Zatwardziałość serca, sfera ciemności i niewiary w duszy człowieka

Zatwardziałość serca, sfera ciemności i niewiary w duszy człowieka
Depositphotos.com (624495968)

„Nie chcieli wierzyć”. Zło obezwładnia uczniów. Nie wierzą Marii Magdalenie, innym świadkom. Nie wierzą nawet samemu Jezusowi, kiedy ukazuje się przez znaki. Jest w nas jakaś ‘zatwardziałość’ i opór przeciwko orędziu życia i zmartwychwstawania.

Słowo ewangelii na dzisiaj (Mk 16,9-15):

Z ewangelii wg św. Marka: Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów. Ona poszła i oznajmiła to tym, którzy byli z Nim, pogrążonym w smutku i płaczącym. Ci jednak słysząc, że żyje i że ona Go widziała, nie chcieli wierzyć.
Potem ukazał się w innej postaci dwom z nich na drodze, gdy szli do wsi. Oni powrócili i oznajmili pozostałym. Lecz im też nie uwierzyli.
W końcu ukazał się samym Jedenastu, gdy siedzieli za stołem, i wyrzucał im brak wiary i upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego.
I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!

DEON.PL POLECAKomentarz do ewangelii z dnia (6 kwietnia 2024 r.):

Obraz: Oczyma wyobraźni zobaczę tych ludzi i sytuacje, w których Jezus ukazuje się najpierw Marii Magdalenie, potem w ‘innej postaci’ uczniom idącym ‘na wieś’, w końcu samym jedenastu przy stole. Zaskakuje wszystkich, ale i posyła z misją głoszenia Ewangelii.
Myśl: Zakończenie Ewangelii św. Marka uznawane jest za kanoniczne, ale nie pochodzi od niego samego. On zostawił swoją opowieść niejako ‘w zawieszeniu’. Jego ewangelia pozostaje otwarta, otwarta na dopowiedzenie. Marek odsyła swoich słuchaczy/czytelników do początku, aby w tym ruchu kolistym ciągle odkrywać nowe interpretacje, rozumieć więcej. Dzisiejszy fragment jest uznawany za odczytywanie wiary w nowym pokoleniu chrześcijan. Bazuje na doświadczeniu apostolskim, ale ukazuje przechodzenie dobrej nowiny w ‘nowy czas’, w kolejną generację uczniów.
Emocja: „Nie chcieli wierzyć”. Zło obezwładnia uczniów. Nie wierzą Marii Magdalenie, innym świadkom. Nie wierzą nawet samemu Jezusowi, kiedy ukazuje się przez znaki. Jest w nas jakaś ‘zatwardziałość’ i opór przeciwko orędziu życia i zmartwychwstawania.
Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjęcia zaproszenia do przekazywania dobrej nowiny kolejnym pokoleniom. Podziękuję Bogu za wezwanie do misji i doświadczanie, że ‘Pan ze mną w niej współdziała’.
Powierzę się w misji ewangelizacyjnej Matce, wołając: „Pod Twoją obronę...”

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Arkadiusz Nocoń, ks. Waldemar Turek, ks. Tadeusz Wojda SAC

Książka Okruchy Ewangelii to zbiór mądrych i inspirujących homilii na rok A, B i C trzech różnych autorów, pracowników Kurii Rzymskiej. Powstała na podstawie audycji nagranych przez sekcję polską Radia Watykańskiego w latach 2009-2012 i...

Skomentuj artykuł

Zatwardziałość serca, sfera ciemności i niewiary w duszy człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.