Apostoł ubogich – św. Alojzy Guanella

Apostoł ubogich – św. Alojzy Guanella
Św. Alojzy Guanella - www.guanellianie.org
0:00
- 0:00

Był dziewiątym z trzynaściorga rodzeństwa. Jako młody chłopiec miał widzenie Maryi, która mu pokazała, co zrobi w przyszłości dla biednych. Stworzył wiele dzieł miłosierdzia, szpitali, szkół, przytułków i domów opieki. Założył dwie rodziny zakonne. 24 października wspominamy św. Alojzego Guanellę, włoskiego duchownego, którego papież Pius XI nazwał ‘Garibaldim miłosierdzia’, bo jego pole działalności dobroczynnej łączyło północne i południowe Włochy.

Alojzy Guanella urodził się 19 grudnia 1842 roku w małej, górskiej miejscowości Fraciscio di Campodolcino. Po przyjęciu Pierwszej Komunii św. w 1852 roku, poszedł samotnie w góry, aby porozmawiać sobie z ‘Dostojnym Gościem’. Wtedy miał widzenie Maryi, która ukazała mu przyszłe zadania i powiedziała, że „gdy już będzie dorosły, zrobi to wszystko dla biednych”. W młodości miał też razem ze swoja siostrą snuć plany, by zostać ‘apostołem ubogich’.

Benedykt XVI ogłasza troje nowych świętych

Wikary z rodzinnej parafii nauczył go czytać i pisać. Do szkoły poszedł w Pianazzo, a potem uczył się w Como, gdzie w Collegio Gallio otrzymał dobre wychowanie i wykształcenie.

Modlitwa do św. Rity w cierpieniu

W 1860 roku rozpoczął studia w seminarium duchownym w Como. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1866. Najpierw został przeznaczony do pracy duszpasterskiej w Prosto, potem w Savogno. Założył tam szkołę i dbał o ożywienie religijne zaniedbanej wówczas parafii. W tych latach poznał i blisko współpracował ze św. Janem Bosco. Przez rok nawet mieszkał w oratorium i wspomagał ks. Bosco w duszpasterstwie.

Potem był proboszczem w Valtellina, kilka miesięcy w Olmo, a w końcu, od 1881 do 1890, proboszczem w małej górskiej parafii w Pianello del Lario.

Św. Alojzy Guanella na fotografii z 1912 r. - Public dominium via Wikimedia CommonsŚw. Alojzy Guanella na fotografii z 1912 r. - P.d. via Wiki. Comm.W Pianello przejął zarządzanie małym szpitalem, który założył jego poprzednik, ksiądz Carlo Coppini. Prowadziło go kilka sióstr zakonnych, zwanych ‘urszulankami’. Ksiądz Guanella zreorganizował szpital i tchnął nowego ducha we wspólnotę sióstr.  W ten sposób powstał ‘Dom Bożej Opatrzności’, a wspólnota sióstr stała się zalążkiem nowego zgromadzenia zakonnego Córek Najświętszej Maryi Panny od Bożej Opatrzności. Szybko też powstało męskie Zgromadzenie Sług Miłości. Bardzo szybko zaczęły powstawać domy i dzieła zgromadzeń guanellańskich we Włoszech, ale też i w Szwajcarii, a nawet Stanach Zjednoczonych.

W 1905 roku Kalabrię nawiedziło wielkie trzęsienie ziemi. Trzy lata później to samo spotkało Messynę na Sycylii. Alojzy wraz ze swym braćmi i siostrami pospieszył z pomocą. Budował prowizoryczne domy, karmił i ubierał potrzebujących. Otwierał domy i sierocińce dla bezdomnej młodzieży. Zakładał szkoły i świetlice.

Modlitwa do św. Józefa w trudnej sytuacji

W 1908 roku ks. Alojzy Guanella wraz z siedemnastoma współbraćmi złożył uroczyste śluby zakonne, dając tym samym oficjalny początek nowemu zgromadzeniu. Wstępne uznanie Watykanu przyszło cztery lata później, a ostateczne zatwierdzenie zgromadzenia przez Stolicę Apostolską nastąpiło w roku 1935.

We wrześniu 1915 roku ksiądz Alojzy Guanella miał wylew i doznał paraliżu. Zmarł 24 października w Como. Beatyfikował go Paweł VI, a kanonizował w 2011 roku Benedykt XVI.

Kanonizacja Alojzego Guanelli

Siostry guanellanki służą przede wszystkim starszym i niepełnosprawnym fizycznie i umysłowo. Prowadzą także szkoły i współpracują w parafiach. Są obecne w Europie, Azji i w obu Amerykach. Pracują także w Chicago. Ostateczne zatwierdzenie zgromadzenia przez Stolicę Apostolską nastąpiło w 1917 roku.

Ojcowie i bracia ze Zgromadzenia Sług Miłości posługują w 20 krajach świata na 5 kontynentach. Są obecni w Stanach Zjednoczonych, a od roku 2009 także w Polsce, w Skawinie koło Krakowa.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin

Miłosierdzie Boże – źródło światła w ciemności

Moc miłosierdzia uzdalnia nas do wyjścia z zamkniętego koła, w którym krążymy wokół siebie samych, otwiera nam oczy na innych i na liczne zadania, które stoją przed nami...

Skomentuj artykuł

Apostoł ubogich – św. Alojzy Guanella
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.