Franciszek przybył do Maroka. Pierwszy dzień papieskiej podróży poświęcony będzie głównie dialogowi międzyreligijnemu

Franciszek przybył do Maroka. Pierwszy dzień papieskiej podróży poświęcony będzie głównie dialogowi międzyreligijnemu
(fot. depositphotos.com)
PAP / pk

Papież Franciszek przybył w sobotę do Maroka, rozpoczynając dwudniową wizytę w stolicy tego kraju, Rabacie. Głównymi tematami jego pielgrzymki i przemówień będą dialog z islamem oraz migracja.

Na stołecznym lotnisku Rabat-Sale na papieża oczekiwał król Maroka Mohammed VI, który zaprosił go do odwiedzenia kraju 34 lata po historycznej pielgrzymce św. Jana Pawła II. Zgodnie z miejscową tradycją monarcha powitał papieża mlekiem migdałowym i daktylami.

Pierwszy dzień papieskiej podróży poświęcony będzie głównie dialogowi międzyreligijnemu i spotkaniu z islamem.

Wizyta odbywa się w 800. rocznicę spotkania świętego Franciszka z Asyżu z sułtanem Malikiem al-Kamilem w Egipcie w czasie wypraw krzyżowych. Jak przypomniał jednak rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti, obchodzone jest także inne 800-lecie - obecności franciszkanów na terenie Maroka.

DEON.PL POLECA

Papież znów jedzie do muzułmanów. Co chce osiągnąć?>>

Po krótkiej ceremonii na lotnisku Franciszek pojechał papamobile, a król swoją limuzyną na miejsce oficjalnego powitania, czyli esplanadę Wieży Hasana - minaretu, który góruje nad stolicą.

Watykański rzecznik wyjaśnił, że moment przejazdu papamobile ma też dodatkową wartość symboliczną - z otwartego samochodu papież będzie mógł przywitać się z narodem marokańskim. Na ten aspekt wydarzenia szczególną uwagę zwracają gospodarze wizyty - zaznaczył Gisotti.

Z tysiącami ludzi papież spotka się również pod wieżą na wielkim placu, który może pomieścić 20 tysięcy osób. Tam po wystąpieniu powitalnym króla papież wygłosi pierwsze przemówienie, skierowane do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

Następnie Franciszek odwiedzi znajdujące się obok Mauzoleum Mohammeda V - sułtana, a następnie króla Maroka, zmarłego w 1961 roku, uważanego za ojca współczesnego narodu marokańskiego.

Kolejnym punktem wizyty jest spotkanie z Mohammedem VI i jego rodziną w Pałacu Królewskim, Dar-al-Makhzen.

Potem papież uda się do Instytutu Mohammeda VI, gdzie kształceni są imamowie i muzułmańscy kaznodzieje oraz kaznodziejki z wielu krajów. Placówka ta powstała z inicjatywy króla w ramach wysiłków na rzecz promowania islamu w duchu tolerancji i dialogu. Podkreśla się, że po raz pierwszy w historii zwierzchnik Kościoła katolickiego został zaproszony do szkoły dla imamów. Tam wraz z królem wysłucha wystąpień studentów tej szkoły. Nie przewiduje się natomiast wystąpienia Franciszka.

Jak zaznacza Watykan, dla papieża wyjątkowo ważny będzie ostatni punkt jego sobotniego programu, czyli wizyta w Caritas i spotkanie z migrantami - podopiecznymi kościelnego ośrodka.

Przypomniano, że Franciszek pragnął przyjechać w grudniu zeszłego roku do Marrakeszu na ceremonię podpisania wspieranego przez niego Światowego Paktu w sprawie Migracji. Było to jednak niemożliwe z powodów protokolarnych, gdyż papież nie może przyjechać na konferencję do kraju, w którym wcześniej nie złożył wizyty - wyjaśnił rzecznik Watykanu.

Migracja w Maroku to jeden z najważniejszych aspektów życia kraju, który znajduje się na szlaku prowadzącym z Afryki subsaharyjskiej. Wielu uciekinierów z państw regionu próbuje potem przedostać się do Hiszpanii.

Drugi dzień papieskiej wizyty dedykowany będzie lokalnemu Kościołowi i jego wiernym, których liczbę szacuje się na 23 tysiące.

W niedzielę rano Franciszek pojedzie do położonego niedaleko Rabatu miasta Tamara, gdzie odwiedzi wiejski ośrodek pomocy społecznej, prowadzony przez hiszpańskie zakonnice, które wspierają najuboższych, leczą ich i kształcą. Odwiedziny te będą miały charakter prywatny.

W katedrze świętego Piotra w Rabacie papież spotka się z duchowieństwem katolickim oraz z przedstawicielami Rady Ekumenicznej Kościołów. Tam również odmówi modlitwę Anioł Pański.

Po południu, na zakończenie pobytu w Maroku odprawi mszę w hali sportowej imienia księcia Maulaja Abd Allaha. Ma w niej uczestniczyć około 10 tysięcy osób. Będzie to największa msza w historii tego kraju - podkreśla Watykan.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek przybył do Maroka. Pierwszy dzień papieskiej podróży poświęcony będzie głównie dialogowi międzyreligijnemu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.