Papież: nie ulegaj lękowi, szukając odpowiedzi u "magów" i w horoskopach

Papież: nie ulegaj lękowi, szukając odpowiedzi u "magów" i w horoskopach
Papież Franciszek (13 XI 2022) - fot. Grzegorz Gałązka
Papież Franciszek / KAI / pzk

Papież Franciszek zachęca nas, byśmy nie ulegali lękom, kiedy słyszymy o wojnach i katastroficznych wydarzeniach. Nawet dramatyczne wypadki muszą być odczytywane w duchu wiary. „Nie dajcie się zwieść”. Niech to będzie raczej okazja do dawania świadectwa. Nie zaspokajajmy chorobliwej ciekawości u magów albo w horoskopach.

 

„Jezus zwraca uwagę na niespokojne i dramatyczne wydarzenia, które naznaczają dzieje ludzkości”. Wszystko przemija i dlatego tak „ważna jest umiejętność rozeznawania czasów, w których żyjemy”.

Jezus do ludzi przejętych przewidywaniem przyszłości, nadchodzących, najczęściej katastroficznych wydarzeń, mówi „Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: «To ja jestem» oraz: «Nadszedł czas»” (Łk 21,8). I dodaje: „nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach” (w. 9).

 

Siedem słów. Modlitwa papieża Franciszka do Serca Jezusa

 

Franciszek zwraca uwagę, że Jezus chce nas uwolnić od pokusy odczytywania wydarzeń najbardziej dramatycznych w sposób przesądny lub katastroficzny, tak jakbyśmy zbliżali się do końca świata i nie warto było już angażować się w nic dobrego. Jeśli myślimy w ten sposób, to pozwalamy, by kierował nami lęk, i być może wtedy z chorobliwą ciekawością szukamy odpowiedzi w bredniach magów lub w horoskopach, których nigdy nie brakuje. Albo też polegamy na wymyślnych teoriach głoszonych przez jakiegoś „mesjasza” z ostatniej chwili, zwykle zawsze defetystycznego i spiskowego. Nie ma tu Ducha Pańskiego. Jezus nas przestrzega: „Nie dajcie się zwieść”, nie dajcie się oślepić łatwowiernej ciekawości, nie stawiajcie czoła wydarzeniom poruszeni lękiem, ale raczej uczcie się odczytywać wydarzenia oczami wiary, pewni, że stojąc blisko Boga „włos z głowy wam nie spadnie” (w. 18).

 

"Jeśli historia ludzkości jest naznaczona dramatycznymi wydarzeniami, sytuacjami cierpienia, wojnami, rewolucjami i klęskami, to równie prawdziwe jest - mówi Jezus - że to wszystko nie jest końcem (por. w. 90). Nie jest to dobry motyw, aby dać się sparaliżować lękowi lub poddać się defetyzmowi tych osób, które uważają, że wszystko jest już stracone i nie ma sensu angażować się w życie. Uczeń Pana nie ulega osłabieniu przez rezygnację, nie poddaje się zniechęceniu nawet w najtrudniejszych sytuacjach, ponieważ jego Bóg jest Bogiem zmartwychwstania i nadziei.

 

Drugie napomnienie Jezusa, po „strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono”, jest sformułowane pozytywnie. Mówi: „Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa” (w. 13). Możliwość dawania świadectwa… Jest to piękna sztuka, typowo chrześcijańska: nie być ofiarą tego, co się dzieje, ale wykorzystać szansę, która kryje się we wszystkim, co nas spotyka, dobro, które można zbudować także wychodząc z sytuacji negatywnych… W życiu często najważniejsze kroki naprzód są podejmowane właśnie w pewnych kryzysach, sytuacjach próby, utraty kontroli, niepewności.

 

I wtedy rozumiemy zaproszenie, które Jezus kieruje dziś bezpośrednio do mnie, do ciebie, do każdego z nas: co czynisz, gdy wokół siebie widzisz wydarzenia niepokojące, gdy wybuchają wojny i konflikty, gdy występują trzęsienia ziemi, głód i zarazy? Czy szukasz rozrywki, aby o tym nie myśleć? Czy bawisz się, żeby się nie angażować? Czy odwracasz się w inną stronę, żeby nie widzieć? Czy dostosowujesz się, uległy i zrezygnowany, do tego co się dzieje? Czy też sytuacje te stają się okazją do dawania świadectwa Ewangelii?

 

Przyswójmy sobie mocną i jasną zachętę Ewangelii, by nie dać się zwieść. Nie słuchajmy proroków zagłady; nie dajmy się oczarować syrenom populizmu, wykorzystującego ludzkie potrzeby proponując zbyt łatwe i pospieszne rozwiązania. Nie podążajmy za fałszywymi „mesjaszami", którzy w imię zysku głoszą recepty przydatne jedynie do powiększania bogactwa nielicznych, skazując ubogich na marginalizację. Przeciwnie, składajmy świadectwo… Nie uciekajmy, by bronić się przed historią, ale walczmy, by nadać tej historii odmienne oblicze" - mówił papież.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Francesco Bamonte

Praktyki spirytystyczne są dziś bardzo powszechne. Jedni czynią to "na serio", aby nawiązać kontakt z bliskimi zmarłymi i znaleźć w ten sposób pocieszenie w cierpieniu; inni - jedynie dla zabawy, powierzchownie interesując się okultyzmem. U...

Skomentuj artykuł

Papież: nie ulegaj lękowi, szukając odpowiedzi u "magów" i w horoskopach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.