Już we wrześniu kolejna pielgrzymka Franciszka

Już we wrześniu kolejna pielgrzymka Franciszka
(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
KAI / PAP / kk

Papież odwiedzi te kraje w 25. rocznicę wizyty w nich św. Jana Pawła II. Abp Grušas: "Ojciec Święty umacnia wiarę i przynosi nadzieję wszystkim krajom, które odwiedza".

W piątek rzecznik Watykanu Greg Burke ogłosił, że krajami, które Franciszek odwiedzi w dniach 22-25 września, bedą: Litwa, Łotwa i Estonia. W tym roku przypada 25. rocznica historycznej wizyty św. Jana Pawła II w tych trzech republikach bałtyckich.

W wydanym oświadczeniu watykański rzecznik napisał, że papież pojedzie do krajów bałtyckich na zaproszenie ich głów państw oraz biskupów.

"Wizyta Jana Pawła II na Litwie 25 lat temu umocniła nas, gdy wychodziliśmy z lat sowieckiej okupacji i zaczęliśmy żyć w wolności. (...) Dziś czekamy na papieża Franciszka, aby przybył i umocnił nas, byśmy żyli naprawdę po chrześcijańsku w obliczu wyzwań współczesnego świata - powiedział hierarcha.

DEON.PL POLECA

Poinformował, że Franciszek odwiedzi Wilno i Kowno na Litwie, Rygę i Agłonę (Aglonę) na Łotwie oraz Tallin w Estonii. Szczegółowy program papieskiej podróży zostanie ogłoszony później - wyjaśniono.

W tym roku Litwa, Łotwa i Estonia obchodzą stulecie niepodległości i z tej okazji władze zapraszały Franciszka.

Ponadto przypomina się, że w 2018 roku przypada 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Trockiej, patronki Litwy. We wrześniu minie zaś 25 lat od wizyty św. Jana Pawła II w trzech krajach bałtyckich, po tym jak odzyskały one niepodległość po rozpadzie ZSRR.

We wstępnym programie papieża jest Agłona, ważny ośrodek maryjny na Łotwie z bazyliką, związany z polską historią. W czasach carskich w dawnym budynku klasztoru dominikanów więziono księży. W 1980 roku tamtejszemu kościołowi św. Jan Paweł II nadał status bazyliki.

Hasłem litewskiego etapu papieskiej pielgrzymki będą słowa zaczerpnięte z 1 Listu św. Pawła do Tymoteusza 1,1 - "Chrystus Jezus - nasza nadzieja".

Główne elementy logo, poświęconego wizycie apostolskiej Ojca Świętego na Litwie, to: krzyż, tchnienie Ducha Świętego i słowa motto. Logo przypomina sztandar wielkanocny z krzyżem triumfalnym, jak w posągu zmartwychwstałego Chrystusa tradycyjnie noszonego w procesji wielkanocnej, symbolizującej Jego zwycięstwo nad śmiercią. Symbolika ta nawiązuje do cierpień znoszonych na rzecz wolności i wiary narodu litewskiego.

Mottem wizyty Franciszka na Łotwie są słowa zaczerpnięte ze starożytnego popularnego hymnu liturgicznego "Ave Maris Stella": "Monstra te esse Matrem" (Okaż się nam matką). Nawiązują one do patronki Łotwy - Matki Bożej z Agłony, a także zawierzenia przez papieża Innocentego III Estonii i Inflant Marii Dziewicy na Soborze Laterańskim IV w 1215 r.

Logo wizyty Ojca Świętego w Estonii zawiera datę - 25 września 2018 r. oraz słowa "Mu süda, ärka üles". Pochodzą one z estońskiej duchowej pieśni ludowej "Obudź się, moje serce" znanego kompozytora Cyrillusa Kreka. Symbolicznie przedstawiono kontury kraju, ozdobione kolorami żółtym i białym. W logo umieszczono także podobiznę uśmiechniętego i pozdrawiającego papieża Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Już we wrześniu kolejna pielgrzymka Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.