By na nowo rozpalić w nas ogień

By na nowo rozpalić w nas ogień
(fot. Jakub Hałun / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0)
Robert Więcek SJ

3 czerwca 1921 r. – data jak wiele innych, lecz w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie szczególna – otóż właśnie wtedy, 100 lat temu, Episkopat Polski poświęcił Ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Był to akt wdzięczności za odzyskanie niepodległości, a także akt wyznania, że w Bogu jest nasza siła na podniesienie się z niewoli. Bazylika jest wotum wdzięczności Narodu Polskiego – w tym roku obchodzimy także 100-lecie jej konsekracji.

Jak napisano wówczas w „Posłańcu Serca Jezusowego”: W rzeczy samej znalazła się u stóp Jego [Chrystusa Zbawiciela] cała Polska w osobie przedstawicieli wszystkich dzielnic. W tym tłumie bowiem, który głowa przy głowie wypełnił mury nowej świątyni, widziało się wiernych czcicieli Bożego Serca ze wszystkich stron naszej Ojczyzny. Synowie męczenników z Podlasia i Chełmszczyzny mieniali się z bohaterami z Górnego Śląska; dzielni Poznańczycy stali ramię w ramię z przybyszami z dalekiego Podola; mieszkańcy głębokiego Mazowsza, z pograniczy Litwy i Białej Rusi łączyli się w hołdzie dla Zbawiciela z góralami Podhala i gromadami pątników od Kalisza i Łodzi, od Radomia do Piotrkowa, od Kielc, Sandomierza, Lublina i całej Małopolski. […]

Jak Kraków Krakowem, nie widziano nigdy procesji tak ogromnej i tak przedziwnie pięknej. Z pogodnego nieba świeciło jasno zachodzące słońce, igrając ze złotem szat kapłańskich i z barwnemi strojami tłumu; okna i bramy ulic, przez które przechodził pochód, ozdobione tysiącem wstęg i sztandarów, dywanów i obrazów; bruk zaścielał kwiatami i zielenią długi szereg biało ubranych dzieci; cały nastrój olbrzymich tłumów był tak poważny i uroczysty, jakby czuli wszyscy, że zbliża się chwila pełna łaski, która zostanie na zawsze zapisana w życiu narodu. Było tam obecnych 18 biskupów i 140 tysięcy wiernych.

W najbliższą niedzielę (10 stycznia) w Bazylice przy ulicy Kopernika o godz. 11.00 oficjalnie rozpoczniemy przygotowania do obchodów głównych tego jubileuszu. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski na każdą parafię dotrą materiały duszpasterskie, które są pomocą w podprowadzeniu własnego serca i serc wiernych do Bożego Serca. Zachęcamy, by w Wielki Piątek każdy z nas dokonał osobistego aktu poświęcenia się Bożemu Sercu, a w Niedzielę Miłosierdzia by dokonały tego małżeństwa, rodziny i wspólnoty.

W Bazylice zapraszamy na wydarzenia z tym związane: w każdy pierwszy czwartek miesiąca jest obchodzona „Godzina święta”, w pierwsze piątki po wieczornej Mszy będzie adoracja z uwielbieniem. W planach mamy także comiesięczne konferencje o kulcie Bożego Serca, nie zabraknie też koncertów.

Ukoronowaniem obchodów będzie ponowienie tegoż aktu sprzed 100 lat – dokona tego Episkopat Polski w naszej Bazylice 11 czerwca 2021 r. w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

By na nowo rozpalić w nas ogień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.