Dla większości dziewczyn, które znam, powiedzenie szefowi, że czegoś nie zrobią, wydaje się niewyobrażalne. Jak jest z tobą, kiedy nie chcesz albo po prostu nie masz czasu czegoś zrobić?
PAP/dm
Jak wykazały badania przeprowadzone w USA i Wielkiej Brytanii, brak planowania finansowego jest powiązany z wyższym ryzykiem zgonu - informuje pismo „PLOS ONE”.
PAP/dm
Z badania naukowców z Australii i Chin wynika, że codzienne picie herbaty, zwłaszcza ciemnej tj. herbaty podwójnie fermentowanej, korzystnie wpływa na metabolizm glukozy i w ten sposób może obniżać ryzyko stanu przedcukrzycowego oraz cukrzycy typu 2.
PAP/dm
Poradnik dla dorosłych po leczeniu onkologicznym nowotworów wieku dziecięcego wydała Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem. To praca zbiorowa kilkunastu specjalistów, wydana pod redakcją merytoryczną dr n. med. Aleksandry Napieralskiej z Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.
KAI / mł
Główną przyczyną wzrastającej liczby rozwodów jest malejąca liczba ludzi, którzy potrafią kochać. Kluczem do szczęścia jest nie tylko deklarowanie miłości, ale też całkiem widzialne okazywanie jej sobie wzajemnie od rana do wieczora - mówi ks. Marek Dziewiecki, duszpasterz, pedagog i psycholog.
PAP/dm
Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył w poniedziałek, że organizacja zaaprobowała nową, drugą już szczepionkę przeciwko malarii.
PAP/dm
Można zapomnieć o robieniu 10 tysięcy kroków dziennie. Do tego, aby znacznie zmniejszyć ryzyko chorób serca, wystarczy każdego dnia wdrapać się na co najmniej 50 schodów - wynika z nowego badania naukowców z Tulane University.
rp.pl / tk
Przechodzenie na tamten świat to nieodłączny element naszego życia, z którym prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć. Mimo że zazwyczaj rzadko myślimy o śmierci są wśród nas ludzie, którzy mają z nią do czynienia na co dzień. Do tej grupy należą lekarze. W rozmowie z „Plusem Minusem” opowiedzieli o umieraniu i osobach, których czas na ziemi dobiegł już końca.
PAP/dm
Nowy lek naśladujący metaboliczne efekty ćwiczeń pobudza metabolizm i pomaga chudnąć otyłym myszom, bez podejmowania żadnego wysiłku fizycznego - wynika z badań, które publikuje pismo „Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics”.
PAP/dm
Trygonelina, roślinny alkaloid obecny m.in. w kawie, nasionach kozieradki i rzodkiewce, poprawia zdolności poznawcze, w tym pamięciowe. Hamuje też procesy zapalne w układzie nerwowym - tak wynika z badań japońskich, które publikuje pismo „Geroscience”.
dm
„Powszechnie wiadomo, że ludzie mogą nawiązywać głębokie relacje ze zwierzętami, a skutki takiej zażyłości mogą być bardzo korzystne i uzdrawiające dla wszystkich zaangażowanych. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego przykładu niż książka Melody Horrill, wielokrotnie nagradzanej dziennikarki i producenta filmów dokumentalnych. Przepełniona miłością i nadzieją ta piękna historia o głębokiej więzi między młodą kobietą, przeżywającą duże trudności i Jockiem, odizolowanym, rannym delfinem - pisze w przedmowie do wywiadu z autorką, psychoterapeuta Marc Bekoff na łamach „Psychology Today”.
Kasia Sawicka/Youtube/dm
Co zrobić, kiedy chcemy odpocząć, ale nie potrafimy? Co zrobić, kiedy nasze myśli wędrują uporczywie w kierunku rzeczy, które mamy zrobić albo wykonywanej na co dzień pracy zawodowej? Jak nauczyć się odpoczywać podpowiada psycholog, Kasia Sawicka.
Nasze cechy to efekt genów czy wychowania? Warto nad sobą pracować? A może jesteśmy z góry genetycznie "zaprogramowani"? Badania, które rozpoczęły się w 1979 roku rzuciły nowe światło na wpływ genów na życie ludzi.
PAP / pzk
Wzrost popularności diety ketogenicznej nie idzie w parze z naukową wiedzą na temat bezpieczeństwa jej stosowania – wskazuje dr Natalia Drabińska z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, która bada wpływ diety ketogenicznej na metabolizm, stan zapalny, wybrane parametry odżywienia oraz stres oksydacyjny u kobiet z nadwagą i otyłością.
Dziś wiemy, że istnieje związek między niektórymi chorobami a stresem. Wiemy, że choroby psychosomatyczne to prawdziwe choroby, sprawiające dyskomfort, ból i cierpienie. Poznaj skalę stresu Holmesa i Rahe'a, która pokaże, z jakim obciążeniem mierzysz się w aktualnym momencie życia i jaki jest jego wpływ na twoje zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
PAP / pk
Australijska grupa badawcza opracowała prosty w użyciu test, który na podstawie kropli krwi przewiduje chorobę Alzheimera 20 lat przed pojawieniem się objawów. Urządzenie można przystosować do detekcji także innych chorób neurologicznych.
dm/deon.pl
Wiele osób, które planują pójście na psychoterapię, zastanawia się czy skuteczność terapii przez internet jest taka sama jak ta, która odbywa się twarzą w twarz w gabinecie psychoterapeuty. Zdania wśród terapeutów, podobniej jak wśród pacjentów, są podzielone. Wielu z nich uważa jednak, że psychoterapia online jest w pewien sposób zaprzeczeniem wartości i skuteczności terapii, która wyraża się nie tylko w leczącej więzi z terapeutą, ale również jego fizycznej obecności.
Youtube/cbsnews.com/dm
Chory na demencję ojciec nie pamięta, że był tatą, ale miłość, jaką darzą swoją córkę, wcale nie osłabła.
PAP/dm
Eksperymenty na myszach wskazały, że aspartam już w niskich dawkach może pogarszać pamięć i zdolności uczenia się. Może to mieć związek z zaburzeniem przetwarzania emocji.
PAP/dm
21 września przypada Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera. W 2022 roku w Polsce zdiagnozowanych na Alzheimera i choroby pokrewne było 357 tys. osób - wynika z danych NFZ. Choroba charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych; ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}