By na nowo rozpalić w nas ogień

By na nowo rozpalić w nas ogień
(fot. Jakub Hałun / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0)
Sobota, 08:00
Robert Więcek SJ

3 czerwca 1921 r. – data jak wiele innych, lecz w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Krakowie szczególna – otóż właśnie wtedy, 100 lat temu, Episkopat Polski poświęcił Ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Był to akt wdzięczności za odzyskanie niepodległości, a także akt wyznania, że w Bogu jest nasza siła na podniesienie się z niewoli. Bazylika jest wotum wdzięczności Narodu Polskiego – w tym roku obchodzimy także 100-lecie jej konsekracji.

Jak napisano wówczas w „Posłańcu Serca Jezusowego”: W rzeczy samej znalazła się u stóp Jego [Chrystusa Zbawiciela] cała Polska w osobie przedstawicieli wszystkich dzielnic. W tym tłumie bowiem, który głowa przy głowie wypełnił mury nowej świątyni, widziało się wiernych czcicieli Bożego Serca ze wszystkich stron naszej Ojczyzny. Synowie męczenników z Podlasia i Chełmszczyzny mieniali się z bohaterami z Górnego Śląska; dzielni Poznańczycy stali ramię w ramię z przybyszami z dalekiego Podola; mieszkańcy głębokiego Mazowsza, z pograniczy Litwy i Białej Rusi łączyli się w hołdzie dla Zbawiciela z góralami Podhala i gromadami pątników od Kalisza i Łodzi, od Radomia do Piotrkowa, od Kielc, Sandomierza, Lublina i całej Małopolski. […]

Jak Kraków Krakowem, nie widziano nigdy procesji tak ogromnej i tak przedziwnie pięknej. Z pogodnego nieba świeciło jasno zachodzące słońce, igrając ze złotem szat kapłańskich i z barwnemi strojami tłumu; okna i bramy ulic, przez które przechodził pochód, ozdobione tysiącem wstęg i sztandarów, dywanów i obrazów; bruk zaścielał kwiatami i zielenią długi szereg biało ubranych dzieci; cały nastrój olbrzymich tłumów był tak poważny i uroczysty, jakby czuli wszyscy, że zbliża się chwila pełna łaski, która zostanie na zawsze zapisana w życiu narodu. Było tam obecnych 18 biskupów i 140 tysięcy wiernych.

W najbliższą niedzielę (10 stycznia) w Bazylice przy ulicy Kopernika o godz. 11.00 oficjalnie rozpoczniemy przygotowania do obchodów głównych tego jubileuszu. Z ramienia Konferencji Episkopatu Polski na każdą parafię dotrą materiały duszpasterskie, które są pomocą w podprowadzeniu własnego serca i serc wiernych do Bożego Serca. Zachęcamy, by w Wielki Piątek każdy z nas dokonał osobistego aktu poświęcenia się Bożemu Sercu, a w Niedzielę Miłosierdzia by dokonały tego małżeństwa, rodziny i wspólnoty.

W Bazylice zapraszamy na wydarzenia z tym związane: w każdy pierwszy czwartek miesiąca jest obchodzona „Godzina święta”, w pierwsze piątki po wieczornej Mszy będzie adoracja z uwielbieniem. W planach mamy także comiesięczne konferencje o kulcie Bożego Serca, nie zabraknie też koncertów.

Ukoronowaniem obchodów będzie ponowienie tegoż aktu sprzed 100 lat – dokona tego Episkopat Polski w naszej Bazylice 11 czerwca 2021 r. w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ
35,75 zł
55,00 zł

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

By na nowo rozpalić w nas ogień
Komentarze (1)
SS
~szczesliwy stary juz Slazak poza Polska
10 stycznia 2021, 11:03
Bylem chrzczony w kosciele Najswietszego Serca Jezusowego, kosciele wybudowanym w rekordowym tempie w 1932 roku na Slasku, zaczeki budowac w kwietniu 1932roku a dzwony poswiecili i powiesili, a kosciol poswiecony w pazdzierniku, Kosciol kosztowal 49 000 Reichsmark, na jego budowe dal 20 000 RM proboszcz, do ktorego obie wioski nalezaly, w Polsce zaden proboszcz by nie dolozyl, 29 000 dali mieszkancy.Kardynaj Bertram wydall zgode na budowe jak budowniczy pokazali ze maja na to pieniadze. Sbp Nossol zabronil ksiedzam brac pieniadze na koledzie. Na Slasku ksieza nie lupia wiernych, nie biora 8000 za miejsce, Slask to inny kosciol,inna wiara. Mowie o dwujezycznych miejscowosciach.

Skomentuj artykuł

By na nowo rozpalić w nas ogień
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.