Chrześcijanin ma zdobywać królestwo Boże ‘gwałtem’ na wzór Jezusa, biorąc swój krzyż i służąc

Chrześcijanin ma zdobywać królestwo Boże ‘gwałtem’ na wzór Jezusa, biorąc swój krzyż i służąc
fot. depositphotos.com

Jan Chrzciciel dziwi się i nie rozumie do końca sposobu wypełnienia się obietnicy Boga. Jego pytania są jednak ważne dla każdego. Boga nie można sprowadzić do własnych poglądów. Musimy wyzbywać się fałszywych wyobrażeń, odkrywać prawdę o królestwie Bożym i przyjmować Ewangelię w pokorze.

Chrześcijanin ma zdobywać królestwo Boże ‘gwałtem’ na wzór Jezusa, biorą swój krzyż i służąc

Z ewangelii wg św. Mateusza: 

Tymczasem Jan, skoro usłyszał w więzieniu o czynach Chrystusa, posłał swoich uczniów z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» Jezus im odpowiedział: «Idźcie i oznajmijcie Janowi to, co słyszycie i na co patrzycie: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą, umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię. A błogosławiony jest ten, kto we Mnie nie zwątpi». 

Gdy oni odchodzili, Jezus zaczął mówić do tłumów o Janie: «Coście wyszli oglądać na pustyni? Trzcinę kołyszącą się na wietrze? Ale coście wyszli zobaczyć? Człowieka w miękkie szaty ubranego? Oto w domach królewskich są ci, którzy miękkie szaty noszą. Po coście więc wyszli? Proroka zobaczyć? Tak, powiadam wam, nawet więcej niż proroka. On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on. A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je. 

Obraz: Centralną postacią dzisiejszego fragmentu ewangelii jest św. Jan Chrzciciel. Oczyma wyobraźni zobaczę go otoczonego uczniami, uwięzionego, próbującego dojść prawdy o Jezusie. Posłucham świadectwa Pana o Janie. 

Myśl: Uczestniczymy w bardzo delikatnym momencie działalności Jana Chrzciciela i Jezusa. Królestwo Boże ściera się ze światem. Co więcej, ten świat czując się zagrożony, czyha na synów królestwa. Jan Chrzciciel dziwi się i nie rozumie do końca sposobu wypełnienia się obietnicy Boga. Jego pytania są jednak ważne dla każdego. Boga nie można sprowadzić do własnych poglądów. Musimy wyzbywać się fałszywych wyobrażeń, odkrywać prawdę o królestwie Bożym i przyjmować Ewangelię w pokorze. Błogosławiony, który nie zgorszy się słabością (krzyżem) Dobrej Nowiny. 

Emocja: Gwałtowność. Zwykle nie kojarzy nam się dobrze. Boimy się ludzi gwałtownych, porywczych. Sami też nie chcemy być postrzegani jako gwałtownicy. Chrześcijanin ma zdobywać królestwo Boże ‘gwałtem’ na wzór Jezusa, biorą swój krzyż i służąc. 

Wezwanie: Poproszę o łaskę przyjęcia Pana ukrzyżowanego, pokornego i ubogiego. Podziękuję za to, że Bóg wypełnia swoje obietnice a nie moje oczekiwania. 

Zadanie adwentowe: W chwili refleksji pomyślę o tym, co dzisiaj w moim życiu, w rodzinie, w pracy, w kręgu znajomych jest znakiem i śladem królestwa Bożego. Zrobię jakiś gest wyrażający wdzięczność.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Chrześcijanin ma zdobywać królestwo Boże ‘gwałtem’ na wzór Jezusa, biorąc swój krzyż i służąc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.