Dariusz Piórkowski SJ o tym, co myśli o zakazaniu parad równości

Dariusz Piórkowski SJ o tym, co myśli o zakazaniu parad równości
(fot. depositphotos.com)

"Zaangażowanie Kościoła w tę sprawę odwróci uwagę od innych, ważniejszych problemów, z którymi musimy się zmierzyć w polskim Kościele" - pisze jezuita.

Fundacja "Życie i Rodzina" pragnie zbierać podpisy pod projektem ograniczającym prawo do zgromadzeniem. Zgodnie z tą ustawą miałyby być zabronione tzw. parady równości.

Chociaż nie jestem zwolennikiem tego typu manifestacji, zwłaszcza jeśli odbywają się w sposób obsceniczny i na oczach dzieci, to jednak uważam, że taki zakaz w państwie demokratycznym przyniesie skutek odwrotny do zamierzonego. Spowoduje jedynie wzajemną eskalację nienawiści, kolejnych prowokacji i dramatycznych incydentów. Chyba że o to chodzi, abyśmy także w Kościele bez końca zajmowali się tą sprawą i mieli poczucie, że spełniamy jakąś dziejową misję.

Rzecznik KEP oświadczył też, że Sekretarz Generalny KEP rozesłał wiadomość do biskupów diecezjalnych, aby rozważyli, czy pozwolić na terenie ich diecezji na zbieranie podpisów w miejscach kultu.

Nie jest to dobry pomysł, bo zakazy działają dzisiaj jak płachta na byka. Wzrost poświęconej uwagi tym środowiskom doprowadzi do jeszcze większego medialnego zainteresowania paradami, podzieli społeczeństwo.

Nie zabraniałbym takich parad, chociaż rozważyłbym, czy powinny one odbywać się w bezwstydny sposób. Tutaj wprowadziłbym pewne ograniczenia. Jeśli ludzie chcą manifestować w sposób kulturalny i przyzwoity, niech się wykrzyczą. Zaangażowanie Kościoła w tę sprawę odwróci uwagę od innych, ważniejszych problemów, z którymi musimy się zmierzyć w polskim Kościele.

Droga konfrontacji i walki w takim kształcie wcale nie utwierdzi wiernych w głębokiej wierze, tylko zwiększy lęk i poczucie osaczenia.

Tekst ukazał się na profilu Dariusza Piórkowskiego na Facebooku.

 

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ o tym, co myśli o zakazaniu parad równości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.