Bóg jest z Tobą nawet w trudnych sytuacjach – On Cię przemieni

Bóg jest z Tobą nawet w trudnych sytuacjach – On Cię przemieni
Góra Przemienienia - Zairon, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons

‘Dobrze nam tu być’. Nowość sytuacji zaskakuje uczniów, ale pozwala im doświadczyć tego, co jest ‘znakiem dobra’. Bóg nie opuszcza nas, nawet w trudnych sytuacjach, zachęca, byśmy ‘wyzbyli się lęku’, powierzyli się Jemu, ‘dali się poprowadzić’ przez doświadczenia, które nas ‘przemieniają’.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mt 17,1-9):

Z ewangelii wg św. Mateusza: Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza». Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: «To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie!» Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: «Wstańcie, nie lękajcie się!» Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa.
A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im mówiąc: «Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie».

Komentarz do ewangelii na dziś (6 sierpnia 2023 r.):

Obraz: Razem z Jezusem i uczniami wspinamy się dzisiaj na ‘górę przemienienia’. To dla wybranych uczniów okazja do doświadczenia Boga, które ich zaskakuje i przeraża, ale jest ważne dla późniejszego przeżycia zmartwychwstania. Uczestniczę w tym wydarzeniu.
Myśl: Przemienienie jest szczególnym doświadczeniem dla Jezusa. Utwierdza Go w drodze, którą kroczy. ‘Oświeca wewnętrznie’ do tego stopnia, że ‘przemienia’ Jego ciało, ukazując je jako światło i słońce. Ważne jest także to, że uczniowie są tego świadkami. Po zmartwychwstaniu będą mogli – choć nie bez trudności – zrozumieć i przyjąć, że postać, którą widzą to ten sam Jezus ukrzyżowany, złożony do grobu i ‘żyjący na wieki’. Przemienienie Jezus jest także zapowiedzią tego, kim będziemy w chwale.
Emocja: ‘Dobrze nam tu być’. Nowość sytuacji zaskakuje uczniów, ale pozwala im doświadczyć tego, co jest ‘znakiem dobra’. Bóg nie opuszcza nas, nawet w trudnych sytuacjach, zachęca, byśmy ‘wyzbyli się lęku’, powierzyli się Jemu, ‘dali się poprowadzić’ przez doświadczenia, które nas ‘przemieniają’.
Wezwanie: Poproszę o łaskę ‘słuchania Jego’, rozpoznania w tej postaci zmartwychwstałego Jezusa. Podziękuję za duchowe doświadczenie bliskości Boga i wezwanie do naśladowania Go.
Uczynię jakiś gest uszanowania i oddam chwałę Bogu.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wypełnić Ewangelię dokładnie co do litery – to jest pomysł na życie. Nie szukać niczego innego, tylko czerpać z tego, co jest napisane. 

Arcybiskup Grzegorz Ryś zabiera nas w podróż śladami jednego z najważniejszych...

Skomentuj artykuł

Bóg jest z Tobą nawet w trudnych sytuacjach – On Cię przemieni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.