Wiara, która pozwoli Ci doświadczyć ‘przemienienia’

Wiara, która pozwoli Ci doświadczyć ‘przemienienia’
Depositphotos.com (47414747)

Wiara ‘przesuwa góry’. Jezus daje tę wskazówkę uczniom po zejściu z ‘góry przemienienia’. Wiara przesuwa góry nierozpoznania Boga, głuchoty na Jego słowo. Ale to jednocześnie wiara przesuwa ‘tę górę przemienienia’ tam, gdzie potrzebujemy doświadczyć bliskości Boga, gdzie potrzebujemy usłyszeć: „Jego słuchajcie!”.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 17,14-20):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Gdy przyszli do tłumu, podszedł do Niego pewien człowiek i padając przed Nim na kolana, prosił: «Panie, zlituj się nad moim synem! Jest epileptykiem i bardzo cierpi; bo często wpada w ogień, a często w wodę. Przyprowadziłem go do Twoich uczniów, lecz nie mogli go uzdrowić». Na to Jezus odrzekł: «O plemię niewierne i przewrotne! Jak długo jeszcze mam być z wami; jak długo mam was cierpieć? Przyprowadźcie Mi go tutaj!» Jezus rozkazał mu surowo, i zły duch opuścił go. Od owej pory chłopiec odzyskał zdrowie. Wtedy uczniowie zbliżyli się do Jezusa na osobności i pytali: «Dlaczego my nie mogliśmy go wypędzić?» On zaś im rzekł: «Z powodu małej wiary waszej. Bo zaprawdę, powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: "Przesuń się stąd tam!", a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was.

Komentarz do ewangelii na dziś (12 VIII 2023 r.):

Obraz: Jezus wraz z trzema uczniami wraca do pozostałych z ‘góry przemienienia’. Zastaje zatroskanego ojca z synem epileptykiem i bezradnością pozostałych apostołów. Oczyma wyobraźni zobaczę te wydarzenia i cud uzdrowienia. Posłucham surowej reprymendy Jezusa.
Myśl: Ten fragment ewangelii odpowiada na podstawowe pytanie, jakie wspólnota Kościoła stawiała sobie po dniu zmartwychwstania: jak mamy prowadzić misję Pana, kiedy Go nie ma wśród nas. Uczeń jest bezradny wobec zła, mimo, że Jezus udzielił mu swej łaski i zapewniał o swojej obecności. Mamy tutaj prośbę ojca i uzdrowienie jego syna, a także pytanie uczniów o źródło niemożności i katechezę o ‘mocy wiary’. W Kościele, gdy nie ma widzialnej obecności Syna, tylko ten, kto ma wiarę, zwycięża zło. Tylko ten, kto ‘słucha Jezusa’ będzie zdolny do zwycięstwa nad złem.
Emocja: Wiara ‘przesuwa góry’. Jezus daje tę wskazówkę uczniom po zejściu z ‘góry przemienienia’. Wiara przesuwa góry nierozpoznania Boga, głuchoty na Jego słowo. Ale to jednocześnie wiara przesuwa ‘tę górę przemienienia’ tam, gdzie potrzebujemy doświadczyć bliskości Boga, gdzie potrzebujemy usłyszeć: „Jego słuchajcie!”.
Wezwanie: Poproszę o łaskę słuchania Jezusa a nie własnych lęków. Podziękuję za Jego cierpliwość wobec moich grzechów.
Przyzywając obecności Maryi, odmówię modlitwę:
P. Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi; W. I poczęła z Ducha Świętego
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
P. Oto ja Służebnica Pańska; W. Niech mi się stanie według słowa Twego.
Zdrowaś Maryjo…
P. A Słowo Ciałem się stało; W. I zamieszkało między nami.
Zdrowaś Maryjo…
P. Módl się za nami święta Boża Rodzicielko; W. abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.
Módlmy się: Łaskę Twoją prosimy Cię, Panie, racz wlać w serca nasze, abyśmy którzy za zwiastowaniem anielskim Wcielenie Chrystusa, Syna Twego poznali, przez Mękę Jego i Krzyż do chwały zmartwychwstania byli doprowadzeni. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

DEON.PL POLECA

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Wiara, która pozwoli Ci doświadczyć ‘przemienienia’
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.