Nie mówcie, że pandemia podcina wam skrzydła. Proponuję cykl krótkich artykułów pokazujących, jak twórczo i praktycznie zagospodarować przestrzeń, którą od ponad roku próbuje nam wydrzeć COVID-19. Powiem wam, jak szybko uczyć się języków obcych
youtube.com / jb
"Za co mnie nie lubisz?" - pada pytanie. "Za to, że jesteś dorosły" - odpowiada nastolatek. Posłuchaj, czego naprawdę potrzebują młodzi ludzie od swoich rodziców.
PAP / kk
Naukowcy przebadali w jaki sposób uzależnienie od smartfona wpływa na jakość snu. Wyniki są jednoznaczne. Można z tym walczyć.
Wysokie Obcasy / jb
Marta, Olivier i Jasiek rapują o swoich ciężkich chorobach. Te piosenki chwytają za serce.
Co jest bardziej przerażające od świadomości, że Polska młodzież - a zwłaszcza polskie dziewczęta - nader często nie akceptuje swoich ciał, a nierzadko wręcz ich nienawidzi? Dla mnie jest to fakt, że jako społeczeństwo nie tylko tym osobom nie pomagamy, ale wręcz wytrwale „pracujemy” na to, by niechęć do własnego ciała była jeszcze bardziej powszechna.
KAI / jb
Większość przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci ma miejsce w ich domu. 80-95% sprawców wykorzystywania seksualnego dzieci to osoby z bliskiego otoczenia dziecka, obdarzane przez dziecko zaufaniem, od których dziecko jest w pełni zależne.
"Warunkiem tego, żeby pacjent mówił i żebyśmy mogli go słuchać, jest atmosfera dająca poczucie całkowitego bezpieczeństwa. Ten dialog musi się odbywać w poczuciu pełnego zaufania do terapeuty, w poszanowaniu obu stron" - mówi prof. Irena Namysłowska, psychiatra specjalizująca się w psychoterapii rodzin.
"Duży Format" / jb
"Osoby po 80. roku życia, które żyją w osamotnieniu, mogłyby zaludnić cały Białystok" - wynika z najnowszych badań. Jak można im pomóc?
facebook.com / Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę / porozmawiajmyfb.pl / df
Swoim zainteresowaniem możesz komuś pomóc, a czasem nawet uratować życie. Warto pamiętać przy tym o kilku zasadach.
noizz.pl / df
Zazwyczaj reklamy tej sieci sklepów są zabawne i wzruszające. Tym razem twórcy postanowili w mocny sposób opowiedzieć o poważnym społecznym problemie.
Celebryci, którzy w ostatnim czasie opublikowali w swoich social mediach filmy i zdjęcia, na których parodiują bądź wyśmiewają osoby z otyłością, wiedzą doskonale, że zbyt wysoka masa ciała nie sprzyja zdrowiu. Prawdopodobnie nie wiedzą jednak o czymś innym: że fat shaming nie jest skutecznym narzędziem w walce z otyłością - i że oni sami, będąc osobami zdrowym i szczupłymi, są w pewien sposób uprzywilejowani.
facebook.com / PAP / "Gazeta Wyborcza" / jb
"Jest to najmniej dofinansowana gałąź medycyny, która ratuje życie dzieci! Podkreślamy: ratuje życie! Zygota obecnie otrzymuje więcej wsparcia niż nastolatek po próbach samobójczych" - pisze psycholog.
Dorota Połojko
Jako psycholog nie zajmuję się nakazami i zakazami, chcę się zajmować tym DLACZEGO. Szukać potrzeb, które za nią stoją i wspierać kobiety i ich rodziny. Jeśli dokonałaś aborcji i przyjdziesz do mnie nie zostaniesz oceniona. Rozumiem, że wybrałaś najlepiej, jak mogłaś.
"Wysokie Obcasy" / jb
"Kiedy ktoś doświadcza kryzysu ludzie znikają, bo nie są w stanie tego unieść. Nie wiedzą, jak się zachować, co mówić" - podkreśla rzeczniczka Kongresu Zdrowia Psychicznego.
unicef.pl / jb
Jak podaje UNICEF, "w ciągu najbliższych 12 miesięcy liczba martwych urodzeń może się zwiększyć nawet o 200 tysięcy" ze względu na panującą epidemię.
Blog Ojciec / jb
"Czy jednak aby na pewno, był to świadomy wybór? Czy zawsze patrzymy w telefon, bo chcemy z niego skorzystać czy jednak czasem robimy to, bo telefon nas "przyciąga"? Jak ryba, która światełkiem kusi swoje ofiary?" - pyta.
"Przez prawie rok w »te dni« często nie chodziłam do szkoły i umierałam ze wstydu - to było okropne, że ktoś mógłby poznac mój sekret. Nauczycielom, zwłaszcza mężczyznom, łatwiej było przyznać się do wagarów (na które przecież nie chodziłam!) niż do okresu".
"Wysokie Obcasy" / jb
Dane tego raportu nie zostały wcześniej publicznie opublikowane.
youtube.com / jb
"Chciałem być franciszkaninem i zacząłem się o to modlić" - wspomina. Posłuchaj, jak odkryć swoje powołanie.
Przemek i Artur wychowywali się na tym samym osiedlu, uczęszczali do tej samej szkoły, a podczas studiów wynajmowali razem mieszkanie. Obaj lubili ostro imprezować i nierzadko sięgali po alkohol. Dziś Przemek spożywa alkohol okazjonalnie, a Artur jest uzależniony. Ta historia pokazuje, że przyczyny alkoholizmu są bardzo złożone.
{{ article.description }}