzam się z Księdzem. Niektórzy biskupi się pogubili zamiał promować różne formy głoszenia Jezusa Chrystusa które jest głównym i jedynym zadaniem Kościoła zajmują się czymś co przyniesie odwrotny skutek. Kochani Biskupi dalej w majestacie prawa jest zabijanych ponad 1100 nienarodzonych, chorych dzieci rocznie! Dlaczego nie słychać Waszego głosu w tej sprawie? !
AM
~Andrzej Mackiewicz
13 października 2020, 04:01
Dobra propozycja "tematu". Proponuję także aby biskupi nie tylko "mówili" ale działali. Np. "sypnęli kasę" ... BO ZAWSZE (?) np. można się przeprowadzić do ... skromniejszego lokum czy ... postnie zacząć ... jeść ... .
WR
Wow Ras
13 października 2020, 18:55
Biskupi na siłę szukają wroga. A gdy go znajdują życie nabiera sensu.

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ o tym, co myśli o zakazaniu parad równości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.