Bojaźliwe oczekiwanie na powrót Pana to zbyt mało. Musimy od siebie dawać więcej

Bojaźliwe oczekiwanie na powrót Pana to zbyt mało. Musimy od siebie dawać więcej
Fot. Ekaterina Shakharova / unsplash.com

Wszyscy otrzymujemy to samo: bycie dziećmi Boga, które ma nas prowadzić do odkrycia, że jesteśmy braćmi. Mamy tym ‘zarządzać’, czyli stawać się bardziej miłosiernymi, tak jak On. Bojaźliwe oczekiwanie na powrót Pana to zbyt mało. 

Z ewangelii wg św. Łukasza: 

Gdy słuchali tych rzeczy, dodał jeszcze przypowieść, dlatego że był blisko Jerozolimy, a oni myśleli, że królestwo Boże zaraz się zjawi. Mówił więc: «Pewien człowiek szlachetnego rodu udał się w kraj daleki, aby uzyskać dla siebie godność królewską i wrócić. Przywołał więc dziesięciu sług swoich, dał im dziesięć min i rzekł do nich: "Zarabiajcie nimi, aż wrócę". Ale jego współobywatele nienawidzili go i wysłali za nim poselstwo z oświadczeniem: "Nie chcemy, żeby ten królował nad nami". Gdy po otrzymaniu godności królewskiej wrócił, kazał przywołać do siebie te sługi, którym dał pieniądze, aby się dowiedzieć, co każdy zyskał. Stawił się więc pierwszy i rzekł: "Panie, twoja mina przysporzyła dziesięć min". Odpowiedział mu: "Dobrze, sługo dobry; ponieważ w drobnej rzeczy okazałeś się wierny, sprawuj władzę nad dziesięciu miastami!" Także drugi przyszedł i rzekł: "Panie, twoja mina przyniosła pięć min". Temu też powiedział: "I ty miej władzę nad pięciu miastami!" Następny przyszedł i rzekł: "Panie, tu jest twoja mina, którą trzymałem zawiniętą w chustce. Lękałem się bowiem ciebie, bo jesteś człowiekiem surowym: chcesz brać, czegoś nie położył, i żąć, czegoś nie posiał". Odpowiedział mu: "Według słów twoich sądzę cię, zły sługo! Wiedziałeś, że jestem człowiekiem surowym: chcę brać, gdzie nie położyłem, i żąć, gdziem nie posiał. Czemu więc nie dałeś moich pieniędzy do banku? A ja po powrocie byłbym je z zyskiem odebrał". Do obecnych zaś rzekł: "Odbierzcie mu minę i dajcie temu, który ma dziesięć min". Odpowiedzieli mu: "Panie, ma już dziesięć min". "Powiadam wam: Każdemu, kto ma, będzie dodane; a temu, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Tych zaś przeciwników moich, którzy nie chcieli, żebym panował nad nimi, przyprowadźcie tu i pościnajcie w moich oczach"». Po tych słowach ruszył na przedzie, zdążając do Jerozolimy.

Komentarz do Ewangelii (16.11.2022)

Obraz: Jezus zdąża do Jerozolimy. Po drodze spotyka różnych ludzi, naucza, czyni cuda. Przede wszystkim ukazuje prawdziwy obraz Boga: szukającego człowieka, miłosiernego, patrzącego na niego ze współczuciem. Dzisiaj do mnie wypowiada te same słowa, posyła mnie i rozlicza. Jakie uczucia to we mnie budzi? 

Myśl: Fragment ewangelii mówi o sługach, którzy działają inaczej, bo mają w głowach odmienne wyobrażenia o swoim panu. Obraz Boga, jaki nosimy w swoim sercu determinuje często nasze wybory. Dziesięciu sług otrzymało taki sam dar, jedną minę, czyli równowartość jednej trzeciej rocznego dochodu zwyczajnego pracownika. Wszyscy otrzymujemy to samo: bycie dziećmi Boga, które ma nas prowadzić do odkrycia, że jesteśmy braćmi. Mamy tym ‘zarządzać’, czyli stawać się bardziej miłosiernymi, tak jak On. Bojaźliwe oczekiwanie na powrót Pana to zbyt mało. 

DEON.PL POLECA

Emocja: „Bałem się Ciebie”. Lęk w życiu duchowym jest złym doradcą. Zwykle nie otwiera nas na Boga, a nawet jest łatwym paliwem dla pokusy. Tworzy karykaturalny obraz Boga. Trzeba zatem bacznie przyglądać się swoim motywacjom, kiedy pojawia się niepokój i lęk. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę posługiwania się powierzoną mi ‘miną’ zgodnie z wolą Boga. Podziękuję za powołanie, którym mnie Bóg obdarzył. Postaram się zapamiętać jakąś myśl, która mnie przyciągnęła.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Bojaźliwe oczekiwanie na powrót Pana to zbyt mało. Musimy od siebie dawać więcej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.